Instalacje fotowoltaiczne sposobem na obniżenie rachunków za prąd

AGATA SAPIŃSKA MARZEC 2021

Co warto wiedzieć o instalacjach fotowoltaicznych? Czy można powiedzieć, że jesteśmy u progu słonecznej rewolucji? Od czego zależy moc instalacji? Czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?

Hossa na rynku instalacji fotowoltaicznych trwa. Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Przemysłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) do października 2020 r. łącznie w Polsce było ponad 450 tysięcy mikroinstalacji. Z analiz Międzynarodowej Agencji Energetycznej za 2020 rok wynika, że pod względem przyrostu nowych mocy nasz kraj uplasował na czwartym miejscu w Europie. Dodając do tego informacje płynące z Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej na przestrzeni 10 lat koszt modułów fotowoltaicznych, które sprzedawane są w Europie zmniejszył się o ok. 90 proc. Można zatem wnioskować, że mamy rewolucję słoneczną a instalacje traktowane są jako szansa na zmniejszenie poboru prądu z sieci. Więcej, docelowo mają pomóc gospodarstwom domowy i firmom uniezależnić się od rosnących cen prądu.

Energia ze słońca – punkt wyjścia

Instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika, energia słoneczna to bez wątpienia terminy, które wymieniane są, gdy mowa o pozyskiwaniu energii odnawialnej. Czym się różnią i jakie są między nimi zależności? Fotowoltaika to proces, w ramach którego za pomocą paneli fotowoltaicznych pozyskiwana jest energia ze słońca. Dlatego też panele słoneczne stanowią jeden z kluczowych elementów instalacji fotowoltaicznych. W materiałach informacyjnych na temat instalacji fotowoltaicznych często używany jest termin instalacje PV.

Czym są instalacje fotowoltaiczne?

Instalacja PV to zestaw urządzeń, dzięki którym możliwe jest wytworzenie prądu z energii słonecznej. Obecnie na rynku mamy dostępne 3 rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Mowa o mikroinstalacjach (3 kWp – 50 kWp), małych instalacjach (50 kWp – 500 kWp). Największe określane są mianem farm (500 kWp i większych). Rodzaj klasyfikacji instalacji determinuje też warunki, które powinny zostać spełnione, aby instalacja została przyłączona do sieci elektroenergetycznej. Niezależnie od rodzaju instalacji składają się na nią panele fotowoltaiczne, zabezpieczenie przeciw napięciowe, inwerter a także system montażowy i zabezpieczenia przeciwpożarowe. Wspomniane panele fotowoltaiczne określane są często także mianem paneli słonecznych. Istotnym elementem instalacji solarnej jest również licznik dwukierunkowy, czyli urządzenie, które rejestruje ilość wytworzonej energii oraz pobranej z sieci zewnętrznej.

Czym są instalacje fotowoltaiczne?

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Jak już zostało wspomniane panele słoneczne są kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznych. Montowane są zwykle na dachu – by wykorzystać w pełni ich możliwości – najlepiej o nachyleniu ok. 35 stopni i powinny być skierowane na południe, aby jak najdłużej korzystać ze słońca. Zdarza się także tak, że panele fotowoltaiczne są montowane na gruncie – tu, poza kierunkiem istotnym czynnikiem jest, aby nie były one przysłonione przez pobliskie budynki czy obiekty trwałe.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, połączonych ze sobą szeregowo oraz równolegle, które pokryte są szkłem hartowanym. W zależności od technologii użytej do produkcji, ogniwo fotowoltaiczne może być wykonane z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Prąd, który powstaje w instalacji fotowoltaicznej jest przekazywany do inwertera (falownika). Tam przekształcany jest na prąd zmienny, czyli taki, który mamy w domowych gniazdkach. Stąd każda instalacja fotowoltaiczna musi być wyposażona w licznik dwukierunkowy. Urządzenie to zlicza prąd wytworzony przez panele słoneczne i dodawany do sieci oraz zlicza ilość prądu pobieranego z sieci energetycznej. Posiadanie licznika jest warunkiem koniecznym, aby instalacja fotowoltaiczna działała poprawnie.

Od czego zależy moc instalacji fotowoltaicznych?

Na to, ile prądu będzie w stanie wytworzyć nasza instalacja składa się wiele czynników. Niewątpliwie moc instalacji zależy od prognozowanego zużycia energii elektrycznej oraz dostępnej wielkości powierzchni, na której zainstalowane zostaną panele słoneczne. W przypadku dachu ważny jest kąt nachylenia i zacienienie. Ten ostatni ma także istotny wpływ na efektywność instalacji znajdujących się na gruncie. Najlepiej, jeśli panele montowane są w stronę południową.

Przymierzając się do inwestycji w instalacje fotowoltaiczną, warto spojrzeć także na to, ile energii zużywamy w skali miesiąca i roku, co pomoże nam określić, ile energii będziemy mogli potrzebować w przyszłości. Dodatkowo warto skalkulować, ile energii będzie w stanie w ciągu roku wyprodukować instalacja fotowoltaiczna zamontowana na naszej nieruchomości bądź terenie. Spojrzenie na zagadnienie w ujęciu rocznym – gdzie mamy różnej długości dni i natężenie nasłonecznienia – daje nam szerszy kontekst niż tylko tu i teraz. Zastanawiając się nad zakupem instalacji fotowoltaicznych warto też skorzystać z wiedzy eksperta, który doradzi i skalkuluje, jakie rozwiązanie będzie idealne pod kątem warunków jakimi dysponujemy.

Instalacja fotowoltaiczna - czy to się opłaca?

Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej?

Przymierzając się do decyzji o inwestycji w panele fotowoltaiczne często pierwszym z kroków, poza odpowiedzią na pytanie – czy to się opłaca – czemu przyjrzymy się w dalszej części tego tekstu, jest określenie budżetu całej inwestycji. Szczególnie że na cenę całej inwestycji mają wpływ nie tylko koszty paneli słonecznych – ich moc czy marka, ale również pozostałe elementy składające się na całą instalację fotowoltaiczną. Mowa m.in. o kablach solarnych, zabezpieczeniach, inwerterze sieciowym. Nie bez znaczenie pozostają także koszty samego montażu. Koszt licznika dwukierunkowego ponosi operator sieci, którego montaż powinien nastąpić w ciągu 30 dni od dostarczenia prawidłowych operatorowi odpowiednich dokumentów.

Czy instalacja w fotowoltaikę się opłaca?

Gdybyśmy mieli odpowiedzieć na powyższe pytanie jednym słowem, odpowiedź brzmiałaby tak. Dlaczego? Jeśli spojrzymy na sytuację rynkową i fakt, że ceny prądu systematycznie rosną, inwestycja w to, by mieć niezależne źródło energii jest inwestycją we własną przyszłość. Własne źródło energii pozyskanej ze słońca pozwala oszczędzić na rachunkach za prąd. Niemniej by możliwa była całkowita rezygnacja z energii dostarczanej przez operatora, należy odpowiednio dobrać moc instalacji fotowoltaicznej. W tym obszarze nieoceniona jest więc wsparcie eksperta od fotowoltaiki. On także pomoże nam oszacować, kiedy jesteśmy w stanie uzyskać zwrot z tej inwestycji. Podpowie też, co zrobić by nastąpiło to w ciągu 6-9 lat.