Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie samochodu? OC, AC i NNW bez tajemnic

GRUPA ANG SIERPIEŃ 2022

Jesteś właścicielem samochodu lub innego pojazdu silnikowego, takiego jak motor czy ciągnik rolniczy? Jeśli tak, musisz wykupić obowiązkową polisę OC. Gwarantuje ona pomoc finansową w sytuacjach, gdy spowodujesz kolizję drogową lub staniesz się jej ofiarą. Dzięki corocznej składce nie musisz z własnej kieszeni wypłacać odszkodowania pokrzywdzonym osobom. Obowiązkowe ubezpieczenie warto rozszerzyć o dodatkowe opcje, aby otrzymać pieniądze od ubezpieczyciela w razie np. kradzieży samochodu lub konieczności transportu po nagłej awarii. Wyjaśniamy, na czym polega OC, AC, NNW i Assistance oraz dlaczego warto je mieć.

Ubezpieczenie samochodu – obowiązkowe i dobrowolne

Ubezpieczenie samochodu to ubezpieczenie komunikacyjne. Chroni Ciebie – jako posiadacza auta – przed finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń jak kolizje czy wypadki. Działa zarówno, gdy do nich doszło z Twojej winy, jak i jeśli zostały spowodowane przez osoby trzecie. Ubezpieczenia komunikacyjne to m.in. OC, AC, NNW i Assistance. Przeznaczone są dla właścicieli samochodów oraz innych pojazdów mechanicznych, takich jak motory, ciężarówki, traktory czy autobusy.

Wśród ubezpieczeń samochodu wyróżniamy:

 • ubezpieczenia obowiązkowe – to ubezpieczenie OC od odpowiedzialności cywilnej. W praktyce oznacza to, że jako właściciel samochodu nie ponosisz konsekwencji finansowych po wypadku, który spowodowałeś. Pamiętaj, że polisa OC nie pokrywa szkód powstałych w Twoim własnym samochodzie. Dotyczy ona uszkodzenia auta oraz spowodowania uszczerbku na zdrowiu osób trzecich;
 • ubezpieczenia dobrowolne – można tutaj wymienić takie produkty jak: Autocasco (AC), NNW (Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków), Assistance (ASS), ubezpieczenie GAP (Ubezpieczenie dla kredytobiorców lub osób korzystających z leasingu na wypadek wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży auta) lub ochrona szyb (dzięki niej szybko naprawisz lub wymienisz uszkodzoną szybę). Nie musisz decydować się na opcje dodatkowe, jednak często okazują się przydatne, np. gdy poważne obrażenia poniesione w wypadku będą wymagały rehabilitacji lub uszkodzisz swój własny samochód.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC musi znaleźć się w dokumentach każdego kierowcy. Kara za jego brak jest dotkliwa – sam mandat wynosi kilka tysięcy złotych, a poza tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może nałożyć na Ciebie karę finansową w wysokości powyżej 6 tys. zł.

Nie to powinno być głównym powodem, dla którego co roku kupujesz polisę ubezpieczeniową. Dużo ważniejsze jest to, że dzięki ubezpieczeniu OC nie odpowiadasz finansowo za spowodowane szkody. Nie naprawiasz też uszkodzonego samochodu z własnej kieszeni. Poza tym ubezpieczyciel wypłaci pieniądze osobom poszkodowanym w wypadku. Zapewni również rentę rodzinie, która w wyniku tego zdarzenia straciła jednego ze swych członków.

Ubezpieczenie OC – czy każdy musi je mieć?

Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi ją mieć. Ubezpieczenia rejestruje się w systemie, który policjanci mogą sprawdzić podczas kontroli drogowej. W razie braku polisy trzeba zapłacić karę finansową. Jej wysokość zależy od tego, jak długo kierowca jeździ bez ważnego ubezpieczenia. Jeśli trwa to mniej niż 3 dni, kara wynosi 1200 zł, jeśli 4-14 dni – 3010 zł. Powyżej 14 dni – trzeba będzie zapłacić 6020 zł. Kierowcy pojazdów ciężarowych maksymalnie zapłacą 9030 zł, natomiast właściciele pozostałych pojazdów muszą liczyć się z opłatami w wysokości 200-1000 zł.

Ubezpieczenie OC – kiedy należy je wykupić?

