Spłata rodzinna. O co w tym chodzi?

EDYTA MISZCZUK WRZESIEŃ 2022

O gwarantowanym kredycie mieszkaniowym zrobiło się głośno w maju br., gdy wystartował program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Dzięki niemu ci, którzy posiadają zdolność kredytową, bez wnoszenia wkładu własnego, mogą wnioskować o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu. Żeby otrzymać kredyt bez wkładu własnego, należy spełnić szereg kryteriów. Niemniej ci, których gospodarstwo domowe powiększy się o kolejne dziecko, będą mogli skorzystać ze spłaty rodzinnej. Na czym polega spłata rodzinna? Wyjaśniamy. 

27 maja br. ruszył program Mieszkanie bez wkładu własnego. Jest on szansą dla tych, którzy marzą o własnym mieszkaniu lub domu, ale nie posiadają oszczędności stanowiących 20 proc. wartości kupowanej nieruchomości. Niemniej mają na tyle wysokie zarobki, że spełniają kryterium posiadania zdolności kredytowej. Co oznacza, że będą w stanie regularnie spłacać miesięczną ratę – niezależnie od tego czy zdecydują się na kredyt z oprocentowaniem stałym czy zmiennym. Dodatkowo powinni posiadać środki, którymi bez kłopotu zapłacą za koszty związane z udzieleniem kredytu bez wkładu własnego. O jakich kosztach mowa? Na przykład za taksę notarialną. Takie osoby powinny również być dla banku wiarygodne jako potencjalny kredytobiorca. To oznacza, że jeśli w przeszłości posiadały kredyty lub pożyczki, spłacały je regularnie. Jeśli zaś dziś np. płacą ratę za samochód czy sprzęt robią to systematycznie. Nie mogą więc mieć negatywnej oceny w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie możesz uzyskać kredyt w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego – umów się z naszym ekspertem kredytowym.

Jak to możliwe, że nie trzeba mieć wkładu własnego?

Możesz zastanawiać się, jak to się dzieje, że jeśli masz dobrą zdolność kredytową, możesz starać się o gwarantowany kredyt mieszkaniowy. Otóż dzieje się tak dzięki temu, że to państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, jest gwarantem wkładu własnego. Stąd do 20 proc. wartości nieruchomości jest gwarantowane przez BGK. I tu warto, żebyś wiedział, iż taką gwarancją może być objęte maksymalnie 100.000 zł. Łatwo zatem wyliczyć, że jeśli gwarantowany wkład własny przy 20 proc. wartości nieruchomości wyniesie 100.000 zł, to że możemy kupić mieszkanie lub dom za 500.000 zł. Ważne jest to, że kredyt bez wkładu własnego można zaciągnąć na minimum 15 lat. Oczywiście, poza wspomnianą dobrą zdolnością kredytową, trzeba też spełnić konkretne kryteria. 

Wróćmy teraz do tematu przewodniego tj. czym jest spłata rodzinna, kogo dotyczy i na jakich zasadach.

ABC spłaty rodzinnej w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego

Jak już wspomnieliśmy, kredyt gwarantowany można zaciągnąć na minimum 15 lat. W ciągu 365 dni w roku może wydarzyć się wiele, a co dopiero na przestrzeni kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, gdy będziemy spłacać wymarzone „M”. Program Mieszkanie bez wkładu własnego uwzględnia scenariusz, gdy nasza rodzina powiększy się o kolejnych potomków. Jeśli w trakcie spłacania kredytu przyjdzie na świat nasze kolejne dziecko, otrzymamy wsparcie od państwa. Spłata rodzinna to jednorazowo wypłacona kwota, dzięki której będziemy mieli dodatkowe środki. Tu należy jednak pamiętać, że w zależności od tego, ile już mamy dzieci, będzie ona miała inną wysokość. I tak, jeśli mam jedno dziecko, a urodzi nam się kolejne – otrzymamy 20.000 zł. Gdy rodzina powiększy się o dziecko trzecie i kolejne, za każdym razem spłata rodzinna wyniesie 60.000 zł. Przejdźmy do przykładów z życia.

