Ubezpieczenie mieszkania – jak wybrać idealną polisę?

GRUPA ANG MAJ 2022

Wyobraź sobie, że w twoim mieszkaniu doszło do nagłej awarii instalacji elektrycznej i wybuchł pożar. Ty i twoi najbliżsi nie odnieśliście żadnych obrażeń, ale lokal jest w opłakanym stanie – spalone meble, zadymione ściany, okna do wymiany. Remont pochłonie wszystkie oszczędności lub zmusi cię do wzięcia sporego kredytu. Ten scenariusz wcale nie musi się sprawdzić, jeśli odpowiednio wcześniej zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia mieszkania. Nie uchroni cię przed wypadkiem, ale da wsparcie finansowe w kryzysowej sytuacji.

Badania pokazują, że większość Polaków decyduje się na ubezpieczenie mieszkania. Już w 2020 roku zakup polisy deklarowało przeszło 75% właścicieli domów i ponad 60% lokatorów mieszkań. Tak wysoki odsetek wynika z obowiązku, jaki banki nakładają na swoich klientów, którym udzielają kredytów hipotecznych, ale nie tylko. Nie zmienia to jednak faktu, że ludzie coraz bardziej dbają o swoje bezpieczeństwo i biorą pod uwagę możliwość wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. W końcu w mediach regularnie pojawiają się informacje o pożarach, skutkach burz i nawałnic, czyli pozrywanych dachach, powalonych drzewach. Dobra polisa ubezpieczeniowa daje gwarancję pomocy finansowej w takich sytuacjach. Podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości, które będzie idealnie dopasowane do twoich potrzeb.

Czym jest ubezpieczenie mieszkania?

Jeśli już masz swoje wymarzone miejsce na ziemi, z pewnością dbasz o to, aby było bezpieczne. Pomagają w tym nowoczesne systemy alarmowe, antywłamaniowe zamki oraz ochrona przeciwpożarowa. Jednak nawet najbardziej zaawansowany system nie da ci 100-procentowej gwarancji, że nie dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia. Ubezpieczenie mieszkania to wygodna i stosunkowo niedroga forma zabezpieczenia nieruchomości, która gwarantuje realną pomoc finansową w sytuacjach losowych. W praktyce oznacza to, że w przypadku pożaru mieszkania, włamania lub znacznego zniszczenia domu przez żywioł (np. powódź lub uderzenie pioruna) ubezpieczyciel wypłaci ci pieniądze, za które przeprowadzisz konieczny remont.
Na zakup polisy można zdecydować się w każdej chwili, bez względu na to, czy dopiero kupiłeś mieszkanie, czy jesteś jego właścicielem od wielu lat. Jako najemca również możesz skorzystać z tej możliwości – tzw. OC najemcy zapewni ci wsparcie finansowe, jeśli szkody wystąpiły z twojej winy. „Zalanie” sąsiada może zdarzyć się każdemu, a dzięki polisie ubezpieczeniowej nie będziesz płacił za zniszczenia z własnej kieszeni. Jeżeli chcesz korzystać z takich udogodnień, wybierz ofertę dopasowaną do twoich oczekiwań. Postaw na pakiet podstawowy lub rozszerzony, ale wcześniej zobacz, co zawiera każdy z nich.

Podstawowy i rozszerzony pakiet ubezpieczenia mieszkania – co zawierają?

Pakiet podstawowy

Podstawowy pakiet ubezpieczenia mieszkania zapewnia ci pomoc finansową w takich przypadkach jak:

 • włamanie z kradzieżą;
 • pożar;
 • zalanie mieszkania;
 • akty wandalizmu;
 • zniszczenie lokalu i mienia przez klęski żywiołowe (np. powódź lub uderzenie pioruna);
 • inne wypadki losowe określone w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które każdy ubezpieczyciel udostępnia wraz z ofertą konkretnej polisy.

W ramach podstawowej polisy możesz liczyć na ubezpieczenie zarówno nieruchomości, jak i rzeczy ruchomych. Jeśli więc w wyniku zdarzenia losowego twój dom lub mieszkanie zostanie częściowo zniszczony, a oprócz tego stracisz meble kuchenne i cały sprzęt AGD, ubezpieczyciel wypłaci ci środki na remont i zakup nowego wyposażenia do wysokości sumy ubezpieczenia. Oczywiście pod warunkiem, że takie zdarzenia są zawarte w polisie. Dlatego też rozważając zakup ubezpieczenia, warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego. Dzięki temu, że ma dostęp do polis wielu towarzystw podpowie nam, które polisy rozważyć, ale nie tylko. Wyjaśni na czym polega suma ubezpieczenia i jaka wysokość sumy będzie optymalna dla nas.

