> Baza wiedzy > Ubezpieczenie domu i mieszkania – ile kosztuje i od czego zależy cena?

Ubezpieczenie domu i mieszkania – ile kosztuje i od czego zależy cena?

kobieta i mężczyzna z kluczami

Ubezpieczenie domu i mieszkania to konieczność. Pożar w mieszkaniu, powódź lub włamanie z kradzieżą to sytuacje losowe. Mimo solidnych systemów antywłamaniowych czy przeciwpożarowych , czasem się zdarzają.Ubezpieczenie mieszkania pozwoli Ci sfinansować naprawę szkód, które zostały uwzględnione w wybranej przez Ciebie polisie. Co ważne, nie musisz wydawać na nią majątku!

Obawiasz się, że cena ubezpieczenia nieruchomości odbije się na Twoim budżecie domowym? Niepotrzebnie! Szacuje się, że w większość Polaków płaci za nią ok. 350 zł rocznie. Jeśli podzielisz to na 12 miesięcy, wyjdzie mniej niż 30 z miesięcznie, czyli tyle, ile np. dwie kawy na mieście. Cena polisy ubezpieczenia mieszkania lub domu zależy m.in. od wartości nieruchomości, wybranych ryzyk oraz takich dodatkowych opcji jak OC w życiu prywatnym. Aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, nie musisz wertować stosu ofert. Wystarczy, że umówisz się na spotkanie z ekspertem finansowym Grupy ANG, który podpowie Ci, jakie czynniki mają wpływ na cenę ubezpieczenia nieruchomości. Więcej, pomoże Ci wybrać ofertę w pełni dopasowaną do Twoich potrzeb.

Ubezpieczenie domu i mieszkania – dlaczego warto je mieć?

Pożar w domu lub włamanie połączone z kradzieżą to sytuacje, których – mimo starań – nie możesz całkowicie wykluczyć. W pierwszym przypadku konieczny może być kapitalny remont zadymionych pomieszczeń, a w drugim zakup skradzionych sprzętów. Zdarzenia losowe mogą mieć także całkiem inny charakter. Jeśli Twój dom znajduje się w pobliżu rzeki, nie da się wykluczyć ryzyka powodzi. Gdy do niej dojdzie, konieczne będzie przeprowadzenie remontu zalanej piwnicy lub naprawienie elementów konstrukcyjnych budynku, które zostały naruszone przez żywioł. Jeśli budujesz dom, może dojść do wielu sytuacji losowych, jak zerwany dach, trąba powietrzna. W tym przypadku trzeba naprawić szkody, ponieważ bez tego budowa nie może być kontynuowana. Za te wszystkie zdarzenia nie zapłacisz z własnej kieszeni, jeśli zdecydujesz się na zakup polisy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie nieruchomości sprawi, że nie poniesiesz finansowych konsekwencji losowych zdarzeń ujętych w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W tym regulaminie znajdziesz szczegółowy zakres Twojej polisy oraz listę zdarzeń, które ona obejmuje. W OWU zawarte są także wykluczenia, czyli sytuacje, których zajście sprawi, że środki nie zostaną wypłacone. Czy wiesz, że – jeśli zdecydujesz się na pakiet rozszerzony o OC w życiu prywatnym – unikniesz odpowiedzialności za zalanie sąsiada lub przypadkowe uszkodzenie jego samochodu przez Twoje dziecko.

Od czego zależy cena ubezpieczenia domu i mieszkania?

Za ubezpieczenie domu lub mieszkania płacisz zazwyczaj raz na rok. Cena polisy ustalana jest na podstawie takich czynników jak: rodzaj nieruchomości, jej wartość czy cenne przedmioty, które się w niej znajdują i zostały zgłoszone do ubezpieczenia. Musisz wiedzieć, że oferty ubezpieczeń są konstruowane inaczej dla właścicieli nieruchomości, a inaczej dla osób, które je wynajmują. Właściciel zabytkowego obiektu z dużą liczbą antyków w salonie, uwzględnionych w ramach umowy ubezpieczeniowej, będzie płacił wyższą stawkę. Gdy Twoje mieszkanie jest niewielkie i znajduje się w nim tylko podstawowe wyposażenie, koszt polisy będzie mniejszy.

Rodzaj nieruchomości

Cena polisy ubezpieczeniowej będzie różnić się w zależności od tego, czy masz zamiar ubezpieczyć duży dom, czy mieszkanie. Ubezpieczenie domu jest zazwyczaj wyceniane wyżej, jednak pamiętaj, że apartamenty w centrum miasta mogą mieć podobną wartość. Możesz ubezpieczyć nie tylko gotowy budynek, ale także dom w trakcie budowy oraz domek letniskowy. Wliczają się w to także inne budowle na terenie działki (np. altanka ogrodowa, basen lub panele fotowoltaiczne).

