Co powinno zawierać ubezpieczenie domu w budowie?

AGATA SAPIŃSKA CZERWIEC 2021

Niezależnie od tego czy budujemy dom wolnostojący, w zabudowie bliźniaczej czy domek letniskowy, choć wydaje nam się, że prace pójdą gładko, to nie wszystko może potoczyć się zgodnie z planem. Polisa na dom w budowie chroni naszą inwestycję jeszcze zanim się do niej wprowadzimy. Dlatego warto wcześniej zadbać o swój komfort. Co zatem musi obejmować ubezpieczenie domu w budowie i co zawiera dobre ubezpieczenie nieruchomości?

Zacznijmy od tego, że ubezpieczenie domu w budowie jest ubezpieczeniem dobrowolnym, o ile budowa nie jest obciążona kredytem. W takiej sytuacji nie musimy wykupywać polisy, ale jeśli chcemy zabezpieczyć się finansowo na wypadek zdarzeń losowych, powinniśmy to zrobić. Jeśli na budowę nieruchomości zaciągnęliśmy zobowiązanie finansowe w banku, ubezpieczenie domu w budowie będzie wymagane.

Okres obowiązywania polisy na dom w budowie – co warto wiedzieć?

Jeśli posiadamy ubezpieczenie domu w budowie, to nasza nieruchomość jest chroniona od pierwszego dnia budowy. Pisząc budowa mamy na myśli roboty budowlane prowadzone zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, które zakłada, że rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych. Co to oznacza w praktyce? Chodzi między innymi o wytyczenie geodezyjne rozmieszczenie obiektów na naszym terenie, jeśli sytuacja tego wymaga to również wykonanie niwelacji terenu czy wykonanie przyłączy do sieci, itp. A to oznacza to, że ubezpieczenie domu w budowie zaczyna działać od momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Niemniej istotnym jest, że ochrona działa przez 12 miesięcy. Jeśli budowa prowadzona jest dłużej, umowa powinna zostać odnowiona, co można zrobić w tym samym towarzystwie lub też skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela. Choć ubezpieczenie wykupywane jest na rok, to w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie lub braku sprzeciwu ze strony właściwego organu można aneksować umowę – tym samym zmienia się przedmiot umowy ubezpieczeniowej z domu w budowie na dom, lub automatycznie przechodzi w dom.

Okres obowiązywania polisy na dom w budowie – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie domu – jakie zdarzenia losowe obejmuje?

Ubezpieczenie nieruchomości w budowie z reguły dotyczy murów i elementów stałych. To ochrona naszego mienia na wypadek zdarzeń losowych. Mowa przede wszystkim o sytuacjach, tj. powódź i zalanie np. w wyniku deszczu, topniejącego śniegu i lodu. Polisa może chronić również nieruchomość od popękania wywołanego mrozem. Ubezpieczeniem domu w budowie objęte są także zdarzenia losowe związane z ogniem, czyli pożar, wybuch, uderzenie pioruna, eksplozja. Warto wiedzieć, że polisa chroni nieruchomość także przed wystąpieniem zdarzeń naturalnych – uszkodzeniem nieruchomości w wyniku silnego wiatru, gradu, ale także szkód powstałych w wyniku upadku drzewa czy masztów energetycznych. Ubezpieczenie domu w budowie obejmuje kradzież materiałów budowlanych, pod warunkiem, że dom jest w stanie surowym zamkniętym, czyli powinien być już położony dach, wstawione okna i drzwi zamknięte na zamek. Warto wiedzieć, że zwykle mowa o kwotach maksymalnie do 20 tys. złotych, wyższe sumy są możliwe pod warunkiem, że nieruchomość jest wyposażona w dodatkowe systemy, które minimalizują ryzyko wystąpienia włamania, np. ochrona czy alarm.

Ubezpieczenie domu w budowie – jakie zdarzenia losowe obejmuje?

Jakie elementy objęte są ubezpieczeniem?

Jak już wspomnieliśmy dom w budowie objęty jest ochroną już od pierwszego dnia budowy. Mowa zarówno o sytuacji, w której ruszamy z nową budową, ale także gdy decydujemy się na rozbudowę bieżącej nieruchomości. Co możemy ubezpieczyć? Jakie elementy znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia domu w budowie? Polisa obejmuje szereg elementów, tj.

 • Fundamenty
 • Dach
 • Ściany i mury
 • Schody zewnętrzne
 • Rynny
 • Parapet
 • Balustrada
 • Podłogi
 • Instalacje
 • Elementy zewnętrzne, w tym panele fotowoltaiczne
 • Elementy stałe, np. meble w zabudowie, armatura, glazura, podłogi

Jak wybrać najlepszą polisę?

Warunki ubezpieczenia domu w budowie są zróżnicowane w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego też zastanawiając się nad wyborem ubezpieczenia na dom w budowie warto nie tylko poznać oferty rynkowe i porównać zakres ochrony, ale dobrze jest skorzystać z pomocy eksperta ubezpieczeniowego. Pośrednik ubezpieczeniowy podpowie, która polisa będzie najlepsza dla nas, a tym samym wskaże, co powinno zawierać dobre ubezpieczenie nieruchomości. Ekspert ubezpieczeniowy wyjaśni na czym polegają zasady działania polisy domu w budowie. Podpowie także na jaką sumę należałoby ubezpieczyć nieruchomość w budowie, by w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego czy aktu wandalizmu środki, uzyskane z odszkodowania, pokryły poniesione straty. W przypadku ubezpieczenia domu w budowie, analogicznie do ubezpieczenia mieszkania, to my – jako ubezpieczający nieruchomość, określamy wysokość sumy ubezpieczenia. Rozmowa z ekspertem pozwoli określić, jakie szkody mogą przytrafić się podczas obowiązywania polisy, dzięki czemu będziemy mogli określić wartość ubezpieczenia.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie domu w budowie