Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu – czy trzeba je kupować oddzielnie?

GRUPA ANG MAJ 2022

Pytania i wątpliwości związane z ubezpieczeniem nieruchomości pojawiają się już na etapie zakupu domu lub mieszkania. Sprawdź, czemu ubezpieczenie nieruchomości jest tak ważne.

Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu

Ubezpieczenie nieruchomości może wydawać się jedynie zbędnym wydatkiem, niepotrzebnym kosztem i kolejną sprawą, którą musimy załatwić w natłoku zadań, związanych z uzyskaniem kredytu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważnym i potrzebnym jest narzędziem. 

Posiadanie własnego mieszkania czy domu to luksus, na który wielu Polaków zwyczajnie nie stać. Rosnące koszty życia, coraz wyższe ceny paliwa czy rat kredytów zmuszają nas do poszukiwania oszczędności w produktach, o których do tej pory rzadko myśleliśmy. Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego może budzić wiele wątpliwości i rodzić pytania, na które warto znać odpowiedzi. Niezależnie czy dziś jesteśmy właścicielem nieruchomości czy właśnie staramy się o kredyt hipoteczny lub planujemy zaciągnąć go w przyszłości.

 • Czym się charakteryzuje ubezpieczenie nieruchomości?
 • Czy ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego jest obowiązkowe?
 • Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości i co wpływa na jego cenę?
 • Czy można wykupić ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego poza bankiem?

Poznanie odpowiedzi na podstawowe i najczęściej zadawane pytania sprawi, że nie tylko przestaniemy się bać tego produktu, ale również zrozumiemy jego specyfikę.

Czym jest ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego i dlaczego jest wymagane?

Przeglądając informacje na temat ubezpieczeń w Polsce, możemy mieć wrażenie, że nie ma przedmiotu, sytuacji czy zdarzenia, od których nie można się ubezpieczyć. Liczba różnego rodzaju produktów oraz poszczególne zapisy warunków umowy mogą sprawić, że trudno może być wybrać ofertę najlepszą dla nas. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego.

Odpowiedzmy sobie na pierwsze z postawionych pytań, czyli czym się charakteryzuje ubezpieczenie nieruchomości? Ubezpieczenie nieruchomości należy do grupy ubezpieczeń majątkowych i jego głównym założeniem jest zagwarantowanie ochrony finansowej przed skutkami zdarzeń losowych.

Po wystąpieniu szkody związanej z powodzią, wichurą czy ogniem możemy liczyć na wypłatę odszkodowania, które pozwoli nam na wykonanie remontu i odtworzenie wartości majątku. Własne mieszkanie czy dom to dla wielu osób spełnienie marzeń o miejscu, w którym czujemy się bezpiecznie i zawsze chcemy do niego wracać. Zakup nieruchomości często możliwy jest tylko dzięki pozyskaniu kredytu hipotecznego.

Na ogół ubezpieczenie nieruchomości jest dobrowolne. Prawo w Polsce nie wymaga od nas ubezpieczenia własnego majątku, ale co, jeśli finansujemy jego zakup z pomocą kredytu hipotecznego pod zastaw kupowanej nieruchomości? W tym przypadku to banki wymagają od nas wykupienia polisy ubezpieczenia. Dzieje się tak, ponieważ nasze mieszkanie lub dom staje się zabezpieczeniem kredytu. Zdarzenia losowe mogą sprawić, że wartość nieruchomości drastycznie spadnie, a więc w razie konieczności sprzedaży nie pokryje wartości kredytu. Ubezpieczenie domu lub mieszkania chroni przed takimi sytuacjami właścicieli, ale również banki. Dzięki temu, że eksperci i ekspertki Grupy ANG współpracują z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi, mają dostęp do ofert, różniących się zakresem ubezpieczenia i ceną. Znajdują korzystne w danej sytuacji rozwiązanie ubezpieczeniowe, które jest oferowane na przykład tylko przez określone towarzystwo.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Pewnie wielu z Was zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego i czemu aż tyle. Świadomość tego, za co płacimy, jest dla nas bardzo ważna, dlatego podświadomie szukamy odpowiedzi na tego typu pytania. Koszt ubezpieczenia może kształtować się już na poziomie 150 zł rocznie, a jego wysokość uzależniona jest od kilku kluczowych czynników:

 • wysokości sumy ubezpieczenia,
 • zakresu ubezpieczenia,
 • położenia nieruchomości,
 • roku budowy domu lub mieszkania,
 • posiadania monitoringu, drzwi i okien z atestem, ochrony budynku.