Wartość nieruchomości

Zachodzi tu prosta zależność – im większa wartość nieruchomości, tym większa cena polisy ubezpieczeniowej. Nie musisz się jednak martwić, że cena przekroczy Twoje możliwości finansowe. Oferty budowane są w taki sposób, aby każdy mógł sobie pozwolić na tego typu wydatek. Nieważne, ile jest warta Twoja nieruchomość – w każdej sytuacji masz prawo czuć się bezpiecznie w swoim domu lub mieszkaniu. Bezcenne jest, że nie musisz martwić się dodatkowymi wydatkami na naprawę ewentualnych szkód.

Własność lub wynajem

Przy ustalaniu ceny polisy ubezpieczyciel bierze się pod uwagę także i to, czy jesteś właścicielem nieruchomości, czy tylko ją wynajmujesz. Wiele osób myśli, że w przypadku wynajmu mieszkania nie ma możliwości wykupienia ubezpieczenia. To jednak błędne przekonanie – jako najemca możesz ubezpieczyć wynajmowane lokum. Twoja polisa pokryje koszty ewentualnych szkód spowodowanych np. przez niespodziewany pożar lub włamanie. Dzięki temu nie będziesz płacił właścicielowi mieszkania, sąsiadom lub administracji z własnej kieszeni.

Wartość mienia ruchomego

W Twoim mieszkaniu zapewne znajduje się mienie ruchome, czyli przedmioty codziennego użytku, które nie należą do stałych elementów budynku. Jeśli posiadasz antyki, obrazy, drogie rowery, eleganckie meble i wysokiej klasy sprzęt AGD, możesz zażyczyć sobie, by zostały uwzględnione w Twojej polisie ubezpieczeniowej. Dzięki niej szybko je odkupisz w razie kradzieży lub zniszczenia przez żywioł. Pamiętaj, że wyliczenie sumy ubezpieczenia, czyli wartości elementów stałych oraz ruchomych części wyposażenia domu lub mieszkania, jest twoim zadaniem. Im więcej cennych rzeczy masz pod swoim dachem, tym większa będzie cena polisy.

Wybrane ryzyka

Ubezpieczyciel daje Ci możliwość wyboru zdarzeń, od których chcesz ubezpieczyć mieszkanie i dom. Nie musisz decydować się na wszystkie opcje. Jesteś przecież w stanie ocenić, czy i w jakim stopniu dane ryzyko dotyczy Twojej nieruchomości. Jeśli np. mieszkasz daleko od zbiorników wodnych w klimacie, gdzie opady deszczu są rzadkie, nadejście powodzi jest mało prawdopodobne. Ale jeśli ten sam dom znajduje się blisko lasu, koniecznie uwzględnij ryzyko pożaru. Pamiętaj, że gorące lato może przynieść nawałnice i burze z piorunami, które często zrywają dachy z domów oraz naruszają ich elementy konstrukcyjne. Na to ryzyko narażona jest niemal każda nieruchomość w naszym klimacie, dlatego tym bardziej warto uwzględnić je w polisie. Jeśli nie masz pewności, na jakie ryzyka jest narażona Twoja nieruchomość, skontaktuj się z ekspertem Grupy ANG. Jego wiedza może być bardzo pomocna.

Opcje dodatkowe

Cena ubezpieczenia nieruchomości zależy także od wybranych opcji dodatkowych. Najważniejsza z nich to rozszerzenie . Podczas spotkania z ekspertem finansowym Grupy ANG poznasz wszystkie zalety tego rozwiązania i zobaczysz, w których momentach może okazać się ono przydatne.

Rozszerzenie polisy o OC w życiu prywatnym – dlaczego warto je wykupić?

Rozszerzenie polisy o OC w życiu prywatnym to nie tylko dodatkowy koszt, ale przede wszystkim realna pomoc finansowa. To ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody nieumyślnie wyrządzone innym osobom Wyobraź sobie, że przez nagłą awarię pralki woda zalewa Twojego sąsiada z dołu. Prawdopodobnie zażąda od Ciebie pokrycia kosztów remontu. Zdarza się, że Twoje dziecko niechcący wybije szybę w oknie sąsiada, a ten poprosi Cię o sfinansowanie kosztów naprawy. Roszczenia finansowe ze strony innych mogą pojawić się także wtedy, gdy przypadkowo zarysujesz samochód sąsiada, Twój pies ugryzie przechodnia lub sąsiad poślizgnie się w zimie na Twoim oblodzonym chodniku. Jeśli masz polisę ubezpieczeniową rozszerzoną o OC w życiu prywatnym, za żadne z opisanych zdarzeń nie zapłacisz z własnej kieszeni. Ubezpieczyciel zrobi to za Ciebie.

