> Aktualności > 7 powodów, dla których warto skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego

7 powodów, dla których warto skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego

Mieć własne mieszkanie lub dom, brzmi wspaniale. Prawda? Dlatego warto wiedzieć, że istnieje alternatywa do standardowych ofert kredytów hipotecznych. Jaka? W postaci programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Oto powody, dla których warto sprawdzić, czy spełniamy warunki, by kupić mieszkanie za gwarantowany kredyt mieszkaniowy.

1. Nie musisz mieć wkładu własnego, by starać się o kredyt w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego

Z założenia, kredytem hipotecznym mieszkaniowym możemy sfinansować 80 proc. wartości nieruchomości. Jeśli więc chcemy wnioskować o kredyt hipoteczny na mieszkanie czy dom, powinniśmy mieć 20 proc. wkładu własnego. Owszem niektóre banki dopuszczą także 10 proc. Wówczas mogą oczekiwać, by do kredytu wykupione zostało ubezpieczenie niskiego wkładu własnego lub podniosą nam z tego tytułu marżę. Takie podejście nazwijmy klasycznym. Niemniej w obecnej sytuacji rynkowej mamy także alternatywne rozwiązanie. Jest nim właśnie gwarantowany kredyt mieszkaniowy  – efekt rządowego programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Zakłada on, że możesz starać się o kredyt i nie posiadać wkładu własnego. W tym przypadku gwarantem wkładu własnego staje się państwo, a dokładnie Bank Gospodarstwa Krajowego, który bierze na siebie takie zobowiązanie.

2. Gwarancja nawet 20 proc. wartości nieruchomości

Program Mieszkanie bez wkładu własnego zakłada, że Ci, którzy nie mają oszczędności na wkład własny wymagany przez banki, mogą starać się o kredyt hipoteczny. Tu jednak należy pamiętać, że nie jest to oferta dla osób o niskich dochodach czy też dla tych, którzy mają wiele zobowiązań finansowych. Dlaczego? Bo nie ma gwarancji, że ich domowy budżet wystarczy, żeby regularnie spłacać kolejne zobowiązanie. Stąd program Mieszkanie bez wkładu własnego kierowany jest do tych, którzy mają udokumentowane dochody. Mają być one w wysokości akceptowanej przez bank. Co w praktyce oznacza, że mogą się o niego starać osoby, które stać na to, by spłacać comiesięczną ratę. Ale też nie będzie to stanowiło wielkiego obciążenia dla domowego budżetu. 

Wróćmy do gwarancji wkładu własnego. Ową gwarancją objęte jest minimum 10 i maksymalnie 20 proc. wartości nieruchomości. Gwarancja BGK może wynieść maksymalnie 100.000 zł.

3. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy udzielany jedynie w PLN

Kredyt udzielany w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego jest udzielany jedynie w polskiej walucie. Tym samym osoby, które się na niego zdecydują nie są narażone na to, że jeśli wartość złotówki w stosunku do waluty obcej spadnie, odczują to wchodząc na swoje konto. I tu jeszcze jedna istotna informacja. Kredytu bez wkładu własnego mogą udzielać tylko instytucje, które mają podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kredyt będzie udzielany zarówno ze stałą, jak i zmienną stopą procentową. 

Chcesz sprawdzić, czy spełniasz warunki, by wnioskować o kredyt bez wkładu własnego? Umów się z ekspertką lub ekspertem kredytowo-ubezpieczeniowym Grupy ANG.

4. Z programu Mieszkanie bez wkładu własnego mogą skorzystać: singiel/ka, para żyjąca w związku nieformalnym i małżeństwa

Gwarantowany kredyt mieszkaniowym możesz przeznaczyć na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, ale także wtórnego. Kredytem bez wkładu własnego możesz także sfinansować budowę domu. Powyższe opcje dotyczą zarówno singli, jak i par pozostających w związkach nieformalnych, które wychowują wspólne dziecko. To kredyt kierowany również do małżeństw i rodzin. Z kredytu bez wkładu własnego mogą także skorzystać obcokrajowcy. Niemniej powinni oni spełnić warunki, które określa ustawa.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy spełniasz warunki udzielenia kredytu bez wkładu własnego, skontaktuj się z ekspertką lub ekspertem kredytowo-ubezpieczeniowym Grupy ANG.

5. Możesz być właścicielem innej nieruchomości, ale musisz spełniać konkretne warunki

Z założenia o gwarantowany kredyt mieszkaniowy nie mogą się starać ci, którzy są już właścicielami nieruchomości. Niemniej tu pojawia się pewne odstępstwo. O czym mowa? Możesz wnioskować o kredyt w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego, jeśli masz inną nieruchomość, ale Twoje gospodarstwo składa się z co najmniej dwójki dzieci. Tu jednak są konkretne kryteria, które należy spełnić. 

