> Baza wiedzy > Jaki kredyt na remont domu wybrać?

Jaki kredyt na remont domu wybrać?

Jaki kredyt na remont domu wybrać?

Okres wakacyjny to dla wielu z nas czas remontu domu lub mieszkania. Jedni decydują się na zmiany kosmetyczne, drudzy totalną rewolucję. Niezależnie od skali remontu, nie każdy może pozwolić sobie na to, by sfinansować go z domowego budżetu. Podpowiadamy: Jaki kredyt na remont domu lub mieszkania wybrać? Po jaki produkt finansowy sięgnąć by mieć pieniądze w najszybszym możliwym terminie?

Jak wynika z badania Payback Group koronawirus motywuje Polaków do remontowania własnych czterech kątów, szczególnie w miesiącach maj-sierpień. Jak czytamy w badaniach najczęściej odnawianą przestrzenią jest kuchnia (25 proc.), na drugim miejscu uplasował się salon (23 proc.), podium zamyka sypialnia (21 proc.). Blisko co piąty badany w ostatnim czasie zdecydował się na generalny remont posiadanej nieruchomości, analogicznie do osób, które odnowiły jedynie łazienkę. Kto choć raz w życiu uczestniczył w remoncie doskonale wie, że wykańczanie lub remont domu czy mieszkania to nie lada wyzwanie. Z jednej strony wynika to z tego, że nie zawsze sami potrafimy wykonać poszczególne prace a z dostępem do dobrej ekipy remontowej może być problem. Z drugiej, takie przedsięwzięcie często nie może obejść się bez dodatkowego „zastrzyku gotówki”. Jakim produktem finansowym sfinansować remont? Warto na przykład rozważyć kredyt gotówkowy. Dlaczego akurat kredyt gotówkowy może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, jeśli potrzebujemy dodatkowych środków, by komfortowo wykończyć wymarzone M lub wyremontować mieszkanie, wiejski dom po dziadkach?

Pieniądze na remont potrzebne na już

Kiedy remontujemy dom lub mieszkanie potrzebujemy środków już a nie za parę tygodni. Stąd też fakt, że kredyt gotówkowy zwykle ma uproszczone procedury jest jednym z argumentów przemawiających za jego popularnością. Szczególnie że procedury zostały ograniczone do minimum. Dziś, dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu, uzyskanie kredytu gotówkowego jest łatwiejsze i prostsze niż mogłoby się wydawać. Tym samym kredyty gotówkowe są niemal dostępne od ręki. Do tego na rynku są banki, które w swojej ofercie posiadają kredyt gotówkowy wydawany bez konieczności przedstawienia zaświadczeń. Ekspert finansowy podpowie czy będzie on idealny dla nas.

Remontuję i sam decyduję także na co wydaję pieniądze

Jednym z podstawowych plusów kredytu gotówkowego jest to, że środki z niego możemy przeznaczyć na dowolny cel. A to oznacza, że nie ma konieczności dokumentowania tego, na co je wydaliśmy. Tym samym środki pozyskane z kredytu gotówkowego możemy przeznaczyć na wykończenie mieszkania lub domu, remont, ale także zakup sprzętu RTV/AGD lub wyposażenie wymarzonego M. Do tego zwykle też bank nie wymaga od kredytobiorcy żadnego zabezpieczenia. Bywają również przypadki, że konieczne będzie skorzystanie z ubezpieczenia na życie. W ten sposób bank zabezpiecza się, ale także naszych bliskich na wypadek zdarzeń losowych, w których efekcie nie będziemy w stanie spłacać zaciągniętego zobowiązania.

Kredyt na remont domu

RRSO – o co w tym chodzi?

