Kredyt na samochód – jak go wybrać?

GRUPA ANG SIERPIEŃ 2022

Uznałeś, że przyszedł czas na zakup nowego auta, ale Twoje oszczędności nie wystarczą na wymarzony model? W takiej sytuacji wcale nie musisz iść na kompromis i szukać czegoś tańszego. Wystarczy, że złożysz w banku wniosek o kredyt gotówkowy. Możesz nim sfinansować zakup pojazdu, który najbardziej Ci się podoba i spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Skorzystaj z pomocy naszego eksperta kredytowo-ubezpieczeniowego, który pomoże Ci w doborze najlepszej oferty dla Ciebie.

Kredyt gotówkowy na samochód – co to takiego i kiedy warto z niego skorzystać?

Zakup samochodu – bez względu na to, czy decydujesz się na model prosto z salonu lub używany – to wydatek, który nie zawsze da się sfinansować z własnych oszczędności. Ceny najnowszych modeli są wysokie, natomiast kupno starszego może wymagać wizyt u mechanika, co także wiąże się z kosztami. W takiej sytuacji możesz sięgnąć po kredyt gotówkowy, czyli środki finansowe, których bank udziela na dowolny cel. W tym wypadku może nim być zakup wymarzonego auta. Kredyt udzielany jest na określony czas. Spłacasz go w ratach zgodnie z harmonogramem określonym w umowie.

Sięgnij po kredyt gotówkowy na zakup samochodu, gdy:

  • znalazłeś używane auto idealne dla Twojej rodziny, która lada chwila się powiększy, jednak jego cena przekracza Twoje możliwości finansowe, ale nie chcesz odkładać zakupu na później;
  • masz dość używanych samochodów i chciałbyś w końcu mieć nowy model z salonu, z którym nie trzeba będzie tak często jeździć do warsztatu. Zgromadziłeś już spore oszczędności, jednak wciąż brakuje Ci kilkunastu tysięcy zł. Kredyt gotówkowy pozwoli Ci szybciej spełnić marzenie o nowym aucie;
  • trafiłeś na świetną okazję cenową w internecie. Ktoś w bardzo korzystnej cenie sprzedaje model samochodu, który od dawna masz na oku. Ty nie masz jednak gotówki, a nie chcesz, aby uprzedził Cię inny kupiec. Wydanie decyzji kredytowej przez bank – przy założeniu, że masz odpowiednią zdolność kredytową i przejrzystą historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) – możesz mieć nawet w ciągu godziny.

Kredyt gotówkowy na samochód a kredyt samochodowy – jaka jest różnica?

Jeśli interesowałeś się już kwestią zakupu auta na kredyt, z pewnością spotkałeś się z terminem „kredyt samochodowy”. Jest to odrębny produkt finansowy, którego bank udziela na zakup wskazanego pojazdu mechanicznego (samochodu, ciągnika, autobusu, motoru) – nowego lub używanego. Aby skorzystać z tej formy finansowania, musisz dostarczyć bankowi nie tylko dokumenty, które pozwalają ocenić Twoją zdolność kredytową. Przedstawisz także dokumentację wybranego auta, czyli m.in. ksero dowodu rejestracyjnego, potwierdzenie zawarcia umowy kupna-sprzedaży i zaświadczenie z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów. Oprócz tego bank będzie wymagał od Ciebie zabezpieczenia w postaci np. cesji praw z polisy AC. W praktyce oznacza to, że jeśli Twój samochód ulegnie uszkodzeniu, ubezpieczyciel wypłaci pieniądze instytucji, która udzieliła Ci kredytu.

Kredyt gotówkowy na zakup samochodu nie wymaga tak wielu formalności. Nie musisz dostarczać bankowi dokumentacji dotyczącej wybranego pojazdu. Środki udzielane są na dowolny cel, więc zyskujesz pełną swobodę wyboru. Co więcej, nie musisz martwić się, że bank będzie figurował w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel pojazdu do momentu spłaty zobowiązania. Może to mieć miejsce w przypadku kredytu samochodowego.

Kredyt gotówkowy na samochód – jakie są jego zalety?

Jak już wspomnieliśmy, kredyt gotówkowy na zakup samochodu j udzielany jest dosyć szybko, a do tego formalności ograniczone są do minimum. Co ważne, jest to jeden z najłatwiej dostępnych produktów bankowych. Przeznaczony jest dla osób, które mają odpowiednią zdolność kredytową i mają dobrą historię kredytową w BIK-u. Co w praktyce oznacza, że jeśli posiadają inne zobowiązania, to spłacają je w terminie.

Maksymalny okres kredytowania wynosi najczęściej 10 lat. Im dłużej spłacasz ratę, tym może być ona niższa. Nie będzie wtedy nadmiernym obciążeniem dla Twojego budżetu domowego. Zaciągnięcie kredytu gotówkowego najczęściej nie wymaga zabezpieczenia, którego forma byłaby dla Ciebie kłopotliwa lub obciążająca. Najczęściej jest to zakup ubezpieczenia na życie. Ma to chronić nas i bank, gdybyśmy w trakcie spłacania kredytu doznali poważnego uszczerbku na zdrowiu czy stracili życie.

Szukasz najlepszego kredytu gotówkowego, którym zapłacisz za nowe lub używane aut? Skorzystaj z porad eksperta finansowego Grupy ANG. Podczas jednego spotkania przedstawi Ci oferty dopasowane do Twoich potrzeb.

