Co musi obejmować dobre ubezpieczenie na wakacje?

AGATA SAPIŃSKA CZERWIEC 2021

Zaczęło się astronomiczne lato a w raz z nim sezon urlopowy. Wiele osób planuje wakacyjne podróże, dłuższe bądź krótsze zagraniczne wyprawy. Ruszając w podróż warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. Jak wybrać polisę podróżną dla siebie? Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie na wakacje?

Ubezpieczenie turystyczne to produkt ubezpieczeniowy, dzięki któremu jesteśmy objęci ochroną w czasie wakacyjnych wypraw, urlopu, ale także weekendowego wypadu za granicę. Wybierając się na urlop nie mamy obowiązku wykupować polisy, ale jeśli chcemy mieć spokojną głowę i nie martwić się o dodatkowe koszty, poniesione w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia, warto ją mieć. Ubezpieczenie podróżne możemy wykupić niezależnie od tego czy wakacje spędzimy nad polskim morzem czy będziemy odkrywać odległe zakątki świata. Ochroną będziemy objęci zarówno wtedy, gdy w Polsce zdarzy nam się nieszczęśliwy wypadek czy okaże się, że doświadczymy zatrucia pokarmowego, złamiemy rękę lub nogę, a nawet gdy nas okradną. Warto jednak wiedzieć, że zakres świadczeń w ramach ubezpieczenia podróżnego jest inny na terenie naszego kraju od tego, który obowiązuje poza jego granicami.

Ubezpieczenie wakacyjne – co obejmuje?

Jeśli wykupimy ubezpieczenie podróżne, które będzie działać na terenie Polski zakres świadczeń w dużej mierze sprowadza się do zdarzeń określanych mianem nieszczęśliwego wypadku. Co w praktyce oznacza, że jeśli doznamy uszczerbku na zdrowiu, np. łamiąc rękę, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Jak wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczenia na wakacje, które spędzimy poza Polską? Ubezpieczenie podróżne, dotyczące wyjazdów zagranicznych, obejmuje przede wszystkim takie świadczenia jak pokrycie kosztów leczenia nagłych zachorowań. Jeśli przytrafi nam się nieszczęśliwy wypadek, który będzie wymagał specjalistycznego transportu ubezpieczyciel może pokryć koszty ratownictwa, transportu do kraju, ale także akcji ratowniczej z udziałem helikoptera lub specjalistycznego sprzętu. Sam koszt udziału helikoptera może sięgać nawet 5000 euro. Co ciekawe w ramach polisy możemy mieć zapewnione usługi assistance, a w ich skład wchodzi np. opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, pomoc w przypadku kradzieży lub utraty dokumentów, pomoc w przypadku opóźnionego lotu a nawet pomoc prawna.

Ubezpieczenie na wakacje

Bez wątpienia istotne jest to, że ubezpieczenie turystyczne może działać na całym świecie, niezależnie od tego, czy wybierzemy się na Maltę czy też zechcemy odwiedzić ciocię w Ameryce lub relaksować się w Tajlandii.

Dlaczego EKUZ nie wystarczy?

Zdarza się, że osoby, które wybierają się na wakacje za granicą mówią: nie potrzebuję ubezpieczenia, wystarczy mi EKUZ. Czy rzeczywiście? EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewnia turystom bezpłatny dostęp do podstawowych świadczeń medycznych w Unii Europejskiej a także w EFTA. Niemniej zakres leczenia z EKUZ jest ograniczony – daje prawo tylko do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, które realizowane jest w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Warto jednak nadmienić, że odbywa się ono na tych samych zasadach co leczenie obywateli danego kraju. Jeśli praktyką jest, że w danym państwie jego mieszkańcy ponoszą część kosztów za wizytę u lekarza, my także zobligowani będziemy do ich poniesienia. I tak na przykład, jeśli spędzając urlop w Chorwacji będziemy poddani leczeniu szpitalnemu bądź sytuacja będzie wymagała wizyty u lekarza specjalisty zapłacimy nawet do ok. 2000 zł. W przypadku Grecji za leczenie ambulatoryjne zapłacimy 100-150 EUR.

Stąd też zanim ruszymy na wakacje, warto wykupić ubezpieczenie podróżne, bo dzięki niemu będziemy objęci szerszym zakresem ochrony. Co ważne, regulacje wewnętrzne państwa, do którego się wybieramy będą sprawą wtórną, bo jeśli coś nam się stanie i trafimy do szpitala, to koszty leczenia pokryje ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie podróżne w praktyce – zgubiony bagaż, kradzież sprzętu

Poza ochroną medyczną większość polis zawiera dodatkowe opcje. Jedną z nich jest ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Dzięki temu, jeśli nasz bagaż zostanie zgubiony bądź nie dotrze do nas w określonym czasie, za środki z polisy podróżnej będziemy mogli kupić niezbędne ubrania, kosmetyki czy potrzebne rzeczy. Jeśli mamy w zwyczaju zabierać na wakacje aparat fotograficzny, tablet czy inny sprzęt, warto zabezpieczyć się na to co się stanie, gdy będzie on cennym łupem dla złodzieja. Szczególnie że polisą podróżną możemy objąć ochroną także sprzęty.

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę podróżną?

Wybierając ubezpieczenie na wakacje w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy (OWU), bo właśnie tam zawarte są informacje na temat zakresu ochrony, ale także tego, które świadczenia są wyłączone. Jakie elementy w ubezpieczeniu na wakacje mogą być wyłączone? Na przykład operacje plastyczne, ciąża powyżej 32 tygodnia, leczenie planowane. Dodatkowo zyskamy wiedzę na temat tego, czy polisa obejmuje również dodatkową ochronę, na przykład w postaci assistance, NNW – ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków czy tak ważnego OC w życiu prywatnym. Jakie szkody mogą być w ramach OC w życiu prywatnym? Uszczerbek na zdrowiu osób trzecich czy szkody na mieniu, które powstaną w wyniku naszego nieświadomego działania albo przypadkowe zniszczenie wyposażenia hotelu czy uszkodzenie wynajmowanego sprzętu. Dlatego też planując urlop, warto wykupić ubezpieczenie podróżne i mieć spokojną głowę na wypadek zdarzeń, które mogą popsuć nam letni wypoczynek.

Polisa podróżna