Jak widać, produkt ten jest dość złożony. To powoduje, że czasami bardzo ciężko jest nam porównywać oferty różnych ubezpieczycieli. Właśnie dlatego świadomość zalet i wiedza na temat zakresu ubezpieczenia nieruchomości do kredytu jest ważna, jednak ochrona przed zdarzeniami losowymi to nie wszystko. Mówiąc o ubezpieczeniu nieruchomości, musimy spojrzeć na nasze mieszkanie czy dom z nieco szerszej perspektywy. Wspomniana powyżej ochrona gwarantuje nam wypłatę odszkodowania, w sytuacji gdy uszkodzeniu ulegną mury wraz ze stałymi elementami wyposażenia. Co jednak z elementami ruchomymi? – odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu. 

Ubezpieczenie ruchomości, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie od włamania – czy warto je posiadać?

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt to produkt, który może być oferowany wraz z dodatkowymi elementami. Skorzystanie z nich nie jest obowiązkowe, natomiast może przynieść nam pełniejszą ochronę i znaczną poprawę komfortu życia podczas nieoczekiwanych losowych zdarzeń. By jednak móc świadomie podjąć decyzję, należy je najpierw lepiej poznać.

 • Ubezpieczenie ruchomości domowych chroni przedmioty, które nie są na stałe połączone z nieruchomością. Możemy tu mówić o meblach, sprzęcie turystycznym czy elektronice. Suma ubezpieczenia wskazywana jest przez ubezpieczającego. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciel może nanieść górne limity sumy ubezpieczenia na poszczególne elementy wyposażenia. Szczegóły znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU);
 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym to wsparcie finansowe na wypadek wyrządzenia szkody osobom trzecim w domu, mieszkaniu lub poza miejscem zamieszkania. Przykładem takiej szkody może być chociażby zalanie sąsiadującego mieszkania czy wybicie szyby podczas gry w piłkę przez nasze dzieci. Szczegółowy zakres takiego ubezpieczenia możemy znaleźć w OWU;
 • Ubezpieczenie od kradzieży i włamania to kolejny element, o który warto rozszerzyć naszą polisę ubezpieczenia nieruchomości. Gwarantuje nam wsparcie finansowe nie tylko w po kradzieży z włamaniem, ale również zniszczenie i uszkodzenie naszego mienia w wyniku dewastacji czy wandalizmu. Jego cena zależy od sumy ubezpieczenia i zakresu, który znaleźć można w OWU.

Rozszerzenie ubezpieczenia nieruchomości o dodatkowe elementy może przynieść nam wiele korzyści za niewielką kwotę. Decydując się na ich zakup, powinniśmy dobrze przemyśleć sumę ubezpieczenia i zapoznać się z jego zakresem. Czy to już wszystko? Nie każdy ubezpieczający ma świadomość tego, że prócz nieruchomości możemy ubezpieczyć również inne budowle:

 • dom w budowie,
 • nagrobek,
 • panele fotowoltaiczne,
 • domek letniskowy.

Czy ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe i trzeba kupować je w banku?

Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego jest wymagane w każdym banku. Bardzo często pierwszym miejscem, w którym otrzymamy ofertę ubezpieczenia, będzie placówka, w której wnioskujemy o udzielenie kredytu hipotecznego. Czy jednak mamy obowiązek z niej skorzystać? Oczywiście, że nie.

Ubezpieczenie nieruchomości to produkt bardzo złożony. Powyższy artykuł przybliżył nam najważniejsze pojęcia i jego charakterystykę. Pamiętajmy, że w razie wątpliwości zawsze warto zadawać pytania wybranemu przez nas ekspertowi, by mieć pewność, że zawieramy korzystną i kompletną umowę ubezpieczenia.

Słowniczek ważnych terminów:

Polisa ubezpieczeniowa – dokument, na którym znajdują się dane ubezpieczającego, ubezpieczonego, adres ubezpieczonej nieruchomości, suma ubezpieczenia oraz cesja na bank. Jest potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczenia.

Ubezpieczony – to osoba, która jest właścicielem nieruchomości.

Ubezpieczający – to osoba, która zawarła umowę ubezpieczenia i ponosi odpowiedzialność opłacenia składki. Ubezpieczenie nieruchomości może zostać zawarte przez osobę trzecią, która nie jest właścicielem nieruchomości.

Suma ubezpieczenia – to górna granica odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Innymi słowy, jest to maksymalna kwota odszkodowania, jaką możemy uzyskać.

Często zadawane pytania