Ubezpieczenia narciarskie – jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd w góry?

EDYTA MISZCZUK GRUDZIEŃ 2021

Otwarte stoki narciarskie kuszą turystów, zarówno tych, którzy doskonale jeżdżą na nartach lub snowboardzie, jak osoby, które dopiero będą uczyć się zimowych sportów. Wybierając się w góry nie tylko warto zadbać o dobrą kondycję fizyczną i sprzęt, ale także zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie wybrać, by sezon narciarski 2021/2022 nie był przykrym wspomnieniem.

Rozpoczyna się sezon narciarski 2021/2022. By nie zakończył się on ujemnym saldem na koncie, będących wynikiem nieprzewidzianych zdarzeń i wypadków na stoku, dobrze jest ruszając w góry pomyśleć o ubezpieczeniu.

„By w pełni cieszyć się dobrymi warunkami pogodowymi, cieszyć się z jazdy na nartach czy snowboardzie, warto zadbać o bezpieczeństwo na stoku. Z jednej strony należy zadbać o odpowiedni sprzęt, czyli kask, odblaski. Z drugiej, powinno być się przygotowanym na zdarzenia, które nie zależą od nas, czyli wykupić ubezpieczenie. W końcu może się zdarzyć tak, że pod śniegiem będzie lód i o wypadek nietrudno. Może dojść do zderzenia z innym narciarzem – z naszej lub jego winy. Jeśli to my wpadniemy na kogoś na stoku, doprowadzimy do tego, że coś mu się stanie, po naszej stronie będzie pokrycie kosztów leczenia, ale także ewentualnego odszkodowania. Ów koszt albo będziemy zmuszeni pokryć sami, albo pokryje go ubezpieczyciel, o ile będziemy posiadać odpowiednie ubezpieczenie” wyjaśnia Karolina Trzeciakiewicz z zespołu wsparcia ekspertów – ubezpieczenia.

Wyjazd w góry – jaką polisę wybrać?

Niezależnie od tego czy w związku z sytuacją pandemiczną zdecydujemy się na eksplorowanie polskich stoków czy też zagranicznych, warto wykupić ubezpieczenie od następstw nieprzewidzianych wypadków (polisa NNW) wraz z OC w życiu prywatnym. Dlaczego nasze ubezpieczenie górskie powinno uwzględniać te dwa obszary? A w przypadku wyjazdów zagranicznych polisę/ubezpieczenia kosztów leczenia z odpowiednim assistance, który pokryje koszty np. akcji ratowniczej z użyciem helikoptera.

„Szukając dla siebie ubezpieczenia, gdy wybieramy się na narty dobrze jest zdecydować się na ubezpieczenie od następ nieprzewidzianych wypadków, bo jest ono ubezpieczeniem osobowym, które ochroną obejmuje życie i zdrowie. Można je wykupić na krótki czas, np. wyjazdu w góry. Dlaczego w ramach ubezpieczenia turystycznego, które kupujemy na wyjazd w góry dobrze jest mieć także polisę OC w życiu prywatnym? Otóż, gdy dojdzie do tego, że to my niechcący spowodujemy wypadek na stoku, to właśnie z OC towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa koszty leczenia osoby poszkodowanej, ale także zdarzeń z naszym udziałem. To o tyle istotne, że gdybyśmy nie mieli polisy będąc w górach, to byśmy odczuli przykre konsekwencje w domowym budżecie. Nie każdy wie, że polisa turystyczna z ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków NNW działa także wtedy, kiedy to doznamy urazu. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty naszej rehabilitacji” – wskazuje Karolina Trzeciakiewicz, Zespół wsparcia – produkty ubezpieczeniowe w Grupie ANG.

Uprawiasz sporty zimowe – ubezpiecz się

Ubezpieczenie, które wykupujemy wybierając się w góry, można wykupić okresowo, czyli na czas wyjazdu. Wówczas ochroną jesteśmy objęci w określonym przez nas terminie. Niemniej wybierając polisę najlepszą dla siebie, w pierwszej kolejności powinniśmy spojrzeć na zakres ochrony.

„Polisa dla osób wybierających się w góry powinna być rozszerzona o uprawianie sportów zimowych, w tym zwłaszcza jazdę poza wyznaczonymi szlakami. W końcu planując wyjazd nie mamy pewności czy na nartach lub snowboardzie będziemy jeździć jedynie wyznaczonymi trasami. Może okazać się, że będziemy chcieli sprawdzić swoje siły poza nimi. Dlatego też lepiej być przygotowanym na wypadek zdarzeń, które mogą nie być takie oczywiste. A bez wątpienia z ubezpieczeniem w góry, które ma szeroki zakres ochrony, możemy czuć się spokojniejsi o domowy budżet. Dlaczego? Bo jeśli dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia, gdzie uszczerbek na zdrowiu poniesiemy my czy inni turyści to koszty zdarzenia pokrywa ubezpieczyciel a nie my” – podpowiada Karolina Trzeciakiewicz.

