Bez lukrowania rzeczywistości – nieczystość w życiu i biznesie

EDYTA MISZCZUK LISTOPAD 2021

26 października br. w Centrum Konferencyjnym Muzeum POLIN przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz organizacji pozarządowych spotkali się podczas IX Konferencji Nienieodpowiedzialnych, aby dyskutować i omawiać temat odpowiedzialności w trzech różnych obszarach: biznesu, klimatu i spraw społecznych. Analogicznie do ubiegłych myśl przewodnia spotkania była powiązana z grzechem głównym – tym razem była to nieczystość. Nieczystość to ostatni z 7 grzechów głównych, który był poruszony w ramach konferencji NNO. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem: Nieczystość. Za zasłoną biznesu, we wnętrzu człowieka.

Ponadczasowe przesłanie

Konferencję otworzył Artur Nowak-Gocławski, prezes Grupy ANG i pomysłodawca Fundacji Nienieodpowiedzialnych, który w swoim wystąpieniu odniósł się do tego, że w projekcie NNO ważna jest refleksja nad tym, co dzieje się tu i teraz.

W swojej wypowiedzi, skierowanej szczególnie do biznesu, podkreślił fakt, że to nie jest tak, że rzeczy dzieją się bez nas. Biznesu, który często mówi, że jego rolą jest pilnowanie własnego nosa i własnych interesów. Powinien robić tyle, ile wymagają przepisy prawa. Szczęśliwie jednak robi coś więcej. W zakresie ochrony klimatu dzisiaj dzieje się dużo, uwzględnienie wyzwań klimatycznych jest czymś „co wypada”. „Jeśli myślimy o prawach człowieka, robimy za mało” – powiedział Artur Nowak-Gocławski, który inaugurując spotkanie przypomniał także ponadczasowe słowa śp. Henryka Wujca:

„Nigdy nie jest tak, że nie mamy żadnego wpływu. Nawet jak czuję się bezradny czy bezsilny, to nic nie usprawiedliwia tego, żebym nic nie robił! Nigdy nie wiesz, czy twoje działanie, ten twój czyn, chociaż mały, czegoś nie zmieni. Wiemy z fizyki, że czasami drobna rzecz kompletnie zmienia cały układ. W żadnym wypadku nie wolno nam zaniechać działania. Nie trzeba od razu rzucać się z motyką na słońce czy z kosą na czołgi, ale trzeba nieustająco próbować. Dla mnie ta filozofia jest niezłomna: próbować, próbować, w każdym momencie próbować. Jak cię przetrącą, to wstajesz i znowu. Nie jestem taki, żeby się bić i obrywać, ale nawet jak się trochę oberwie, to trudno. Nic takiego złego się nie stanie” – fragment wypowiedzi Henryka Wujca pochodzący z książki Rozmowy odpowiedzialność, Tom I, Początek, wydanej przez NNO.

https://nno.pl/ix-konferencja-nienieodpowiedzialnych-nieczystosc-za-zaslona-biznesu-we-wnetrzu-czlowieka/Podsumowanie konferencji dostępne jest na stronie nno.pl