Kredyt gotówkowy na samochód – co warto o nim wiedzieć?

Kredyt gotówkowy, za który możesz sfinansować zakup wymarzonego samochodu, udzielany jest na określony czas i procent, a Ty – jako kredytobiorca – jesteś zobowiązany do jego spłaty w wybranym systemie ratalnym. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Okres kredytowania

Banki komercyjne przeważnie udzielają kredytów gotówkowych na okres maksymalnie 10 lat. Tak długi okres oznacza niższą ratę, jednak podnosi ostateczny koszt kredytu, na który składają się odsetki, prowizja, marża, opłaty dodatkowe i podatki. W razie dodatkowego zastrzyku gotówki możesz spłacić kredyt wcześniej i otrzymać zwrot niektórych kosztów, np. prowizji.

Oprocentowanie

W bankach komercyjnych najkorzystniejsze RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) dla kredytów gotówkowych mieści się w przedziale ok. 10-15%. Przed podpisaniem umowy bank da Ci wybór między oprocentowaniem stałym i zmiennym. Przy zobowiązaniach zaciąganych na krótki okres (np. 4 lata) możesz liczyć na oprocentowanie stałe przez cały okres kredytowania. W praktyce oznacza to, że wysokość Twojej miesięcznej raty nie będzie zależała od kolejnych podwyżek stóp procentowych. Wybierając kredyt z oprocentowaniem zmiennym, musisz zwracać uwagę na decyzje Rady Polityki Pieniężnej i wskaźnik WIBOR, czyli średnią arytmetyczną wyliczoną na podstawie wielkości aktualnego oprocentowania w największych polskich bankach.

Kwoty

Kredyt gotówkowy to produkt, którym możesz sfinansować dowolnie wybrany przez siebie cel. Oczywiście procedury bakowe dot. jego udzielania różnią się w zależności od instytucji. Podobnie jest z kwotami. I tak, w jednym możesz uzyskać maksymalnie 20.000 zł a w innym np. 100.000 zł. Co ciekawe, kwoty oscylują nawet do 300.000 zł. Chcesz wiedzieć, który z banków proponuje kredyt, który będzie najlepszy dla Ciebie? Umów się na spotkanie z ekspertką lub ekspertem Grupy ANG.

Jakie dokumenty są potrzebne do zaciągnięcia kredytu gotówkowego na samochód?

Kredyt gotówkowy na samochód nie wymaga wielu formalności. Każdy bank – obok odgórnych zaleceń – posługuje się wewnętrznym regulaminem, dlatego lista wymaganych dokumentów nie zawsze będzie taka sama. Znajdują się na niej jednak podobne punkty i są to:

  • wypełniony wniosek kredytowy;
  • dowód tożsamości;
  • zaświadczenie o zarobkach – np. umowa o pracę lub PIT za ubiegły rok;
  • dodatkowe dokumenty i informacje określone w regulaminie danego banku – np. wyciąg z banku lub podpis poręczyciela.

Warto wiedzieć, że na rynku są także oferty, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty, a zamiast zaświadczenia o zarobkach wystarczy wyciąg z konta bankowego.
Pamiętaj, że w pierwszej kolejności bank określi Twoją zdolność kredytową, zweryfikuje historię w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) – tj. sprawdzi, czy masz inne zobowiązania i czy spłacasz je w terminie – i upewni się, czy nie figurujesz w KRD (Krajowym Rejestrze Długów).

Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Ofert kredytów gotówkowych, które pozwolą Ci na całkowite lub częściowe sfinansowanie zakupu auta, jest mnóstwo. Nie musisz wertować dziesiątek stron internetowych w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania. Wystarczy, że poprosisz o pomoc eksperta finansowego Grupy ANG. Podczas spotkania poznasz najlepsze oferty kredytów gotówkowych. Ekspert wyjaśni Ci wszelkie formalne zawiłości i przeprowadzi przez proces składania dokumentów od początku do końca.

SŁOWNICZEK

Kredyt gotówkowy – środki pieniężne udzielane przez banki na rzecz klienta indywidualnego na określony procent. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, a zobowiązanie należy spłacać w systemie ratalnym, zgodnie z ustalonym w umowie harmonogramem.

RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to całkowity koszt kredytu, który wyrażony jest jako procentowa wartość całkowitej kwoty kredytu w skali roku.

Oprocentowanie – wskaźnik wyrażony w procentach, który określa koszt zaciągnięcia zobowiązania w skali rocznej.

Koszt kredytu – suma wydatków, które trzeba ponieść z tytułu ubiegania się o kredyt. W jej skład wchodzą: odsetki, prowizja, marża, opłaty dodatkowe i podatki.

WIBOR – średnia arytmetyczna wyliczana na podstawie wielkości aktualnego oprocentowania w największych polskich bankach.

BIK – Biuro Informacji Kredytowej, czyli przedsiębiorstwo powstałe z inicjatywy Związku Banków Polskich i prywatnych banków. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie oraz udostępnianie informacji dotyczących historii kredytowych klientów banków, SKOK-ów oraz instytucji pozabankowych.

KRD – Krajowy Rejestr Długów to biuro informacyjne, w którym można znaleźć informacje o osobach fizycznych lub przedsiębiorstwach, które uchylają się od spłacania zaciągniętych zobowiązań.

Często zadawane pytania