Wybierając produkt finansowy, którym planujemy sfinansować remont warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego także dlatego, że na rynku mamy kredyty i pożyczki o różnym oprocentowaniu. Wskazuje na to tzw. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), czynnik, który określa całkowity koszt kredytu gotówkowego. To bardzo ważny parametr, bo dzięki niemu łatwo możemy porównać dostępne oferty i sprawdzić, która z opcji rzeczywiście będzie najtańsza czy najlepsza dla nas. Warto wiedzieć, że RRSO to składowa wielu elementów tj. oprocentowanie kredytu, ale także prowizja z tytułu jego udzielenia oraz inne opłaty, na przykład ubezpieczenie. Może się zatem okazać, że kredyt czy pożyczkę, którą oferuje nam bank, gdzie posiadamy np. rachunek bieżący czy inne produkt finansowe, nie będzie tak korzystny jak oferty innych banków. Stąd, w poszukiwaniu najlepszej oferty dla nas, rola eksperta finansowego może być nieoceniona.

Zdolność kredytowa – mam czy nie mam?

Jednym z podstawowych kryteriów tego czy bank przyzna nam pozytywną decyzję i zyskamy finansowanie na wykończenie czy remont kuchni, salonu bądź całej powierzchni jest posiadanie przez nas zdolności kredytowej. W tym celu bank weryfikuje naszą „kondycję” finansową, co w praktyce oznacza, że chce mieć pewność, iż bieżące zadłużenie nie przeszkodzi nam w spłacie kolejnych. Co ciekawe, może się okazać, że w jednym banku ową zdolność będziemy mieli, w innym nie. To, w której instytucji otrzymamy finansowanie na remont jest w stanie podpowiedzieć ekspert finansowy. On również odpowie na pytania, jaki okres kredytowania może być optymalny dla nas. Bo nie każdy wie, że czasem bardziej opłacalny może okazać się kredyt gotówkowy z dłuższym okresem spłaty niż krótszy. Dlaczego? Otóż szybki kredyt gotówkowy na 3 miesiące może mieć podobny koszt do kredytu na 12 miesięcy. Spłacając kredyt przez 12 miesięcy mamy niższą miesięczną ratę i mniej odczuwamy finansowe konsekwencje remontu w domowym budżecie.

Kredyt na remont mieszkania - zdolność kredytowa

Jeśli nie kredyt gotówkowy to co?

Oczywiście poza kredytem gotówkowym remont domu czy mieszkania możemy sfinansować także innymi produktami finansowymi. Jednym z nich jest np. kredyt hipoteczny na remont, gdzie zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Co bez wątpienia wymaga od kredytobiorcy dodatkowego zaangażowania czasu i środków (np. operat szacunkowy, wpis nieruchomości do księgi wieczystej, koszt ubezpieczenia). Innym przykładem jest pożyczka hipoteczna. Podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego, środki z niej możemy przeznaczyć na dowolny cel, ale jej zaciągnięcie wiąże się z wpisem hipoteki do księgi wieczystej.

Jak widać na rynku dostępne są różne produkty finansowe, z których środkami możemy zapłacić za remont. Niemniej, by wybrać ten produkt, który realnie odpowiada na nasze potrzeby, warto skorzystać ze wsparcia eksperta finansowego. Może okazać się, że pośrednik finansowy wskaże nam bank bądź rozwiązanie, o którym sami nie pomyśleliśmy a to będzie strzałem w dziesiątkę.

Kredyty hipoteczne z 10% wkładem własnym
Nowa ustawa deweloperska – co powinieneś wiedzieć jeśli planujesz zakup mieszkania lub domu?

Nie każdy wie, że 1 lipca 2022 roku weszła w życie nowa ustawa deweloperska. Tym samym obecnie obowiązują nowe przepisy Czytaj więcej

Mieszkanie bez wkładu własnego – co powinieneś wiedzieć?

Na liście marzeń niejednej pełnoletniej osoby jest posiadanie własnego mieszkania. Przestrzeni, którą może urządzić po swojemu. Nie każdy jednak dysponuje Czytaj więcej

kredyt na samochód
Kredyt na samochód – jak go wybrać?

Uznałeś, że przyszedł czas na zakup nowego auta, ale Twoje oszczędności nie wystarczą na wymarzony model? W takiej sytuacji wcale Czytaj więcej

kredyt gotówkowy a pożyczka
Kredyt gotówkowy a pożyczka – czym się od siebie różnią?

Kredyt i pożyczka to z pewnością dobrze znane Ci określenia. Być może często zdarza się, że używasz tych terminów zamiennie, Czytaj więcej