> Baza wiedzy > Kredyt hipoteczny z polisą na życie – czy to obowiązkowe i dlaczego warto?

Kredyt hipoteczny z polisą na życie – czy to obowiązkowe i dlaczego warto?

kobieta i dwóch mężczyzn

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób szansa na sfinansowanie budowy domu lub zakup wymarzonego mieszkania. To także poważne zobowiązanie na długi czas. Mimo najszczerszych chęci nie jesteś w stanie przewidzieć, co wydarzy się w ciągu 10, a co dopiero 25-30 lat. Nikt nie chce doświadczyć trwałego kalectwa czy utraty pracy, jednak takiego scenariusza nie można wykluczać. Podobnie jak nagłej śmierci naszej lub członka rodziny. Jeśli posiadasz kredyt i masz polisę na życie, masz gwarancję, że w razie potrzeby ubezpieczyciel zapłaci zobowiązanie, a Twoi bliscy nie odziedziczą długu.

Przed udzieleniem kredytu hipotecznego bank dokładnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Mimo szczegółowych analiz żadna instytucja finansowa nie ma 100-procentowej gwarancji, że w ciągu okresu kredytowania zachowasz płynność finansową. Nie jest pewne, czy nie stracisz pracy lub nie ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi, który uniemożliwi Ci zarabianie pieniędzy. Z tych też powodów większość banków obliguje swoich klientów, aby wraz z zaciągnięciem kredytu hipotecznego wykupili ubezpieczenie na życie. Najczęściej oferują one swoje produkty, które nie zawsze są najkorzystniejsze cenowo i zakresowo. Skorzystaj z porady eksperta finansowego Grupy ANG, który pomoże Ci połączyć kredyt hipoteczny z najkorzystniejszą ofertą ubezpieczenia na życie. Zagwarantuje ono spłatę zobowiązania w przypadku nagłej śmierci, a nie np. wyłącznie zgonu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Pamiętaj, że w przypadku kredytu mieszkaniowego warto też ubezpieczyć samą nieruchomość.

Kredyt hipoteczny z polisą na życie – w jakich sytuacjach się przydaje?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że bank wymaga wykupienia polisy na życie, ponieważ chce sprzedać jak najwięcej swoich produktów. Ten cel schodzi jednak na dalszy plan. Instytucja finansowa w pierwszej kolejności chce mieć gwarancję, że zobowiązanie wobec niej zostanie spłacone nawet w przypadku Twojej śmierci. Ty z kolei chcesz mieć pewność, że dług nie obciąży Twoich bliskich. Także w przypadku trwałej niezdolności do pracy rata kredytu nie będzie rujnowała Twojego domowego budżetu. Polisa na życie przyda się więc w następujących przypadkach:

  • Śmierć – w razie Twojej – nie ma znaczenia, czy umrzesz na raka, czy w wyniku wypadku samochodowego – ubezpieczyciel dokona spłaty pozostałej części zobowiązania. Wybierz taką polisę, która uwzględnia zgon w różnych okolicznościach i daje pewność, że bliscy nie odziedziczą Twojego długu.
  • Trwałe inwalidztwo – jeśli Twoje ciało zostanie trwale uszkodzone, a niepełnosprawność pozbawi Cię możliwości zarabiania pieniędzy, ubezpieczyciel spłaci pozostałą część Twojego kredytu./li>
  • Niezdolność do pracy – warunki ochrony są bardzo podobne jak w przypadku ubezpieczenia na wypadek trwałego inwalidztwa. Różnica polega na tym, że spłata kredytu następuje w sytuacji choroby lub wypadku, które bezpośrednio uniemożliwiają wykonywanie obowiązków zawodowych. Wybierz polisę, która uwzględnia wszystkie najważniejsze ryzyka.

Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem na życie – czy to obowiązkowe?

Nie istnieje ustawowy obowiązek zabezpieczenia kredytu hipotecznego poprzez wykupienie polisy na życie.Bank na pewno będzie zachęcał Cię do jej wykupienia i z pewnością zaoferuje Ci własny produkt, jednak nie może Cię do niczego zmusić.

W ofertach kredytów i ubezpieczeń bardzo łatwo się pogubić. Nie musisz od razu zgadzać się na to, co zaproponuje Ci bank. Jeśli skorzystasz z porady eksperta finansowego Grupy ANG, zyskasz pewność, że ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie nieruchomości będą idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań. Oszczędzisz również czas, ponieważ w ramach jednego spotkania poznasz cały wachlarz ofert i porównasz je pod okiem profesjonalisty.

Kredyt hipoteczny a ubezpieczenie na życie – o ile wzrośnie rata?

Polisa na życie to odrębny koszt w stosunku do raty kredytu hipotecznego. Może być doliczana do miesięcznej raty lub opłacana co roku. Nie są to kwoty, które znacznie podwyższą wysokość miesięcznego zobowiązania lub pogorszą kondycję Twojego budżetu domowego. Ten niewielki wydatek może okazać się doskonałą inwestycją, jeśli w Twoim życiu wydarzy się sytuacja losowa, która uniemożliwi spłatę kredytu.

