> Baza wiedzy > Kredyt obrotowy dla firm – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Kredyt obrotowy dla firm – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

kredyt obrotowy

Prowadzisz firmę, a Twoja głowa jest pełna nowych pomysłów na jej rozwój? Masz w planach wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań albo zakup nowoczesnego sprzętu, który ułatwi pracę zespołu? To oczywiste, że Twoje oszczędności nie zawsze pozwalają na realizację tych marzeń. Dlatego czasem lepiej sięgnąć po kredyt obrotowy dla firm. Ten produkt finansowy pozwoli Ci swobodnie realizować długoterminowe plany przedsiębiorstwa. Sprawdź, w jakich jeszcze sytuacjach warto po niego sięgnąć.

Kredyt obrotowy dla firm – co to takiego?

Kredyt obrotowy dla firm to produkt finansowy przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy szukają dodatkowego zastrzyku gotówki na rozwój. Pozwoli im ona na finansowanie swojej bieżącej działalności – pokrycie kosztów administracyjnych, zakup wyposażenia czy na wypłaty dla pracowników. W każdym przypadku bank sprawdza zdolność kredytową firmy i na tej podstawie ustala wysokość środków, którymi przedsiębiorca może dysponować.
To wygodne finansowanie dla firm, które w wielu przypadkach udzielane jest bez żadnych zabezpieczeń majątkowych. Zabezpieczenia, które stosują banki to: weksel – zastaw towaru, maszyn, urządzeń, pojazdów, hipoteka lub poręczenie cywilne. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od banku, z którego oferty zamierzasz skorzystać. Chciałbyś dowiedzieć się więcej? O szczegóły zapytaj ekspertkę lub eksperta kredytowo-ubezpieczeniowego Grupy ANG.

Zastanawiasz się, czy kredyt obrotowy to rozwiązanie dla Ciebie? Możesz skorzystać z niego w dwóch przypadkach:

  1. Jeśli wpadłeś na nowy pomysł na rozwój swojego przedsiębiorstwa, ale nie masz jeszcze wystarczających środków na ich realizację. Nie musisz odkładać swoich planów na później! Kredyt obrotowy na bieżącą działalność firmy da Ci większą swobodę działania i pozwoli myśleć perspektywicznie. Dzięki niemu nie będziesz musiał skupiać się na aktualnych potrzebach (rachunkach, opłatach, pensjach pracowników) i zamiast tego zaczniesz tworzyć kolejne strategie rozwoju.
  2. Jeśli chcesz utrzymać płynność finansową, np. w sytuacji, gdy klient złożył u Ciebie duże zamówienie, ale zwleka z płatnością. Środki z kredytu obrotowego pozwolą Ci spać spokojnie i nie uzależniać dalszych decyzji biznesowych od pieniędzy nieterminowych kontrahentów.

Najważniejsze rodzaje kredytów obrotowych

W ofertach banków spotkasz dwa główne warianty kredytu obrotowego: w rachunku bieżącym lub w formie ratalnej. Oprócz tego możesz uzyskać finansowanie dla swojego przedsiębiorstwa w formie odnawialnej oraz nieodnawialnej.

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym – zwany także rewolwingowym – to najwygodniejszy sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki na bieżące wydatki przedsiębiorstwa. Zazwyczaj udziela Ci go bank, w którym prowadzisz firmowe konto. Dzięki stałemu dostępowi do Twojego rachunku oraz pełnej wiedzy o przychodach przedsiębiorstwa bank może łatwiej i szybciej obliczyć Twoją zdolność kredytową. Pamiętaj jednak, że każda instytucja finansowa kieruje się wewnętrznymi procedurami pod kątem zdolności kredytowej i oceny ryzyka, i bierze też pod uwagę inne zobowiązania firmy. Uruchomienie kredytu oznacza, że możesz w dowolnym momencie skorzystać z dodatkowych środków, do momentu osiągnięcia ustalonego limitu. Nie musisz tłumaczyć bankowi, jaki dokładnie sprzęt chcesz kupić za pożyczone pieniądze ani jaki projekt zrealizować. Wystarczy, że środki zostaną przeznaczone na bieżącą działalność przedsiębiorstwa.