Ubezpieczenie OC trzeba kupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, ale nie powinno to mieć miejsca później niż z chwilą wprowadzenia samochodu do ruchu. Każdy dzień jazdy bez ubezpieczenia to nie tylko widmo kary finansowej, lecz także ryzyko poniesienia ogromnych kosztów. Szczególnie w razie wypadku, w którym zostanie zniszczony samochód, ktoś straci zdrowie lub poniesie śmierć. Pamiętaj, że polisa ubezpieczeniowa zachowuje ważność przez rok, a po upływie tego czasu należy ją przedłużyć.

Od czego zależy cena OC?

Zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie OC. Trudno podać konkretne kwoty, ponieważ cena polisy zależy od wielu czynników. Większość towarzystw ubezpieczeniowych zwraca uwagę na:

 • dane właściciela pojazdu – jeśli jesteś doświadczonym kierowcą i nie spowodowałeś w ostatnim czasie żadnego wypadku, możesz liczyć na niższą stawkę OC. Jeżeli jednak dopiero zrobiłeś prawo jazdy, zapłacisz znacznie więcej;
 • dane samochodu – przy ustalaniu wysokości składki ubezpieczeniowej bierze się pod uwagę takie dane jak moc czy pojemność silnika;
 • miejsce zamieszkania kierowcy – ubezpieczenia w Warszawie lub innych dużych miastach wojewódzkich będą droższe niż w małych miejscowościach powiatowych. Powód jest prosty – w dużym mieście znacznie łatwiej o kolizję.

Chcesz dowiedzieć się, ile będzie wynosiła składka ubezpieczeniowa w Twoim przypadku? Skontaktuj się z ekspertem finansowym Grupy ANG, który pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę cenową.

Jaki jest zakres ubezpieczenia OC?

Polisa OC chroni Cię przed roszczeniami finansowymi ze strony osób poszkodowanych w wypadkach, które spowodowałeś. W praktyce oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaci im pieniądze, gdy:

 • poniosą trwały uszczerbek na zdrowiu;
 • w wyniku wypadku uszkodzony zostanie ich mienie (tj. samochód);
 • gdy skutkiem wypadku będzie zgon (wtedy ubezpieczyciel wypłaci rentę rodzinie).

Autocasco (AC) – co to takiego?

Podstawową polisę OC możesz rozszerzyć o dodatkowe ubezpieczenie Autocasco (AC). Przyda Ci się ono, kiedy uszkodzisz swoje auto w wypadku, ktoś ukradnie Twój samochód, w czasie nawałnicy na Twój pojazd spadnie drzewo lub nieznani sprawcy zdewastują Twoje auto. Takich sytuacji może być więcej, ponieważ każdy ubezpieczyciel ustala własne warunki ochrony. Znajdziesz je w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Musisz mieć świadomość, że polisa AC zazwyczaj nie zadziała w sytuacjach, w których:

 • Twój samochód zostanie skradziony, ponieważ zostawiłeś kluczyki w stacyjce;
 • pojazd nie był dostatecznie zabezpieczony przed kradzieżą (np. nie działały zabezpieczenia i alarmy, które zostały zadeklarowane w umowie);
 • zniszczony pojazd nie miał ważnego przeglądu technicznego lub z jakiegoś powodu nie był zarejestrowany.

Gdy wybierasz ofertę AC, zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia, czyli maksymalną kwotę, jaką może wypłacić Ci towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku wystąpienia określonej szkody. Jeśli jesteś właścicielem starszego modelu samochodu, pamiętaj, że wielu ubezpieczycieli odmawia objęcia ochroną Autocasco samochodów mających więcej niż 15 lat.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jakie AC wybrać dla swojego auta, skorzystaj z porady eksperta finansowego Grupy ANG.

Ubezpieczenie NNW – co to takiego?

W ofertach towarzystw ubezpieczeniowych znajdziesz także NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zazwyczaj nie kupuje się go jako samodzielnego produktu, ale występuje ono w pakiecie z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Podobnie jak AC nie jest obowiązkowe, jednak warto je mieć, ponieważ:

 • dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci Ci pieniądze, które możesz przeznaczyć np. na rehabilitację, jeśli w wyniku wypadku uszkodzony zostanie Twój kręgosłup;
 • wsparcie finansowe może dotyczyć także Twoich pasażerów, jeśli odniosą poważne obrażenia w nieumyślnie spowodowanym wypadku komunikacyjnym.

