Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń

EDYTA MISZCZUK SIERPIEŃ 2021

Kredyt gotówkowy to popularny produkt finansowy, gdy chcemy sfinansować bieżące wydatki. Jakie? Na przykład remont mieszkania, zakup wyprawki do szkoły czy kursy językowe dla dzieci, ale także kupno auta czy działki. Jego popularność podyktowana jest tym, że środki z kredytu gotówkowego można przeznaczyć na dowolny cel. Często można się spotkać z informacją, że by go otrzymać nie trzeba zaświadczenia o zarobkach. Czy na pewno? A jeśli tak, kiedy?

Zdarza się sytuacja, w której szybko potrzebujemy pieniędzy, by móc sfinansować zakup danej rzeczy czy usługi. Niemniej nie zawsze dysponujemy wystarczającymi oszczędnościami czy nadwyżką gotówki. Co w takiej sytuacji? Otóż możemy skorzystać z kredytu gotówkowego, bo pozyskane z niego środki możemy przeznaczyć na dowolny cel. A to oznacza, że bank nie będzie wymagał od nas dokumentów potwierdzających dokonania zakupu.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – czy to możliwe?

Tak. Na rynku dostępne są oferty kredytów gotówkowych, w których nie wymagane są zaświadczenia o dochodach. Niemniej nie jest to standardowa oferta, bo banki, udzielając kredytu gotówkowego, starają się minimalizować ryzyko niewypłacalności klienta. Dlatego też, jeśli już w swoich ofertach mają promocję dot. kredytu gotówkowego bez zaświadczeń to ów kredyt gotówkowy zwykle jest udzielany stałym klientom. Dlaczego? Bo bank dysponuje już informacjami na temat przychodów osoby, która ma w nim rachunek oszczędnościowy, na który przelewane jest wynagrodzenie, czyli może szybko określić zdolność kredytową i wypłacalność swojego klienta. Do tego ma także wgląd w to czy osoba ta posiada inne zobowiązania finansowe, a jeśli tak, czy są regularnie spłacane. Dlatego też w ofertach promocyjnych dotyczących kredytu gotówkowego bez zaświadczeń zastrzeżeniem bywa to, że klient nie może mieć zadłużenia w innych instytucjach finansowych.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – czy to możliwe?

Kredyt bez zaświadczeń o dochodach – jakie dokumenty są wymagane?

Kredyt bez zaświadczeń o dochodach udzielany jest w tak zwanej uproszczonej procedurze, co jednak nie oznacza, że otrzymamy go bez przedstawienia konkretnych dokumentów. Otóż banki wymagają innych form, które stanowią dla nich źródło informacji o dochodach. Dzięki temu mogą oszacować ryzyko dotyczące możliwej niewypłacalności danego klienta. O jakich dokumentach mowa? W przypadku kredytu gotówkowego bez zaświadczeń o dochodach bank może wymagać takich dokumentów jak:

  • Wyciąg z konta za ostatnie 3-6 miesięcy,
  • Wyciąg z przelewami za ostatnie 3-6 miesięcy,
  • PIT za ostatni rok,
  • Zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek wydawane przez ZUS,
  • Zaświadczania o zatrudnieniu.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – o jakiej kwocie mówimy? Kluczowym parametrem decydującym o wysokości przyznanego kredytu gotówkowego nie jest rodzaj przedstawionych dokumentów i to czy przedstawimy zaświadczenie o dochodach czy nie, ale nasza zdolność kredytowa. Jak podaje BIK (Biuro Informacji Kredytowej) największym zainteresowaniem cieszą się kredyty gotówkowe w przedziałach: 30-50 tysięcy złotych i powyżej 50 tys. złotych. Mowa o danych za maj br.

Jeśli nie kredyt gotówkowy bez zaświadczeń to co?

„Jeśli pilnie potrzebujemy środków, które chcemy przeznaczyć na dowolnie wybrany przez siebie cel, możemy skorzystać z kredytu gotówkowego i przejść klasyczną procedurę bankową. Szczególnie że kredyt gotówkowy można uzyskać od paru godzin do 2 dni. Co wyraźnie pokazuje, że środki możemy pozyskać w krótkim czasie. Niemniej by tak się stało powinniśmy złożyć komplet dokumentów, których oczekuje bank” – radzi Grzegorz Pacuk, wsparcie ekspertów – kredyty gotówkowe w Grupie ANG.

Jakich? To pytanie warto zadać ekspertowi finansowemu, który pomoże nam w doborze najlepszego kredytu gotówkowego dla nas. Niemniej zwyczajowo bank może wymagać potwierdzenia zatrudnienia – obecnie może się to odbywać telefonicznie. W przypadku wnioskowania o kredyt w innej instytucji niż ta, w której kredytobiorca ma konto, bank może wymagać przedstawienia wpływu wynagrodzenia za 3-6 miesięcy. Większość banków oczekuje od klienta także okazania dowodu tożsamości.

Jeśli nie kredyt gotówkowy bez zaświadczeń to co?

Jak wnioskować o kredyt gotówkowy?

Proces wnioskowania czy to o klasyczny kredyt gotówkowy czy o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń może przebiegać tradycyjnie, czyli wymagane dokumenty składamy w oddziale banku.

„Dziś możemy także wnioskować o kredyt gotówkowym składając wniosek on-line, czyli korzystając z internetowego systemu bankowego. Warto jednak wiedzieć, że w większości przypadków podpisanie umowy kredytowej następuje w oddziale banku, gdzie potwierdzana jest tożsamość klienta. Niemniej mamy także odstępstwo od tej reguły, bo w Ikano Banku umowa podpisywana jest cyfrowo za pomocą platformy Autenti. Oczywiście niezależnie od tego czy umowa zostanie podpisana cyfrowo czy podczas wizyty w banku, zanim do tego dojdzie, badana jest zdolność kredytowa danej osoby” – podpowiada Grzegorz Pacuk z Grupy ANG.

Czym owa zdolność kredytowa jest? Otóż chodzi o to, że bank weryfikuje, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie regularnie spłacać ratę kredytu. W tym celu bank sprawdza jakie dana osoba ma obciążenia z tytułu zaciągniętych zobowiązań czy też posiada inne stałe obciążenia finansowe np. alimenty, a także patrzy na limity w rachunku bieżącym, posiadane karty kredytowe. Istotnym elementem badania zdolności kredytowej jest weryfikacja klienta w BIK (Biurze Informacji Kredytowej), co pozwala określić czy wcześniejsze zobowiązania finansowe (kredyty, pożyczki) były spłacane terminowo.

Gdzie starać się o kredyt gotówkowy?

Szukając odpowiedzi na to pytanie warto skorzystać z pomocy i wskazówek pośrednika kredytowego. Posiada on szeroką wiedzę rynkową i dostęp do bieżących ofert – zarówno dotyczących kredytów gotówkowych bez zaświadczeń, jak i klasycznych kredytów gotówkowych. Jego pomoc w pozyskaniu kredytu gotówkowego może być nieoceniona w takich aspektach jak np. zbadanie zdolności kredytowej. Ekspert podpowie także, w którym banku mamy szansę na uzyskanie kredytu gotówkowego oraz pomoże skompletować i złożyć stosowne dokumenty.

Często zadawane pytania