Kredyt obrotowy w formie ratalnej

Drugą możliwością finansowania dla Twojej firmy jest kredyt obrotowy w formie ratalnej. W tym przypadku także środki należy przeznaczyć na bieżącą działalność spółki. Zobowiązanie (podobnie jak kredyt gotówkowy) spłacasz w ratach według harmonogramu ustalonego w umowie.

Zastanawiasz się, jaki kredyt obrotowy będzie najlepszy dla Twojej firmy? Skorzystaj z pomocy eksperta finansowego Grupy ANG. Podczas spotkania poznasz różne oferty banków i dowiesz się, jak pozyskać środki na realizację swoich planów biznesowych.

Kredyt obrotowy dla firm – kto może się o niego ubiegać?

Kredyt obrotowy przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy już funkcjonują na rynku, a nie dla tych, którzy dopiero mają zamiar rozpocząć działalność gospodarczą. Ten rodzaj finansowania został stworzony zarówno dla firm, które chcą się rozwijać, jak i dla przedsiębiorstw chcących zachować płynność finansową w nieprzewidzianych okolicznościach, takich jak brak zapłaty ze strony kontrahentów czy chwilowy kryzys w branży. Małe szanse na taki kredyt mają firmy o stażu krótszym niż 12 miesięcy.
Banki najchętniej udzielają tego rodzaju finansowania przedsiębiorstwom, które mają rozbudowaną sieć kontrahentów i wykazują wysokie wpływy. Mają dobrą zdolność kredytową i cały czas chcą się rozwijać. Mogą liczyć zarówno na szybką decyzję kredytową, jak i spory limit w ramach kredytu obrotowego. Jeśli Twoja firma ma dużą zdolność kredytową, możesz wynegocjować korzystniejszą marżę i w ten sposób obniżyć koszt kredytu.

Na jakich warunkach udzielany jest kredyt obrotowy dla firm?

Warunki udzielania kredytów obrotowych różnią się w zależności od banku – każda instytucja finansowa ustala własne zasady przyznawania i wewnętrzny regulamin. Niektóre warunki są jednak wspólne. Jeśli chcesz otrzymać kredyt obrotowy:

  • Twoja firma musi faktycznie istnieć na rynku. Większość banków wymaga, aby staż wynosił przynajmniej 12 miesięcy. To podstawowy warunek, jaki stawiają te instytucje finansowe. Planując rozpoczęcie przygody z własnym biznesem lub zaraz po starcie, możesz ubiegać się o specjalne kredyty na start;
  • Twoja firma musi mieć zdolność kredytową i jasną historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jeśli masz zobowiązania finansowe w innych bankach, powinieneś terminowo je spłacać;
  • musisz złożyć odpowiedni wniosek. Gdy ubiegasz się o dodatkową gotówkę w banku, gdzie Twoja firma prowadzi rachunek, formalności jest znacznie mniej.

Na co można wykorzystać kredyt obrotowy dla firm?

Jeśli decydujesz się na kredyt obrotowy w rachunku bieżącym firmy, możesz przeznaczyć pieniądze na dowolny cel związany z bieżącą działalnością gospodarczą przedsiębiorstwa. Przykładowo, jeżeli prowadzisz gabinet SPA, doskonałym pomysłem będzie zakup nowoczesnego urządzenia do kriolipolizy, czyli usuwania tkanki tłuszczowej za pomocą niskiej temperatury. Dzięki temu oferta Twojego salonu stanie się bardziej atrakcyjna i przyciągnie nowych klientów. Jako właściciel sklepu ze spersonalizowanymi gadżetami, możesz zamówić koszulki z wysokiej jakości materiałów. Zapewnią Ci one pozytywne opinie klientów w internecie. Za pieniądze z kredytu obrotowego możesz także sfinansować czynsz za lokal, opłacić rachunki za media lub wypłacić wynagrodzenia pracownikom. Wszystko po to, aby pozbyć się codziennych trosk i swobodnie tworzyć kolejne projekty biznesowe.
Kiedy decydujesz się na finansowanie w rachunku kredytowym, musisz precyzyjnie określić cel, na który zamierzasz przeznaczyć pieniądze.