Zastanawiasz się, jaką kwotę ubezpieczyciel wypłaci Ci w tych sytuacjach? Zależy ona od rozmiaru uszczerbku na zdrowiu. Jest on określany procentowo na podstawie dokładnej analizy uszkodzeń ciała, do których doszło w drodze wypadku. Pełna suma ubezpieczenia zostanie wypłacona tylko w przypadku śmierci lub trwałego kalectwa kierowcy bądź podróżujących z nim pasażerów. Pamiętaj, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym większą kwotę wypłaci Ci ubezpieczyciel z tytułu polisy NNW.

Assistance – co to takiego?

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które zapewni Ci organizację pomocy w sytuacji, gdy Twoje auto zepsuje się w trakcie podróży na wakacje lub z powodu nagłej awarii nie nie będziesz mógł wrócić do domu z agrowczasów w leśnej głuszy.

Jeśli często podróżujesz za granicę, pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie rozszerzenie polisy, ponieważ podstawowe warianty zazwyczaj nie uwzględniają ochrony poza terytorium Polski. Podstawową wersję Assistance zazwyczaj dodaje się do obowiązkowego ubezpieczenia OC bez dodatkowych opłat.

Inne ubezpieczenia dobrowolne

Ubezpieczenie OC, AC, NWW i Assistance uchronią Cię przed konsekwencjami różnych nieprzewidzianych zdarzeń i pozwolą bezpieczniej czuć się na drogach. Wśród innych form dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego można wymienić ochronę szyb. Uszkodzenie tego elementu to jedna z najczęściej występujących szkód, a dzięki polisie będziesz mógł sprawnie zorganizować naprawę lub wymianę.

Jeśli wziąłeś kredyt samochodowy lub korzystasz z leasingu, zadbaj o ubezpieczeniu GAP. Jest to polisa, dzięki której spłacisz pozostałe zobowiązanie wobec banku lub firmy leasingowej, gdy samochód zostanie skradziony lub całkowicie uszkodzony, czyli dojdzie do sytuacji, gdy koszt jego naprawy przekroczy 70% wartości pojazdu.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ceny polis ubezpieczeniowych są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Na ostateczny koszt ubezpieczenia samochodu – które zawiera obowiązkowe OC wraz z opcjami dodatkowymi – wpływa:

 • wybrany zakres ochrony (im więcej zdarzeń obejmuje ochrona, tym większy koszt polisy);
 • wiek właściciela (im bardziej doświadczony kierowca, tym tańsze ubezpieczenie. Pod warunkiem, że jeździ bezszkodowo);
 • marka auta (im nowszy i bardziej atrakcyjny model, tym wyższa składka);
 • miejsce zamieszkania kierowcy (im większe miasto, tym większe koszty).

Ceny polis OC zaczynają się od kilkuset złotych, a za pełny pakiet OC + AC + NNW – w zależności od zakresu ubezpieczenia i pozostałych czynników – zapłacisz nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Opłaty należy dokonać raz do roku, a większość ubezpieczycieli pozwala rozłożyć ten koszt na dwie raty.

Zakup ubezpieczenia samochodu – jak go szukać i na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenia samochodu możesz szukać w internetowych porównywarkach, które dobierają oferty na podstawie danych Twojego pojazdu oraz oczekiwań wobec polisy. Łatwo jednak pogubić się w informacjach na temat zakresu ubezpieczeń, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoje zasady. Skonsultuj się z ekspertem finansowym Grupy ANG, który wytłumaczy Ci wszystkie formalne zawiłości i pomoże wybrać ubezpieczenie samochodu zgodne z Twoimi oczekiwaniami.

SŁOWNICZEK

OC w życiu prywatnym – obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym, które zabezpieczy Cię finansowo przed odpowiedzialnością za szkody nieumyślnie wyrządzone osobom trzecim lub ich własności.

AC – Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni auto wraz z jego wyposażeniem od konsekwencji zdarzeń losowych takich jak kradzież, zniszczenie lub uszkodzenie.

NNW – dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które zapewnia wsparcie finansowe w przypadku następstw nieszczęśliwych wypadków.

Assistance – dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które ma na celu zapewnienie pomocy (zorganizowanie transportu do miejsca zamieszkania lub holowanie do warsztatu) w razie wystąpienia zdarzeń losowych takich jak np. nieoczekiwana awaria samochodu.

OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli regulamin dotyczący konkretnego rodzaju ubezpieczenia. Dokument ten znajdziesz na stronie internetowej wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zapoznaj się z nim przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem.

Suma ubezpieczenia – maksymalna kwota odszkodowania, jaką wypłaci Ci ubezpieczyciel w ramach wybranej polisy.

Często zadawane pytania