Ubezpieczenie na wyjazd w góry – co warto wiedzieć?

Jeśli wybierając się w góry zdecydujemy się na polisę terminową, która ma nas chronić na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń od-do, powinniśmy przede wszystkim przeanalizować wspomniany już zakres ochrony. Tu istotnym elementem jest to, co jest elementem podstawowym, rozszerzonym, ale także jakie mamy wyłączenia. Informację o wyłączeniach znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które określają między innymi obszary, które nie są objęte ochroną. A to w praktyce oznacza, że jeśli dojdzie do zdarzenia, które wymienione jest w włączeniach, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów jego wystąpienia. Zatem w tym przypadku kierujmy się zasadą, że przed wyjazdem na narty sprawdźmy nie tylko stan naszego sprzętu, auta – o ile ruszamy w trasę własnym środkiem transportu – ale także zakres polisy.

„Jadąc szusować na stokach narciarskich, poza polisą terminową, możemy także zweryfikować świadczenia, które mamy w polisie całorocznej – oczywiście o ile posiadamy całoroczne ubezpieczenie na życie i zdrowie. To pozwoli nam upewnić się, że polisa jest aktualna, ale także będziemy mieli pewność, że chroni nas w trakcie zimowej wyprawy w góry” – mówi ekspertka ANG.

Ubezpieczenie turystyczne

Planujesz narty za granicą – pomyśl o ubezpieczeniu

Wybierając ubezpieczenie, by móc w pełni cieszyć się warunkami narciarskimi we Włoszech czy Francji czy innych państwach powinniśmy przeanalizować jej zakres. Porównując oferty polis, by wybrać tę, która będzie najlepsza na wyjazd zagraniczny zacznijmy od przeanalizowania zakresu ochrony. W tym przypadku jednym z kluczowych parametrów jest to czy w ramach świadczeń mamy zapewnioną pomoc medyczną wraz z transportem do kraju czy akcją ratowniczą. Owszem, będąc poza granicami Polski możemy skorzystać z karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), która wydawana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale wówczas nie mamy zapewnienia pełnej ochrony.

„Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, daje nam prawo do bezpłatnego leczenia w każdym państwie UE lub EFTA, ale świadczenia mogą być różne w zależności od kraju. Wynika to z faktu, że nie ma jednej listy świadczeń wdrożonej przez wszystkie państwa, które bezpłatnie porywa EKUZ. Dlatego też może okazać się, że jeśli dojdzie do wypadku i trafimy do szpitala, to my będziemy obciążeni kosztami leczenia. Co innego byłoby gdybyśmy wykupili ubezpieczenie turystyczne to moglibyśmy uniknąć przykrych konsekwencji”wskazuje Karolina Trzeciakiewicz, Zespół wsparcia – produkty ubezpieczeniowe w Grupie ANG.

Koszty leczenia zagranicą

Nie jest tajemnicą, że do nieszczęśliwego zdarzenia może dojść wszędzie. Niemniej, jeśli planujemy urlop, beztroski wypad na narty za granicę, chcemy dobrze się bawić, ale także wrócić do domu cali i zdrowi, bez debetu na koncie. I choć na to czy nie zdarzy nam się wypadek na stoku możemy nie mieć wpływu, to na to czy jego finansowe konsekwencje poniesiemy sami czy też ubezpieczyciel, już tak. Jeśli nie mamy dobrego ubezpieczenia a trafimy od szpitalu we Włoszech czy Austrii za dobę zapłacimy nawet 3500 zł. Ale to nie jedyne koszty, które poniesiemy.

Ubezpieczenie w góry

„Jeśli nie posiadamy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, do których może dojść na stoku czy też w drodze na i z niego, a ulegliśmy wypadkowi, za transport do Polski będziemy zmuszeni zapłacić sami. Koszt takiego świadczenia może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. A jeśli w grę będzie wchodzić akcja ratunkowa z udziałem helikoptera to nasz domowy budżet uszczupli się o nawet 5000 euro” – wylicza Karolina Trzeciakiewicz z Grupy ANG.

Dlatego też, niezależnie od tego czy planujemy jeździć na nartach w Polsce czy też wybieramy się do zagranicznych kurortów, warto wykupić ubezpieczenie. Jak je wybrać? Gdzie szukać najlepszego ubezpieczenia w góry dla siebie? Tu z pomocą przychodzą eksperci grupy ANG, którzy mają dostęp do szerokiej oferty ubezpieczeń dostępnych na rynku, ale co ważniejsze. Mają doskonałe rozeznanie w tym, jakich świadczeń i zakresu ochrony będziemy potrzebować jadąc na narty czy snowboard.