Pakiet rozszerzony

Podstawowy pakiet ubezpieczenia możesz rozszerzyć o dodatkowe ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. To ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które zabezpieczy cię finansowo przed szkodami, które nieumyślnie wyrządzisz swoim sąsiadom. Rozszerzona wersja polisy przyda ci się, jeśli dojdzie do awarii pralki i woda przedostanie się do sąsiadów na dole. Po środki z ubezpieczenia możesz też sięgnąć, kiedy przypadkowy przechodzień wywróci się na śliskim chodniku przed twoją posesją i zażąda odszkodowania. Tę samą formę ochrony masz zapewnioną, gdy twoje dziecko podczas zabawy porysuje samochód sąsiada lub wybije szybę w oknie domu albo sąsiad zostanie pogryziony przez twojego psa. To sytuacje, które – mimo wszelkich środków ostrożności – mogą przydarzyć się każdemu. Rozszerzona wersja polisy daje ci gwarancję, że nie będziesz płacić odszkodowania z własnych oszczędności.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty pieniędzy. Zostały one szczegółowo opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które każdy ubezpieczyciel przedstawi ci przed zakupem polisy. Jest kilka przypadków, w których na pewno nie można liczyć na odszkodowanie. Należą do nich sytuacje, gdy np. ktoś pod wpływem alkoholu lub narkotyków spowodował awarię instalacji elektrycznej i wywołał pożar. Pieniędzy nie dostanie również osoba, która podjęła działania niezgodne z prawem budowlanym, np. spowodowała trwałe zniszczenia konstrukcji domu podczas stawiania nielegalnej dobudówki. Środki z tytułu OC w życiu prywatnym nie zostaną wypłacone, jeśli własność sąsiada zostanie uszkodzona celowo. Pamiętaj, że każdy losowy wypadek jest dokładnie weryfikowany przez ubezpieczyciela, aby uniknąć ewentualnych próby wyłudzenia środków z polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania lub domu to stosunkowo niewielki koszt. Statystycznie płaci się za nie 200–300 zł rocznie, a ceny podstawowych pakietów rozpoczynają się już do 100 zł. W praktyce oznacza to, że na polisę ubezpieczeniową musisz przeznaczyć kilkanaście złotych miesięcznie. To tyle, ile zapłacisz np. za kawę w ulubionej kawiarni. Wydatek jest nieduży, zwłaszcza biorąc pod uwagę korzyści, jakie niesie ze sobą zakup podstawowego lub rozszerzonego wariantu polisy.
Ostateczny koszt ubezpieczenia zależy od następujących czynników:

 • położenie nieruchomości;
 • metraż domu lub mieszkania;
 • wartość nieruchomości;
 • liczba oraz wartość ruchomych dóbr, które chcesz zabezpieczyć na wypadek zniszczenia – pamiętaj, że twoja polisa będzie nieco droższa, jeśli masz w garażu drogie rowery, a w kuchni sprzęt AGD najwyższej jakości;
 • wybrane ryzyka – jeśli mieszkasz w domu pod lasem, z dala od jakichkolwiek zbiorników wodnych, możesz wybrać ubezpieczenie na wypadek pożaru i wyłączyć z jego zakresu szkody spowodowane przez powódź;
 • opcje dodatkowe, takie jak OC najemcy lub OC w życiu prywatnym.

To ty masz znaczący wpływ na cenę ubezpieczenia, ponieważ możesz określić jego dokładny zakres.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia mieszkania?

Idealne ubezpieczenie mieszkania powinno gwarantować ochronę przed jak największą liczbą zdarzeń losowych. Szeroki zakres polisy pozwoli ci spać spokojnie nawet wtedy, gdy zostawiasz pusty dom na czas wakacyjnego urlopu. Nie musisz także obawiać się, że zostaniesz bez dachu nad głową w przypadku pożaru lub powodzi.
Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaka polisa będzie idealna dla ciebie, skorzystaj z fachowej porady pośrednika ubezpieczeniowego. Eksperci współpracują z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi, więc dzięki nim uzyskasz dostęp do dużej liczby ofert zróżnicowanych pod względem zakresu oraz ceny. Wśród nich z pewnością znajdziesz elastyczne warianty, które będą idealnie dopasowane do twoich potrzeb.

Słowniczek:

OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym, które zabezpieczy cię finansowo przed odpowiedzialnością za szkody nieumyślnie wyrządzone osobom trzecim lub ich własności.
OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli regulamin dotyczący konkretnego rodzaju ubezpieczenia. Dokument ten znajdziesz na stronie internetowej wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zapoznaj się z nim przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem.
Suma ubezpieczenia – maksymalna kwota odszkodowania, jaką wypłaci ci ubezpieczyciel w przypadku zdarzeń losowych. To łączna wartość domu lub mieszkania (jego części stałych oraz elementów wyposażenia).

Często zadawane pytania