Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – jakich warunków należy się spodziewać?

EDYTA MISZCZUK PAŹDZIERNIK 2021

Jakie kryteria powinna spełnić osoba, która stara się o kredyt hipoteczny w Polsce a przyjechała tu z innego kraju? Kiedy obcokrajowiec może wnioskować o przyznanie mu kredytu na zakup mieszkania lub domu? W jaki sposób wyliczana jest zdolność kredytowa obcokrajowców decydujących się na zakupu nieruchomości? Podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców ważne zezwolenie na pobyt w Polsce posiada prawie 460 tys. cudzoziemców. Około 272 tys. osób posiada pozwolenie na pobyt czasowy, do stałego pobytu w naszym kraju uprawnionych jest ponad 102 tys. osób. Dodatkowo, zarejestrowany pobyt w naszym kraju posiada ok. 82 tys. obywateli Unii Europejskiej.

„Wzrost liczby obcokrajowców przebywających i mieszkających w naszym kraju znacząco wpływa na to, że coraz więcej instytucji finansowych wprowadza oferty kierowane do tej grupy społecznej. Wyraźnie widzimy, że w bankach tworzone i wdrażane są narzędzia umożliwiające przygotowanie oferty kredytowej także w języku ukraińskim czy angielskim. Wszystko po to, by obcokrajowcy, którzy spełniają konkretne kryteria, mogli skorzystać z produktów finansowych dostępnych w Polsce” – wskazuje Tomasz Bujański z zespołu wsparcia ekspertów w zakresie kredytów hipotecznych.

Czy obcokrajowiec może uzyskać kredyt hipoteczny w Polsce?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym czy kredyt hipoteczny to produkt finansowy, z którego mogą skorzystać także osoby innej narodowości. Odpowiedź brzmi TAK. Obcokrajowiec również może sfinansować nieruchomość kredytem hipotecznym, ale by tak się stało powinien spełnić wymagania określone przez polskie prawo. Co do zasady w przypadku zakupu mieszkania przez osoby, które nie mają polskiego paszportu nie wymaga się dodatkowych pozwoleń. Ważne jest, aby mieszkanie nie znajdowało się w strefie nadgranicznej.

Top 5 warunków uzyskania kredytu hipotecznego przez obcokrajowca

 1. Posiadanie wkładu własnego
 2. Posiadanie zdolności kredytowej
 3. Akceptowane przez bank źródło dochodów w złotówkach
 4. Karta czasowego lub stałego pobytu, albo zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE w Polsce – dokumenty poświadczające związek z Polską
 5. Posiadanie nadanego nr PESEL

Czy obcokrajowiec może uzyskać kredyt hipoteczny w Polsce?

Jakiej wysokości powinien być wkład własny wniesiony przez obcokrajowca, który stara się o kredyt hipoteczny?

Niezależnie od tego czy kredyt hipoteczny planuje wziąć Polak czy obcokrajowiec, musi on spełnić konkretne wymagania stawiane przez bank. Jednym z podstawowych kryteriów jest posiadanie wkładu własnego, czyli minimum 20 proc. wartości nieruchomości.

Z założenia banki wymagają od obcokrajowców, podobnie jak od Polaków, wniesienia 20 proc. wkładu własnego, niemniej zdarzają się odstępstwa. Wybrane instytucje dopuszczają sytuacje, gdy wkład własny będzie wynosił 10 proc., ale wtedy wymagają wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Bez spełnienia tego warunku uzyskanie kredytu hipotecznego jest niemożliwe” – mówi Tomasz Bujański z zespołu wsparcia ekspertów w zakresie kredytów hipotecznych.

Jakie dokumenty powinien przedstawić obcokrajowiec, który planuje kupić nieruchomość na kredyt?

Zasadniczo dokumenty przedstawiane przez obcokrajowca w celu uzyskania kredytu hipotecznego w Polsce nie różnią się znacząco od tych, jakie zobligowani są przedstawić Polacy. Wyjątek stanowi tutaj karta pobytu – idealnie, jeśli jest to pobyt stały. Niektóre banki akceptują także karty czasowego pobytu, o ile ich termin ważności jest odpowiednio długi. Zamiast karty pobytu obywatele Unii Europejskiej przedstawiają zaświadczenie o zarejestrowaniu w Polsce pobytu obywatela UE.

Osoby planujące zakup nieruchomości gruntowej (w tym działki zabudowanej domem jednorodzinnym) lub dowolnej nieruchomości położonej w strefie nadgranicznej potrzebują także przedstawić stosowną zgodę MSWiA na zakup takiej nieruchomości.

„W przypadku obcokrajowców, analogicznie do Polaków, banki oczekują udokumentowania posiadania akceptowanego przez bank źródła dochodu oraz zdolności kredytowej zapewniającej możliwość terminowej spłaty rat kredytu hipotecznego” – podpowiada Tomasz Bujański.

Wśród dokumentów finansowych wymaganych przez bank możemy wymienić między innymi zaświadczenie o dochodach czy wyciągi z konta osobistego. Pełną listę dokumentów otrzymasz od naszego eksperta finansowego, który pomoże Ci przejść proces kredytowy.

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowców

Weryfikacja wniosku kredytowego obcokrajowca – co oznacza w praktyce?

Jak już wspomnieliśmy, jednym z kluczowych czynników decydujących o tym, czy osoba, która urodziła się poza Polską i chcąca kupić mieszkanie na kredyt otrzyma go, jest odpowiednia zdolność kredytowa.

Weryfikując wniosek kredytowy obcokrajowca bank zwraca także uwagę na takie obszary jak:

 • wiek
 • wykształcenie
 • stan cywilny – małżeństwo z Polką lub Polakiem może być dodatkowym argumentem
 • miejsce zatrudnienia
 • stanowisko
 • wysokość zarobków
 • forma zatrudnienia
 • miejsce zamieszkania (oczekiwany jest adres w Polsce)
 • rodzaj kupowanej nieruchomości

Oczywiście tak samo jak w przypadku udzielania kredytu mieszkaniowego Polakom, bank weryfikuje także stan prawny i wartość nieruchomości, która będzie finansowana wnioskowanym kredytem oraz będzie stanowiła jego zabezpieczenie.

Jeśli masz pytania o kredyt hipoteczny dla obcokrajowca skontaktuj się z naszym ekspertem kredytowym. Uzyskasz od niego informacje na temat tego, który poszczególnych wymagań stawianych przez różne banki. Pomoże Ci on przedłożyć wymagane dokumenty, jeśli uznasz za stosowne będzie Ci towarzyszył w trakcie spotkania w biurze notarialnym i pomoże w wyborze kredytu hipotecznego najlepszego dla Ciebie.

Często zadawane pytania