Na jaki okres udzielany jest kredyt obrotowy dla firm i jakie jest jego oprocentowanie?

W większości banków kredyty obrotowe udzielane są maksymalnie na 3 lata. Oprocentowanie takiego kredytu jest oprocentowaniem zmiennym opartym na podstawie marży danego banku oraz stawki WIBOR. To średnia arytmetyczna, którą wylicza się na podstawie wielkości aktualnego oprocentowania w największych polskich bankach. Ofert jest mnóstwo i trudno Ci wybrać wybrać optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy? Skorzystaj z pomocy eksperta finansowego Grupy ANG.

Jakie są zalety i wady kredytu obrotowego dla firm?

Kredyt obrotowy to produkt finansowy, który ma wiele zalet.. Z pewnością docenisz takie jego mocne strony jak:

  • wygoda korzystania z odnawialnego limitu kredytowego udzielonego w ramach rachunku bieżącego;
  • możliwość zachowania płynności finansowej oraz większe poczucie bezpieczeństwa w razie ewentualnego kryzysu w branży lub na rynku;
  • uzyskanie dodatkowych środków na sfinansowanie ambitnych planów biznesowych – nie musisz już odkładać ich na później;
  • możliwość negocjowania z bankiem wysokości marży;
  • elastyczne warunki spłaty i minimalną ilość formalności, jeśli zdecydujesz się na kredyt w rachunku bieżącym.

O szczegóły kredytu finansowania dla firm zapytaj ekspertkę lub eksperta kredytowo-ubezpieczeniowego Grupy ANG.

SŁOWNICZEK

Kredyt obrotowy – środki finansowe, których bank udziela przedsiębiorcom na bieżącą działalność związaną z rozwojem lub utrzymaniem płynności finansowej. Pieniądze pożyczane są na określony procent, a okres kredytowania wynosi maksymalnie 3 lata.
Koszt kredytu – to suma wydatków, które trzeba ponieść z tytułu ubiegania się o kredyt. W jej skład wchodzą: odsetki, prowizja, marża, opłaty dodatkowe i podatki.
Oprocentowanie – procent, o jaki zwiększa się suma zaciągniętego kredytu po upływie czasu określonego w umowie.
BIK – Biuro Informacji Kredytowej, czyli instytucja, której zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie oraz udostępnianie danych na temat historii kredytowych klientów banków, firm pożyczkowych oraz SKOK-ów.
WIBOR – (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) wskaźnik, który oznacza średnią stopę procentową obowiązującą na polskim rynku. To średnia arytmetyczna, jaką wylicza się na podstawie wielkości aktualnego oprocentowania w największych polskich bankach.

Kredyty hipoteczne z 10% wkładem własnym
Nowa ustawa deweloperska – co powinieneś wiedzieć jeśli planujesz zakup mieszkania lub domu?

Nie każdy wie, że 1 lipca 2022 roku weszła w życie nowa ustawa deweloperska. Tym samym obecnie obowiązują nowe przepisy Czytaj więcej

Mieszkanie bez wkładu własnego – co powinieneś wiedzieć?

Na liście marzeń niejednej pełnoletniej osoby jest posiadanie własnego mieszkania. Przestrzeni, którą może urządzić po swojemu. Nie każdy jednak dysponuje Czytaj więcej

kredyt na samochód
Kredyt na samochód – jak go wybrać?

Uznałeś, że przyszedł czas na zakup nowego auta, ale Twoje oszczędności nie wystarczą na wymarzony model? W takiej sytuacji wcale Czytaj więcej

kredyt gotówkowy a pożyczka
Kredyt gotówkowy a pożyczka – czym się od siebie różnią?

Kredyt i pożyczka to z pewnością dobrze znane Ci określenia. Być może często zdarza się, że używasz tych terminów zamiennie, Czytaj więcej