Nagrody w konkursie Przedsiębiorstwo Społeczne Roku rozdane!

KATARZYNA NOWAK LISTOPAD 2016

Za nami 6. edycja Konkursu [es] imienia Jacka Kuronia w ramach którego nagrodzeni zostali przedsiębiorczy społecznicy.

ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych już po raz czwarty wspiera konkurs. Nasi wolontariusze – spółdzielcy i doradcy w roli ekspertów oceniali zgłoszone przedsiębiorstwa pod kątem ekonomicznym. Byliśmy również fundatorem Nagrody za Najskuteczniejszą Promocję, która w tym roku trafiła do Spółdzielni Socjalnej Dalba prowadzącej Browar Spółdzielczy. Dalba jest miejscem pracy dla osób z bardzo różnymi niepełnosprawnościami, które pracują przy produkcji piwa. Przedsiębiorstwo wzorowo łączy funkcje społeczne i biznesowe, wpisuje się w modę na piwa rzemieślnicze i craftowe, warzone według receptur sięgającej XIV wieku. Jak sami mówią o sobie, warzą piwo, które „warzy więcej”. Dalba to też pomysłodawca nowatorskiego projektu „Pojąć Głębie”, w ramach którego zorganizowany będzie pierwszy na świecie kursu nurkowania głębinowego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i jedyna – jak dotąd – spółdzielnia socjalna o której mówiło brytyjskie BBC. Spółdzielnia Dalba została również laureatem Nagrody „Pomysł na Rozwój” Fundacji BGK .

Laureatem Nagrody Głównej i zdobywcą tytułu Przedsiębiorstwo Społecznego Roku 2016 jest Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Siedlce. Przedsiębiorstwo społeczne, którego pracownicy codziennie udowadniają, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w pracy, jeśli znajdzie się właściwe miejsce. Nagrodzone przedsiębiorstwo jest właśnie takim dobrym miejscem pracy dla  44 osób niepełnosprawnych. Okazuje się, że praca w kuchni może być sposobem na odzyskiwanie sprawności, a czasem i sensu życia.

Nagrodę Odkrycie Roku TISE otrzymała w tym roku Spółdzielnia Socjalna Margines. Margines prowadzi wegańskie bistro przy ulicy Kruczej w Warszawie. W różnych formach zatrudnia obecnie 20 osób, przy czym stosuje oryginalny model zatrudnienia, gdzie oprócz systemu zmianowego, oferuje możliwość pracy zadaniowej. Stosuje też nietypowy system płac, oferując jednolitą stawkę wynagrodzenia dla każdego pracownika niezależnie od stanowiska pracy. Spółdzielcy wszystkie strategiczne decyzje podejmują wspólnie na drodze konsensusu. W sposób naturalny i nienachalny promują weganizm. Włączają się też w akcje i działania promujące idee równościowe, pomocy uchodźcom i sprawiedliwego handlu. W lokalu stosują środki chemiczne i opakowania droższe, ale naturalne i biodegradowalne. Współpracują też innymi przedsiębiorstwami społecznymi, kooperatywami spożywców i lokalnymi producentami.

W 6. edycji do Konkursu stanęło 41 przedsiębiorstw społecznych. 17 weszło do finału. Każdy z finalistów otrzymał Znak [eS]. Potwierdzający wysoką jakość oferowanych przez nich produktów i usług.

Więcej informacji o Konkursie [eS], pozostałych wyróżnieniach i nagrodach oraz wszystkich finalistach 6. edycji na www.konkurs-es.pl

dsc_2352 dsc_2203 dsc_1783

 

Często zadawane pytania