Spółdzielnia wprowadza standardy etyczne według wytycznych ONZ

KATARZYNA NOWAK KWIECIEŃ 2017

Jesteśmy jedną z siedmiu organizacji, które podpisały w poniedziałek Deklarację przyjęcia Standardu Minimum Programu Etycznego. Dokument opracowano na podstawie wytycznych programu ONZ ds. biznesu i praw człowieka oraz zaleceń Komisji Europejskiej. Podpisanie Deklaracji zobowiązuje firmy m.in. do przeciwdziałania dyskryminacji w sferze zatrudnienia, a także premiowania pracowników, którzy przestrzegają zasad etycznych.

Do grona 11 organizacji, które podpisały Deklarację w grudniu ubiegłego roku, dołączyliśmy my 🙂 oraz: Krajowa Izba Gospodarcza, DB Schenker, Nestle, Orange, Provident oraz Akademia Antykorupcyjna.

To dla nas kolejny krok w procesie tworzenia organizacji przestrzegającej wysokich standardów etycznych i prowadzącej biznes w sposób odpowiedzialny. Pomimo tego, że od lat staramy się wdrażać te zasady w Spółdzielni, wiemy, że możemy zrobić jeszcze więcej. Czujemy się wyróżnieni, ale zdajemy sobie również sprawę z tego, że będziemy musieli stawić czoła wielu wyzwaniom, jakie zakłada Deklaracja. Jesteśmy jednak gotowi na to wyzwanie i dołożymy wszelkich starań, aby mu sprostać – mówi Michał Kwasek.

Firmy podpisujące deklarację zobowiązują się do wdrażania etycznych zasad w organizacjach, które reprezentują. Będą przestrzegać i wspierać ochronę praw człowieka oraz eliminować wszelkie przypadki ich łamania. Dotyczy to zarówno praw ekonomicznych, obywatelskich, kulturowych, politycznych, społecznych, jak i praw do osobistego rozwoju, w odniesieniu do każdego człowieka bez względu na rasę, płeć, język, religię, polityczne przekonania, pochodzenie, zasobność materialną czy niepełnosprawność. Przedsiębiorstwa będą także popierać wolność zrzeszania się i w praktyce uznawać prawo do zbiorowych negocjacji.

Deklaracja nie jest pierwszą inicjatywą na rzecz przestrzegania zasad etycznych, do której przystąpiliśmy. Już w 2013 r. przyłączyliśmy się do United Nations Global Compact. Zasady, które wzięto pod uwagę podczas tworzenia Deklaracji, są więc nam znane i przestrzegane w Spółdzielni już od kilku lat. Co roku sporządzamy raport, w którym opisujemy nasze działania, poprzez które wprowadzamy je w życie.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią deklaracji oraz standardu minimum zarządzania programem etycznym.

Pełna relacja z wydarzenia dostępna jest tutaj: http://ungc.org.pl/aktualnosci/standard-etyki-polsce-ogloszenie-wynikow-badania-24-04-2017-r/ 

Linki do informacji o tym wydarzeniu:

https://www.pb.pl/kolejne-firmy-przyjely-standardy-etyki-oparte-na-programie-onz-860077
http://www.pulshr.pl/zarzadzanie/kolejne-firmy-przyjely-standardy-etyki-beda-eliminowac-wszelkie-formy-niewolnictwa-i-pracy-przymusowej,43383.html
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/kolejne-firmy-przyjely-standardy-etyki-oparte-na-programie-onz/jyyft5

Zdjęcia: UN Global Compact