Ponad 2000 miejsc noclegowych dla obywateli Ukrainy w niecały miesiąc

EDYTA MISZCZUK MARZEC 2022

Grupa ANG wraz z Fundacją Nienieodpowiedzialni we współpracy z Nieruchomosci-online.pl i agentami nieruchomości, którzy wzięli udział w akcji „Pośrednicy dla Ukrainy” łącznie zebrała ponad 2000 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy. Niektórzy właściciele mieszkań, domów czy pokoi udostępnili je bezpłatnie, część kosztów Grupa ANG i jej przyjaciele wzięli na siebie. Schronienie w nich znaleźli podopieczni Fundacji Humanosh i osoby zgłaszające się do Fundacji Nienieodpowiedzialni.

Jak wynika z danych Straży Granicznej od wybuchu wojny w Ukrainie, polsko-ukraińską granicę przekroczyło ponad 2,23 mln osób. Wiele z nich szuka bezpiecznego schronienia w Polsce, inni planują dalszą podróż. Grupa ANG wraz z Fundacją Nienieodpowiedzialni już od początku wojny połączyły siły z Nieruchomosci-online.pl oraz agentami nieruchomości. Osobami biorącymi udział w akcji „Pośrednicy dla Ukrainy” (16 grup regionalnych na Facebooku). Wszystko po to, aby wspólnie stworzyć ogólnopolską bazę lokali mieszkalnych, w których nocleg znajdą uchodźcy z Ukrainy. W niecały miesiąc znalazło się w niej ponad 400 lokali (domy, mieszkania, kwatery o pokoje). Daje to łącznie ponad 2000 miejsc noclegowych, w których schronienie znajdują podopieczni także Fundacji Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich oraz Fundacji Nienieodpowiedzialnych.

Razem dla Ukrainy

„W tym mrocznym czasie, gdy trwa agresja Rosji w Ukrainie, słowo solidarność nabiera jeszcze większego znaczenia nie zwykle. Uważam, że w pewien sposób jest ona wyrazem walki o wolność Ukraińców, Polaków, Europejczyków. Nie możemy angażować się militarnie, ale powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, by minimalizować skutki wojny dla naszych wschodnich przyjaciół. Stąd już od pierwszego dnia wojny wraz z naszą społecznością, przyjaciółmi ANG i partnerami podjęliśmy różne działania. Są wśród nich też te, aby osobom szukającym bezpiecznego schronienia w naszym kraju umożliwić nocleg. Wspólnymi siłami, bardzo szybko zbudowaliśmy bazę lokali mieszkalnych, dzięki czemu też pomagaliśmy konkretnym rodzinom. Wiele z osób zaangażowanych w ten projekt zdecydowało się udostępnić bezpłatnie swoje mieszkania czy przyjąć ukraińskie rodziny pod swój dach. Część mieszkań finansujemy my. Te szybkie, improwizowane działania miało na celu organizację pomocy nim pojawią się rozwiązania systemowe.” – mówi Artur Nowak-Gocławski, prezes Grupy ANG i Fundacji Nienieodpowiedzialni. „Dziękuję wszystkim tym, którzy włączyli się w budowę bazy – naszym współpracownikom i ich rodzinom, przyjaciołom, partnerom oraz klientom. Solidarność z naszymi siostrami i braćmi z Ukrainy daje nadzieję, że możemy budować dobry świat.” – dodaje Artur Nowak-Gocławski.

Gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą szukać pomocy?

Blisko miesiąc od rozpoczęcia wojny w Ukrainie w Polsce, zarówno przez osoby prywatne, NGO czy środowiska biznesowe i ekonomiczne prowadzonych jest szereg inicjatyw na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Obecnie obywatele z pogrążonego wojną kraju mogą szukać pomocy w znalezieniu lokum między innymi na:

Często zadawane pytania