Ile kosztuje polisa rozszerzona o OC w życiu prywatnym?

Rozszerzona polisa będzie nieco droższa niż pakiet podstawowy bez OC w życiu prywatnym. Suma ta jest niewielka w porównaniu do pomocy finansowej, jaką możesz otrzymać. Przykładowo, zalanie mieszkania sąsiada może wymagać kompleksowej naprawy sufitu. Cena usługi ustalana jest w zależności od wielkości pomieszczenia oraz rozmiaru zniszczeń, ale koszt takiego przedsięwzięcia to przynajmniej 1000 zł. W przypadku zarysowania samochodu konieczna jest wizyta u blacharza. Profesjonalne lakierowanie jednego elementu karoserii wiąże się z wydatkiem nawet kilku tysięcy zł. Rozszerzona wersja ubezpieczenia nieruchomości daje Ci gwarancję, że nie będziesz wykładać tych pieniędzy z własnej kieszeni.

Czy mam wpływ na cenę polisy ubezpieczeniowej?

Takich czynników jak wielkość mieszkania czy jego wartość nie da się zmienić, jednak masz ogromny wpływ na cenę swojej polisy. Podczas spotkania z ekspertem finansowym nie jesteś tylko biernym słuchaczem, ale aktywnie uczestniczysz w wyborze najlepszego ubezpieczenia. Najpierw ze szczegółami opowiedz o nieruchomości, którą chcesz ubezpieczyć, i pokaż niezbędne dokumenty. Na tej podstawie profesjonalista określi liczbę ryzyk, które powinny zostać uwzględnione w polisie. Następnie wymień cenne przedmioty, które chciałbyś objąć ubezpieczeniem. Ekspert finansowy Grupy ANG zada Ci dodatkowe pytania, które pomogą wspólnie ustalić ostateczny kształt polisy i wybrać najlepszą opcję.

Koszt ubezpieczenia nieruchomości a Twój domowy budżet

Ubezpieczenie nieruchomości może kosztować ok. 350 zł rocznie. Jeśli spojrzymy na to z perspektywy kosztów, które musielibyśmy ponieść po zalaniu sąsiada, w przypadku zerwanego dachu, strat, które wynikają z kradzieży, okazuje się to niezbyt wysoką kwotą. Pamiętaj, że ta niewielka inwestycja może w wielu sytuacjach uratować Twoje oszczędności.

SŁOWNICZEK

OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), które zabezpiecza finansowo przed odpowiedzialnością za szkody nieumyślnie wyrządzone osobom trzecim lub ich własności.
Nieruchomość – to zazwyczaj inne określenie domu lub mieszkania. Nieruchomość w rozumieniu prawa to nie tylko budynki, ale także grunty oraz części budynków. W umowach ubezpieczeniowych do tej grupy zaliczają się także domy w trakcie budowy, domki letniskowe, altanki ogrodowe lub panele fotowoltaiczne.
Mienie ruchome – to ogół przedmiotów codziennego użytku, które nie są – w przeciwieństwie do elementów konstrukcyjnych – zamontowane lub wbudowane na stałe w pomieszczeniach domu albo mieszkania.
Suma ubezpieczenia – maksymalna kwota odszkodowania, jaką wypłaci Ci ubezpieczyciel w przypadku zdarzeń losowych. To łączna wartość domu lub mieszkania (jego części stałych oraz elementów wyposażenia).
OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli regulamin, który dotyczy konkretnego rodzaju ubezpieczenia. Dokument ten znajdziesz na stronie internetowej wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zapoznaj się z nim przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem.

kobieta i dwóch mężczyzn
Kredyt hipoteczny z polisą na życie – czy to obowiązkowe i dlaczego warto?

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób szansa na sfinansowanie budowy domu lub zakup wymarzonego mieszkania. To także poważne zobowiązanie na Czytaj więcej

kobieta z laptopem
Rata kredytu hipotecznego – czy można ją obniżyć i jak to zrobić?

Kredyt hipoteczny umożliwia zakup nieruchomości, jednak znacznie obciąża domowy budżet przez comiesięczne raty. A ta może wynosić nawet kilka tysięcy Czytaj więcej

czworo ludzi podpisuje polisę ubezpieczenia mieszkania
Ubezpieczenie mieszkania – jak wybrać idealną polisę?

Wyobraź sobie, że w twoim mieszkaniu doszło do nagłej awarii instalacji elektrycznej i wybuchł pożar. Ty i twoi najbliżsi nie Czytaj więcej

podpisywanie dokumentów kredytowych
Czym jest WIBOR i jaki ma wpływ na wysokość rat kredytu hipotecznego?

Jeśli kiedykolwiek ubiegałeś się o kredyt hipoteczny, z pewnością spotkałeś się z terminem WIBOR. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że Czytaj więcej