> Baza wiedzy > Co powinno zawierać ubezpieczenie domu w budowie?

Co powinno zawierać ubezpieczenie domu w budowie?

Co powinno zawierać ubezpieczenie domu w budowie?

Niezależnie od tego czy budujemy dom wolnostojący, w zabudowie bliźniaczej czy domek letniskowy, choć wydaje nam się, że prace pójdą gładko, to nie wszystko może potoczyć się zgodnie z planem. Polisa na dom w budowie chroni naszą inwestycję jeszcze zanim się do niej wprowadzimy. Dlatego warto wcześniej zadbać o swój komfort. Co zatem musi obejmować ubezpieczenie domu w budowie i co zawiera dobre ubezpieczenie nieruchomości?

Zacznijmy od tego, że ubezpieczenie domu w budowie jest ubezpieczeniem dobrowolnym, o ile budowa nie jest obciążona kredytem. W takiej sytuacji nie musimy wykupywać polisy, ale jeśli chcemy zabezpieczyć się finansowo na wypadek zdarzeń losowych, powinniśmy to zrobić. Jeśli na budowę nieruchomości zaciągnęliśmy zobowiązanie finansowe w banku, ubezpieczenie domu w budowie będzie wymagane.

Okres obowiązywania polisy na dom w budowie – co warto wiedzieć?

Jeśli posiadamy ubezpieczenie domu w budowie, to nasza nieruchomość jest chroniona od pierwszego dnia budowy. Pisząc budowa mamy na myśli roboty budowlane prowadzone zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, które zakłada, że rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych. Co to oznacza w praktyce? Chodzi między innymi o wytyczenie geodezyjne rozmieszczenie obiektów na naszym terenie, jeśli sytuacja tego wymaga to również wykonanie niwelacji terenu czy wykonanie przyłączy do sieci, itp. A to oznacza to, że ubezpieczenie domu w budowie zaczyna działać od momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Niemniej istotnym jest, że ochrona działa przez 12 miesięcy. Jeśli budowa prowadzona jest dłużej, umowa powinna zostać odnowiona, co można zrobić w tym samym towarzystwie lub też skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela. Choć ubezpieczenie wykupywane jest na rok, to w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie lub braku sprzeciwu ze strony właściwego organu można aneksować umowę – tym samym zmienia się przedmiot umowy ubezpieczeniowej z domu w budowie na dom, lub automatycznie przechodzi w dom.

Okres obowiązywania polisy na dom w budowie – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie domu – jakie zdarzenia losowe obejmuje?

Ubezpieczenie nieruchomości w budowie z reguły dotyczy murów i elementów stałych. To ochrona naszego mienia na wypadek zdarzeń losowych. Mowa przede wszystkim o sytuacjach, tj. powódź i zalanie np. w wyniku deszczu, topniejącego śniegu i lodu. Polisa może chronić również nieruchomość od popękania wywołanego mrozem. Ubezpieczeniem domu w budowie objęte są także zdarzenia losowe związane z ogniem, czyli pożar, wybuch, uderzenie pioruna, eksplozja. Warto wiedzieć, że polisa chroni nieruchomość także przed wystąpieniem zdarzeń naturalnych – uszkodzeniem nieruchomości w wyniku silnego wiatru, gradu, ale także szkód powstałych w wyniku upadku drzewa czy masztów energetycznych. Ubezpieczenie domu w budowie obejmuje kradzież materiałów budowlanych, pod warunkiem, że dom jest w stanie surowym zamkniętym, czyli powinien być już położony dach, wstawione okna i drzwi zamknięte na zamek. Warto wiedzieć, że zwykle mowa o kwotach maksymalnie do 20 tys. złotych, wyższe sumy są możliwe pod warunkiem, że nieruchomość jest wyposażona w dodatkowe systemy, które minimalizują ryzyko wystąpienia włamania, np. ochrona czy alarm.

Ubezpieczenie domu w budowie – jakie zdarzenia losowe obejmuje?

Jakie elementy objęte są ubezpieczeniem?

Jak już wspomnieliśmy dom w budowie objęty jest ochroną już od pierwszego dnia budowy. Mowa zarówno o sytuacji, w której ruszamy z nową budową, ale także gdy decydujemy się na rozbudowę bieżącej nieruchomości. Co możemy ubezpieczyć? Jakie elementy znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia domu w budowie? Polisa obejmuje szereg elementów, tj.

 • Fundamenty
 • Dach
 • Ściany i mury
 • Schody zewnętrzne
 • Rynny
 • Parapet
 • Balustrada
 • Podłogi
 • Instalacje
 • Elementy zewnętrzne, w tym panele fotowoltaiczne
 • Elementy stałe, np. meble w zabudowie, armatura, glazura, podłogi

Jak wybrać najlepszą polisę?

Warunki ubezpieczenia domu w budowie są zróżnicowane w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego też zastanawiając się nad wyborem ubezpieczenia na dom w budowie warto nie tylko poznać oferty rynkowe i porównać zakres ochrony, ale dobrze jest skorzystać z pomocy eksperta ubezpieczeniowego. Pośrednik ubezpieczeniowy podpowie, która polisa będzie najlepsza dla nas, a tym samym wskaże, co powinno zawierać dobre ubezpieczenie nieruchomości. Ekspert ubezpieczeniowy wyjaśni na czym polegają zasady działania polisy domu w budowie. Podpowie także na jaką sumę należałoby ubezpieczyć nieruchomość w budowie, by w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego czy aktu wandalizmu środki, uzyskane z odszkodowania, pokryły poniesione straty. W przypadku ubezpieczenia domu w budowie, analogicznie do ubezpieczenia mieszkania, to my – jako ubezpieczający nieruchomość, określamy wysokość sumy ubezpieczenia. Rozmowa z ekspertem pozwoli określić, jakie szkody mogą przytrafić się podczas obowiązywania polisy, dzięki czemu będziemy mogli określić wartość ubezpieczenia.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenie dziecka w szkole – jakie ubezpieczenie wybrać?
Ubezpieczenie dziecka w szkole – jakie ubezpieczenie wybrać?

Według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki 1 września nowy rok szkolny rozpoczęło blisko 4,6 mln uczniów. W związku z tym Czytaj więcej

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń
Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń

Kredyt gotówkowy to popularny produkt finansowy, gdy chcemy sfinansować bieżące wydatki. Jakie? Na przykład remont mieszkania, zakup wyprawki do szkoły Czytaj więcej

Jaki kredyt na remont domu wybrać?
Jaki kredyt na remont domu wybrać?

Okres wakacyjny to dla wielu z nas czas remontu domu lub mieszkania. Jedni decydują się na zmiany kosmetyczne, drudzy totalną Czytaj więcej

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny - co warto wiedzieć?
Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Jak wynika z badań AMRON-SARFiN w 2020 roku banki łącznie udzieliły ponad 204 tys. kredytów hipotecznych. Popyt na mieszkania i Czytaj więcej