Spłata rodzinna – rodzina z jednym dzieckiem

Wyobraźmy sobie sytuację, że macie jedno dziecko. Zastanawiacie się nad tym, czy kupić mieszkanie na kredyt bez wkładu własnego. Jednocześnie obawiacie się, czy dacie radę go spłacać, gdyby Wasza rodzina się powiększyła. Na przykład chcecie wziąć kredyt na 20 lat. Chcielibyście też mieć kolejne dziecko i nie wiecie czy to dobry moment, aby się zadłużać. Dobrze byście wiedzieli, że jeśli dostaniecie gwarantowany kredyt mieszkaniowy i będziecie go regularnie spłacać, powiększając rodzinę o kolejne dziecko, otrzymacie jednorazową spłatę rodzinną. Wówczas wyniesie ona 20.000 zł. Wypłacenie tych środków nie jest jednoznaczne z tym, że nie możecie otrzymać spłaty rodzinnej w przyszłości. Wręcz przeciwnie. Kolejne dzieci to kolejne pieniądze.

Nasza rodzina powiększa się o kolejne dzieci

Jeśli już jesteśmy rodzicami dwójki dzieci i chcemy kupić mieszkanie lub wybudować dom i szukamy finansowania, możemy pomyśleć o kredycie bez wkładu własnego. Oczywiście, kiedy spełniamy kluczowe kryteria. Niemniej warto byśmy wiedzieli, że jeśli otrzymamy gwarantowany kredyt mieszkaniowy i nasza rodzina powiększy się o kolejne dziecko, będzie przysługiwać nam spłata rodzinna. A ta w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka – każdorazowo – wyniesie po 60.000 zł.

Chcesz wiedzieć więcej o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym? Skontaktuj się z naszą ekspertką lub ekspertem kredytowo-ubezpieczeniowym.

Kluczowe informacje na temat programu Mieszkanie bez wkładu własnego

Temat gwarantowanego kredytu mieszkaniowego może nie należeć do najłatwiejszych. Dlatego też poniżej prezentujemy kluczowe informacje, które pomogą Ci się w nim rozeznać.

 • Nie trzeba mieć wkładu własnego, bo jego gwarantem jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
 • BGK gwarancją obejmuje minimum 10 i maksymalnie 20 proc. wkładu własnego. 
 • Maksymalnie gwarancją objętych może być 100.000 zł.
 • By móc wnioskować o gwarantowany kredyt mieszkaniowy trzeba mieć dobrą zdolność kredytową, czyli musi być nas stać na jego spłatę.
 • Gwarantowany kredyt mieszkaniowy udzielany jest na minimum 15 lat.
 • Kredyt bez wkładu własnego jest w złotówkach.
 • Mogą go udzielać jedynie banki, które mają stosowną umowę podpisaną z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
 • By móc się o niego starać, nie można być właścicielem innego mieszkania. Nie dotyczy to rodzin, które posiadają minimum 2 dzieci. Tu w zależności od ich liczby określone są konkretne limity, choć przy 5 i ponad nie ma już ograniczeń.
 • Jeśli w trakcie spłacania kredytu gospodarstwo domowe powiększy się o kolejne dziecko, jednorazowo otrzyma środki w ramach spłaty rodzinnej. W zależności od już posiadanej liczby dzieci będzie to 20.000 zł lub 60.000 zł.
 • Kredytem bez wkładu własnego można sfinansować mieszkanie (z rynku pierwotnego i wtórnego), dom lub jego budowę, zakup działki i budowę domu.
 • Określone są konkretne parametry dot. ceny za 1 m2, którą możemy zapłacić za mieszkanie z kredytu bez wkładu własnego.
 • Kredyt może być udzielany z oprocentowaniem okresowo stałym lub zmiennym.

Chcesz wiedzieć, czy kredyt bez wkładu własnego to coś dla Ciebie? Umów się z ekspertką lub ekspertem kredytowo-ubezpieczeniowym Grupy ANG.