Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

ANG LIPIEC 2022

Gdy planujesz zagraniczną podróż, wolisz skupić się na pakowaniu walizki, zamiast tworzyć pesymistyczne scenariusze. To całkowicie zrozumiałe. Nikt nie chce wyobrażać sobie wypadku podczas nauki windsurfingu na Lazurowym Wybrzeżu czy zagubionego bagażu na lotnisku w Madrycie. Mimo zachowania wszelkich środków ostrożności nie jesteś w stanie całkowicie wykluczyć tego typu sytuacji. Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu możesz uniknąć finansowych konsekwencji nieszczęśliwych wypadków – leczenie w zagranicznych klinikach to przecież niemały koszt. Sprawdź, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne – co to takiego?

Gdy wybierasz się na wakacje na Teneryfę lub do Peru, z pewnością planujesz zwiedzanie zabytków i starannie pakujesz walizkę. Warto, aby znalazło się w niej także miejsce na ubezpieczenie turystyczne. To polisa, która chroni Cię przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń podczas Twojej zagranicznej podróży. Należą do nich pobyt w szpitalu czy wizyta w gabinecie stomatologicznym. Jeśli masz przy sobie ten dokument, ubezpieczyciel zapłaci za Twoje leczenie w razie nagłego zachorowania.

O ubezpieczeniu turystycznym mówimy nie tylko w kontekście wydarzeń związanych ze zdrowiem. Większość dostępnych pakietów uwzględnia także następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialność cywilną (OC) oraz ochronę bagażu.

Dobrze dobrane ubezpieczenie na wyjazd za granicę to także coś znacznie więcej niż EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), która pozwoli Ci skorzystać wyłącznie z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiej Strefy Wolnego Handlu, a przy tym ma wiele ograniczeń, np. nie zwraca kosztów leczenia i pobytu w placówkach prywatnych, nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej w górach lub na morzu i nie finansuje transportu – w tym także sprowadzenia zwłok – do kraju.

Ubezpieczenie turystyczne – w jakich sytuacji może się przydać?

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę to wsparcie w wielu sytuacjach, których – mimo zastosowania wszelkich środków ostrożności – nie sposób całkowicie uniknąć. Jeśli wybierzesz pakiet wzbogacony o wspomniane już OC, NNW oraz ochronę bagażu, otrzymasz pomoc, gdy:

 • złamiesz nogę na nartach w Austrii i z tego powodu będziesz musiał udać się do tamtejszego szpitala;
 • uszkodzisz sobie staw barkowy podczas lekcji windsurfingu na Teneryfie;
 • złapiesz infekcję wirusową w Hiszpanii i to spowoduje, że będziesz musiał spędzić kilka dni w szpitalu;
 • rozboli Cię ząb podczas zwiedzania Rzymu i będziesz musiał natychmiast udać się do dentysty;
 • na lotnisku w Dubaju okaże się, że Twój bagaż został zniszczony, a wraz z nim uległ uszkodzeniu drogi sprzęt do nurkowania;
 • przez przypadek potrącisz innego narciarza na stoku we Włoszech, a on zażąda od Ciebie odszkodowania z powodu złamanej ręki.

W każdej z tych sytuacji warto uwzględnić tego typu zdarzenia w umowie z ubezpieczycielem. Otrzymasz wtedy odpowiednie wsparcie finansowe, które pomoże Ci uniknąć kłopotów finansowych.

Ubezpieczenie turystyczne – co obejmuje?

Zakres ubezpieczenia turystycznego zależy od oferty, którą wybierzesz. Do wyboru masz pakiet podstawowy, który zazwyczaj obejmuje koszty leczenia za granicą. Za każdym razem możesz też wybrać dodatkowe opcje, takie jak OC w życiu prywatnym, NNW czy ochronę bagażu. Dobieraj je w zależności od tego, dokąd podróżujesz i jakie aktywności będziesz wykonywać.

