Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?

ANG GRUDZIEŃ 2020

Czy kiedykolwiek jadąc do pracy zastanawiałeś się nad tym, czy na pewno wyłączyłeś żelazko? Czy choć raz w twojej głowie pojawiła się wątpliwość – czy zamknąłeś garaż, mieszkanie lub drzwi balkonowe czy nie? Albo słyszałeś o tym, że w mieszkaniu znajomych lub ich sąsiadów pękła rura i woda zalała cały pion? Jeśli odpowiedź brzmi tak, zapewne już jesteś właścicielem polisy mieszkaniowej. Jeśli jednak dopiero przymierzasz się do tego, by ubezpieczyć nieruchomość, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając polisę mieszkaniową.

Czym jest ubezpieczenie nieruchomości?

Polisa mieszkaniowa to ubezpieczenie dobrowolne, które pomaga nam chronić od zdarzeń losowych, kradzieży i wandalizmu mieszkanie lub dom wraz ze zgromadzonymi w nim przedmiotami. Warto wiedzieć, że można nią objąć także dom w budowie oraz przynależne powierzchnie tj. piwnica, garaż, ogrodzenie, altana i pomieszczenia gospodarcze. Niezależnie od tego czy ubezpieczamy mieszkanie czy dom, mechanizm działania polisy jest taki sam. Ochrona naszego mienia zaczyna się od dnia wskazanego jako początek działania polisy. Termin obowiązywania ubezpieczenia nieruchomości może wynosić od 1 do 3 lat. Oczywiście, aby polisa zaczęła działać konieczne jest dopełnienie kwestii formalnych i uregulowanie płatności (jednorazowo lub w ratach).

Na jaką sumę ubezpieczyć nieruchomość?

Przystępując do wyboru polisy, jednym z zadań, z którym się mierzymy jest określenie wartości nieruchomości. Wartość ta określana jest mianem sumy ubezpieczenie. To właśnie suma ubezpieczenia determinuje czy w przypadku zdarzenia losowego, kradzieży czy aktu wandalizmu otrzymamy właściwą kwotę odszkodowania. Prawidłowo wyliczona i dobrana suma ubezpieczenia powinna odzwierciedlać realną wartość nieruchomości oraz przedmiotów objętych polisą. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia szkody, odszkodowanie wystarczy na jej pokrycie. Możemy sami analizować różne oferty ubezpieczeń nieruchomości, albo skorzystać z pomocy eksperta finansowego, który pomoże nam dobrać sumę ubezpieczenia i polisę dostosowaną do naszych potrzeb, na którą też nas stać. Niezależnie od wybranej ścieżki, warto zwrócić uwagę na to, co wpływa na wysokość składki. Oto najważniejsze elementy:

  • zakres
  • rodzaj nieruchomości (dom, mieszkanie)
  • wartość nieruchomości i ruchomości domowych
  • rok budowy
  • kto jest użytkownikiem nieruchomości (właściciel, najemca)
  • czy prowadzona jest w niej działalność gospodarcza

Co powinno zawierać ubezpieczenie nieruchomości?

Optymalnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie, które zakresem ochrony obejmuje mieszkanie czy dom wraz z elementami stałymi. O czym mowa? Chodzi o instalacje, tynki, glazurę, parkiet lub panele, ale nie tylko. Ubezpieczeniem warto objąć zabudowy, meble i wyposażenie ruchome, sprzęty RTV/ AGD oraz szyby i powłoki ceramiczne. Wiele instytucji finansowych oferuje też objęcie zakresem ochrony murów. Co ciekawe, z reguły są one już ubezpieczone przez wspólnotę mieszkaniową czy spółdzielnię.

Co powinno zawierać ubezpieczenie nieruchomości?

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie nieruchomości?

Przeglądając oferty ubezpieczeń warto zwrócić uwagę na przywołany już powyżej zakres. Obecnie na rynku mamy do wyboru katalog świadczeń otwartych lub katalog zamknięty. W przypadku tego pierwszego, ochroną objęte są z góry określone zdarzenia. W katalogu otwartym zakres ochrony jest szerszy, niemniej zdefiniowane są sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała. Mowa m.in. o umyślnym działaniu domowników prowadzącym do powstania szkody, braku obowiązkowych przeglądów, ale także o zadrapaniach, porysowaniach, itp. Dlatego też proponujemy dopytać eksperta finansowego o listę wyłączeń, czyli zdarzeń, których polisa mieszkaniowa nie obejmuje. Analizując oferty warto rozważyć dodatkową opcję – rozszerzenie polisy mieszkaniowej o ubezpieczenie OC w codziennym życiu. Dlaczego? Bo dzięki temu zyskujemy ochronę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych wyrządzonych osobom trzecim lub na ich mieniu. W praktyce oznacza to, że jeśli nasze dziecko zbije okno, grając przed blokiem w piłkę, czy jeśli jadąc na rowerze niechcący zarysuje auto sąsiada lub na wycieczce rowerowej potrącimy przechodnia, to z polisy uzyskamy środki na naprawienie wyrządzonej szkody.

Co nam daje posiadanie ubezpieczenia nieruchomości?

Odpowiadając na powyższe pytanie, wróćmy do przykładu z początku. Wyobraźmy sobie, że pękła nam rura w łazience i okazało się, że zalało nam pół domu, a jeśli mieszkamy w bloku to mieszkanie i naszych sąsiadów piętro niżej. Bez ubezpieczenia nieruchomości i bez polisy OC w życiu prywatnym, w przypadku takiego zdarzenia losowego, za wszelkie naprawy musielibyśmy zapłacić sami. Jeśli mamy powyższe produkty ubezpieczeniowe, koszty napraw pokryje ubezpieczyciel. Jak wspomnieliśmy, ubezpieczenie nieruchomości jest dobrowolne. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne odstępstwa. Mowa o sytuacji, w której bierzemy w banku kredyt hipoteczny. Ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne, jeśli stanowi ona część gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 1 hektara.

Co nam daje posiadanie ubezpieczenia nieruchomości?