Jeśli chcesz wykupić polisę ubezpieczeniową poza bankiem, musisz liczyć się z tym, że oferta, jaką zaproponuje Ci bank, będzie z wyższą marżą. Ubezpieczenie jest elementem cross- sellu, czyli dodatkowego produktu zakupionego przy kredycie, który daje możliwość uzyskania np. niższej marży. Czasami opłaca się skorzystać z takiej dodatkowej zniżki, dobierając dodatkowy produkt lub kilka produktów. W analizie takiej sytuacji pomoże Ci ekspert finansowy Grupy ANG. Znajdzie dla Ciebie najlepszą ofertę pod względem ceny oraz zakresu ubezpieczenia. Jeśli chcesz, profesjonalista pomoże Ci także wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem nieruchomości – dlaczego warto?

Zastanawiasz się, do czego przyda Ci się ubezpieczenie nieruchomości, którego bank wymaga od Ciebie wraz z zaciągnięciem kredytu hipotecznego? Polisa zapewni Ci wsparcie w następujących sytuacjach:

  • na budowie domu wydarzy się nieszczęście – wybuchnie pożar lub nawałnica zniszczy elementy konstrukcyjne budynku,
  • w czasie Twojej nieobecności w nowym apartamencie wybuchnie pożar, a ogień zniszczy meble oraz cenny sprzęt AGD
  • w nowym mieszkaniu dojdzie do włamania i złodzieje wyniosą elementy wyposażenia./li>

Powyższe sytuacje nie wyczerpują wszystkich możliwych scenariuszy. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) znajdziesz szczegółowy wykaz zdarzeń, które obejmuje Twoja polisa. Ważne, aby ta lista była jak najdłuższa. Dzięki polisie ubezpieczeniowej nie będziesz ponosić finansowych konsekwencji tych wydarzeń. Zapłaci za nie ubezpieczyciel.

OC w życiu prywatnym – czy przydaje się przy kredycie hipotecznym?

Ubezpieczenie nieruchomości możesz rozszerzyć o OC w życiu prywatnym. Ochroni cię ono od finansowej odpowiedzialności za szkody, które możesz przypadkowo wyrządzić swoim sąsiadom. Nie będziesz więc płacić z własnej kieszeni, jeśli przez awarię pralki łazienka z dołu zostanie zalana. Nie będziesz musiał płacić za nową szybę sąsiada, jeśli Twoje dziecko niechcący stłucze ją w czasie zabawy. Jeśli przypadkowo zarysujesz czyjeś auto, nie będziesz płacić blacharzowi, ale zrobi to ubezpieczyciel. W ten sposób Twój budżet domowy nie zostanie narażony na dodatkowe koszty. Będziesz mógł spokojnie spłacać zobowiązania wynikające wyłącznie z raty kredytu hipotecznego.

SŁOWNICZEK

Kredyt hipoteczny – środki pieniężne, których bank udziela na sfinansowanie zakupu nieruchomości (np. mieszkania lub domu) lub też jej remontu. Jego zabezpieczeniem jest nieruchomość, która została zakupiona za pożyczone pieniądze. W przypadku braku spłaty zobowiązania, nieruchomość staje się własnością banku.

Ubezpieczenie na życie – rodzaj polisy, której przedmiotem jest przede wszystkim życie osoby ubezpieczonej. Śmierć ubezpieczonego powoduje wypłatę świadczeń na rzecz osoby upoważnionej do odbioru ubezpieczenia.

Wkład własny – kapitał początkowy, który musi mieć osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny. Poza programem „mieszkanie bez wkładu własnego” zwyczajowo stanowi on określony procent (10% lub 20%) wartości nieruchomości, którą zamierza kupić potencjalny kredytobiorca.
OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym, które zabezpieczy Cię finansowo przed odpowiedzialnością za szkody nieumyślnie wyrządzone osobom trzecim lub ich własności.

kobieta i mężczyzna z kluczami
Ubezpieczenie domu i mieszkania – ile kosztuje i od czego zależy cena?

Ubezpieczenie domu i mieszkania to konieczność. Pożar w mieszkaniu, powódź lub włamanie z kradzieżą to sytuacje losowe. Mimo solidnych systemów Czytaj więcej

kobieta z laptopem
Rata kredytu hipotecznego – czy można ją obniżyć i jak to zrobić?

Kredyt hipoteczny umożliwia zakup nieruchomości, jednak znacznie obciąża domowy budżet przez comiesięczne raty. A ta może wynosić nawet kilka tysięcy Czytaj więcej

czworo ludzi podpisuje polisę ubezpieczenia mieszkania
Ubezpieczenie mieszkania – jak wybrać idealną polisę?

Wyobraź sobie, że w twoim mieszkaniu doszło do nagłej awarii instalacji elektrycznej i wybuchł pożar. Ty i twoi najbliżsi nie Czytaj więcej

podpisywanie dokumentów kredytowych
Czym jest WIBOR i jaki ma wpływ na wysokość rat kredytu hipotecznego?

Jeśli kiedykolwiek ubiegałeś się o kredyt hipoteczny, z pewnością spotkałeś się z terminem WIBOR. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że Czytaj więcej