Pakiet podstawowy

Podstawowy pakiet ubezpieczenia turystycznego obejmuje przede wszystkim koszty leczenia za granicą. Dzięki polisie będziesz mógł skorzystać z pomocy specjalisty w prywatnej placówce medycznej, jeśli np. skręcisz kostkę podczas wyprawy w góry. Nie będziesz musiał też martwić się, że zagraniczna klinika wystawi Ci rachunek. Pobyt na oddziale ortopedii, gdzie spędziłeś kilka dni z powodu złamanej nogi na stoku narciarskim, może być kosztowny. Za transport do kraju – jeśli okaże się on konieczny – także zapłaci ubezpieczyciel.

Jeśli wybierasz pakiet podstawowy, zwróć uwagę na informację o sumie gwarantowanej. To kwota, którą ubezpieczyciel wypłaci zagranicznej placówce medycznej w przypadku Twojego leczenia. Na terenie Unii Europejskiej suma ubezpieczenia powinna wynosić min. 30 tys. euro, a poza UE jest to zazwyczaj kwota w przedziale 100-150 tys. euro.

Przed zakupem polisy sprawdź, co tak naprawdę wchodzi w skład sumy gwarantowanej. Warto mieć tę świadomość np. ze względu na limity na leczenie stomatologiczne. W praktyce niekiedy w ramach sumy 30 tys. euro możesz wykorzystać tylko 100 euro na wizytę u dentysty. Warto więc wyleczyć poważne ubytki jeszcze przed wakacjami za granicą.

Pakiet rozszerzony – opcje dodatkowe

Jeśli chcesz czuć się jeszcze bezpieczniej i bardziej komfortowo w czasie zagranicznego urlopu, wybierz pakiet rozszerzony o dodatkowe opcje. Wśród nich znajdziesz:

 • ubezpieczenie NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni Ci pomoc finansową w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, który powstał w czasie zagranicznych wakacji;
 • OC w życiu prywatnym – dzięki temu unikniesz odpowiedzialności cywilnej, gdy np. niechcący wyrządzisz komuś krzywdę, a on zażąda od Ciebie finansowej rekompensaty;
 • ochronę bagażu – wybór tego wariantu zapewni Ci pomoc finansową w przypadku, gdy Twoja walizka zostanie zniszczona podczas transportu, zagubiona w czasie lotu lub skradziona.

Pakiet podstawowy możesz rozszerzyć zgodnie z życzeniem i samodzielnie wybrać zdarzenia, które będą objęte ubezpieczeniem. W ramach opcji dodatkowych możesz także zapewnić sobie pomoc finansową w razie:

 • awarii samochodu za granicą (holowanie auta do warsztatu, zakwaterowanie na czas naprawy);
 • konieczności odwołania wyjazdu z powodu choroby;
 • wypadku podczas uprawiania sportów ekstremalnych (np. nurkowania lub wspinaczki wysokogórskiej), jeśli wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje się objąć je ochroną.

Szczegółowa lista zdarzeń, które można ubezpieczyć w ramach polisy, znajduje się w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Każdy ubezpieczyciel udostępnia ten dokument przed podpisaniem umowy.

Ubezpieczenie turystyczne – ile kosztuje?

Z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne. Polisa to wydatek jednorazowy, którego koszt zależy przede wszystkim od wybranego zakresu ubezpieczenia. Przykładowo, małżeństwo, które chce spędzić 7 dni we Włoszech, zapłaci za pakiet obejmujący zwrot kosztów leczenia za granicą, NNW, ubezpieczenie bagażu i OC w życiu prywatnym mniej niż 150 zł. Szacunkowo będzie to ok. 10 zł dziennie za osobę. Za 7-dniowe wakacje w Tajlandii ta sama para będzie musiała zapłacić niecałe 200 zł. To oznacza, że koszt polisy to mniej niż 15 zł za osobę dziennie. Jeśli turyści zdecydują się na opcje dodatkowe, cena ubezpieczenia może wzrosnąć o kilkanaście-kilkadziesiąt złotych.