  • Mając dwójkę dzieci, możesz posiadać mieszkanie o maksymalnej powierzchni 50 m2.
  • Jeśli Twoje gospodarstwo domowe składa się z trójki dzieci, możesz być właścicielem mieszkania do 75 m2.
  • Gdy masz czworo dzieci, możesz być właścicielem mieszkania do 90 m2;
  • Jeśli Twoja rodzina składa się z ponad pięciorga dzieci, nie obowiązuje Cię limit metrażu mieszkania, którego już jesteś właścicielem.

6. Spłata rodzinna szansą dla osób, które chcą mieć kolejne dzieci 

Dziś chcesz kupić mieszkanie, ale nie jesteś w stanie przewidzieć co stanie się na przestrzeni całego okresu kredytowania? Nie masz pewności czy w bliższej lub dalszej przyszłości Twoja rodzina się nie powiększy? Program Mieszkanie bez wkładu własnego uwzględnia także taki scenariusz. Jeśli spełniasz kryteria, by uzyskać gwarantowany kredyt mieszkaniowy i zdecydujesz się na taki produkt, będziesz go spłacać minimum 15 lat. Jeśli na przestrzeni tego czasu Twoje gospodarstwo domowe powiększy się o kolejne dziecko, będziesz upoważniony do spłaty rodzinnej. Ta zaś jest zależna od tego, o ile dzieci powiększy się Twoja rodzina. Jeśli będzie to drugie dziecko, spłata wyniesie 20.000 zł, gdy będzie to trzecie lub kolejne – wówczas otrzymasz wsparcie w wysokości 60.000 zł. By lepiej to zobrazować posłużmy się przykładem.

Wyobraź sobie parę (małżeństwo lub para żyjąca w związku nieformalnym), która wychowuje jedno dziecko. Decydują się na skorzystanie z programu Mieszkanie bez wkładu własnego, by zamieszkać u siebie a nie w wynajmowanym mieszkaniu. Spełniają wymagane warunki i kupują mieszkanie na kredyt bez wkładu własnego. Zobowiązanie kredytowe mają na 20 lat. Spłacają co miesiąc określoną ratę. Po latach ich rodzina powiększa się o drugie dziecko. W takiej sytuacji jednorazowo otrzymają wsparcie w wysokości 20.000 zł. Dwa lata później, przychodzi na świat kolejne dziecko. Wówczas ponownie otrzymają jednorazową spłatę rodzinną. Wyniesie ona już 60.000 zł. Oczywiście mowa o sytuacji, gdy ciągle spłacają kredyt.

Jak widać program Mieszkanie bez wkładu własnego to szansa na wymarzone „M”. Jeśli chcesz sprawdzić, czy spełniasz warunki jego udzielania, skontaktuj się z naszą ekspertką lub ekspertem kredytowo-ubezpieczeniowym.

7. Brak limitu powierzchni finansowanej gwarantowanym kredytem mieszkaniowym 

Jednym z pytań, które mogą budzić Twoją wątpliwość jest to: Jak duże mieszkanie mogę sfinansować kredytem bez wkładu własnego? Otóż ustawa nie określa limitu powierzchni użytkowej nieruchomości. A to w praktyce oznacza, że to Ty decydujesz o tym, jak dużej powierzchni potrzebujesz, by dziś Ty i Twoi bliscy czuli się komfortowo, ale także, by spełniało ono Wasze oczekiwania, jeśli w przyszłości Wasza rodzina się powiększy. Oczywiście musi być Cię stać na to, żeby co miesiąc płacić miesięczną ratę za kredyt. Niestety są limity cen, o które zapytaj naszą ekspertkę lub eksperta kredytowego, którzy przeprowadzą Cię przez niuanse kredytu bez wkładu własnego.

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego? Wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania lub domu

Jednym ze sposobów zakupu mieszkania lub domu jest kredyt hipoteczny. W Polsce dostępnych jest kilka programów wspierających nabywców, m.in. Mieszkanie Czytaj więcej

6 powodów, dla których warto skorzystać z usług pośrednika finansowego

Finanse to dziedzina, na której nie każdy musi się znać. Oczywiście zawsze można poszerzać swoją wiedzę, ale tempo życia i Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkania z kredytem – jak wygląda? Instrukcja krok po kroku.

Sytuacja życiowa może sprawić, że staniesz przed wyzwaniem związanym ze sprzedażą mieszkania z kredytem hipotecznym. Taki scenariusz jest możliwy gdy Czytaj więcej

kobieta i dwóch mężczyzn
Gwarantowany kredyt mieszkaniowy – cena za metr

Rządowy program Mieszkanie bez wkładu własnego jest szansą na zakup nieruchomości przez tych, którzy nie mają funduszy na wkład własny, Czytaj więcej