Można powiedzieć, że ubezpieczenie turystyczne to niewielki wydatek w porównaniu z kosztami, jakie musiałbyś ponieść w razie nieprzewidzianej sytuacji. Wystarczy wspomnieć, że transport medyczny z Portugalii do Polski kosztuje 90 tys. zł. Z kolei doba leczenia w niemieckim szpitalu to wydatek rzędu 600-1500 euro. Stosunkowo niedroga polisa ubezpieczeniowa jest więc bardzo dobrą inwestycją.

Ubezpieczenie turystyczne – co trzeba zrobić, aby ubezpieczyć wyjazd?

Zakup ubezpieczenia turystycznego to bardzo prosta procedura, jednak duża liczba towarzystw ubezpieczeniowych oraz ich zróżnicowane oferty mogą sprawić, że poczujesz się zagubiony. Jeśli zależy Ci na czasie i nie chcesz wertować dziesiątek stron internetowych, umów się na spotkanie z ekspertem finansowym Grupy ANG. Przygotuje on dla Ciebie indywidualną ofertę ubezpieczenia turystycznego, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania.
Aby ją przygotować, potrzebne będą następujące dane:

 • kraj, do którego się wybierasz;
 • liczba dni, które spędzisz za granicą;
 • liczba podróżujących osób i ich wiek;
 • czas trwania podróży;
 • preferowany zakres ubezpieczenia;
 • informacje o chorobach przewlekłych dotyczących Ciebie lub osób, z którymi podróżujesz,
 • charakter wyjazdu (turystyczny, zawodowy).

Ekspert finansowy Grupy ANG przeprowadzi Cię przez cały proces wyboru polisy ubezpieczeniowej i zawierania umowy z wybranym ubezpieczycielem.

Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę?

Jak już wspomnieliśmy, ubezpieczenie turystyczne powinno być dopasowane do charakteru Twojego wyjazdu. Najlepiej, aby obejmowało ono jak najwięcej zdarzeń. Pamiętaj, aby nie kierować się oszczędnością. Bardzo złą praktyką jest wybieranie najtańszych pakietów minimum, których zakres jest bardzo ograniczony. W rzeczywistości ich cena jest niewiele niższa od wariantów rozszerzonych, a nie uwzględniają one większości zdarzeń.

Wciąż zastanawiasz się, jaki zakres ubezpieczenia wybrać? Opowiedz ekspertowi finansowemu Grupy ANG o swoich wakacyjnych planach, a on określi wszystkie zdarzenia, jakie powinna zawierać Twoja polisa.

SŁOWNICZEK

Ubezpieczenie turystyczne – ubezpieczenie, które zapewnia pomoc finansową w razie nieprzewidzianych zdarzeń w czasie podróży zagranicznej odbywającej się w określonym terminie. Polisy obejmują zazwyczaj koszty leczenia za granicą, ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym i ochronę bagażu.

EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia Cię do korzystania z państwowych świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej, a także państwach należących do Europejskiej Strefy Wolnego Handlu.
Ubezpieczenie NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które zapewni Ci pomoc finansową, jeśli np. po wypadku w czasie wakacji będziesz potrzebował kompleksowej rehabilitacji.

Suma ubezpieczenia – maksymalna kwota odszkodowania, jaką wypłaci Ci ubezpieczyciel w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, które będą miały miejsce podczas wakacji za granicą.

OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym, które zabezpieczy Cię finansowo przed odpowiedzialnością za szkody nieumyślnie wyrządzone osobom trzecim lub ich własności.

OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli regulamin dotyczący konkretnego rodzaju ubezpieczenia. Dokument ten znajdziesz na stronie internetowej wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zapoznaj się z nim przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem.