Wszystko, co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym

ANG WRZESIEŃ 2022

Kredyt gotówkowy to najbardziej powszechny i najprostszy sposób pożyczania pieniędzy w banku. Według raportu Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że w 2021 roku łączna kwota udzielonych kredytów ratalnych wyniosła 18,03 mld zł (+21,4% w porównaniu do 2020 r.) i 66,64 mld zł (+29,1%) kredytów gotówkowych. Co sprawia, że ten produkt cieszy się dużym zainteresowaniem?

Kredyt gotówkowy to najbardziej powszechny i najprostszy sposób pożyczania pieniędzy w banku. Według raportu Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że w 2021 roku łączna kwota udzielonych kredytów ratalnych wyniosła 18,03 mld zł (+21,4% w porównaniu do 2020 r.) i 66,64 mld zł (+29,1%) kredytów gotówkowych. Co sprawia, że ten produkt cieszy się dużym zainteresowaniem?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Powszechnie używa się określenia „kredyt gotówkowy” zamiennie z „pożyczką gotówkową”. Choć każdy zrozumie co to znaczy masz na myśli, to warto wiedzieć, że to dwa inne produkty. Ich różnice opisaliśmy w artykule: Kredyt gotówkowy a pożyczka – czym się od siebie różnią?

Co to jest kredyt gotówkowy?

Najprościej ujmując kredyt gotówkowy to kredyt udzielany w gotówce na dowolny cel konsumpcyjny np. zakup nowego sprzętu AGD, sfinansowanie wakacji lub remont mieszkania czy domu. Jego podstawową cechą jest to, że wypłacany jest pod postacią środków pieniężnych, które możesz otrzymać w gotówce lub na wskazany rachunek bankowy.

Co ważne pieniądze dostaniesz we względnie krótkim czasie, bez poręczycieli i dodatkowych zabezpieczeń. Zanim jednak zdecydujesz się warto dowiedzieć się z czym wiąże się to zobowiązanie finansowe i w której instytucji finansowej je wziąć. Tutaj możesz zawsze liczyć na wsparcie ekspertek i ekspertów ANG, którzy pomogą Ci dobrać ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb i możliwości. 

Zalety kredytu gotówkowego

Możesz potrzebować dodatkowych pieniędzy w bardzo różnych sytuacjach. Szczególnie przydadzą się wtedy gdy trzeba szybko działać. Gdy zepsuje się pralka, lodówka lub telewizor odmówi posłuszeństwa. Innym razem możesz potrzebować pieniędzy na wymarzone wakacje. Kredyt gotówkowy umożliwia niemal natychmiastową realizację tych celów i można go wykorzystać na palące potrzeby.

Zalety kredytu gotówkowego:

 • uniwersalny produkt – wykorzystasz go na dowolny cel;
 • prosty i szybki proces sprawdzania zdolności kredytowej;
 • stosunkowo szybka decyzja i przekazanie środków;
 • najczęściej nie wymaga zabezpieczeń i poręczycieli;
 • szeroka oferta.

Kredyt gotówkowy to szybki sposób na zdobycie potrzebnych środków. Nie musisz angażować do tego dodatkowych osób tzw. żyrantów ani zabezpieczać transakcji majątkiem. Daje to Ci dużą elastyczność i swobodę działania.

Rodzaje kredytów gotówkowych

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje kredytów gotówkowych:

 • kredyt konsumencki – możesz przeznaczyć go na dowolny cel;
 • kredyt konsolidacyjny – przeznaczony jest na spłatę innych zobowiązań.

Kredyty gotówkowe dzieli się także ze względu na walutę: kredyty złotówkowe i te udzielane w walucie obcej.

Przed złożeniem wniosku warto pomyśleć o kwocie kredytu, którą potrzebujesz czy okresie kredytowania. Podczas rozmowy z naszą ekspertką lub ekspertem finansowym, zapytaj także o koszty kredytu, aby dopasować je do możliwości swojego domowego budżetu. Pamiętaj, każdy kredyt to zobowiązanie na pewien okres czasu.

Ile pieniędzy potrzebujesz? Kwota kredytu gotówkowego

Maksymalna wysokość kredytu i możliwość jego przyznania uzależniona jest od Twojej indywidualnej sytuacji. Składa się na to wysokość dochodów, suma miesięcznych  obciążeń, wielkość gospodarstwa domowego, to, czy jesteś w związku małżeńskim, a nawet Twój wiek.  Bank na podstawie dostarczonych przez Ciebie informacji i dokumentów np. zaświadczenia o dochodach przeprowadza ocenę zdolności kredytowej. Na jej podstawie ustalana jest maksymalna kwota, którą możesz otrzymać. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z niższego limitu.

W przypadku klientów związanych dłużej z daną instytucją finansową, istnieje szansa na przyśpieszenie ścieżki kredytowej. W takich sytuacjach bank ocenia wpływy na Twoje konto, weryfikuje PIT i przeważnie na tej podstawie ustala zdolność kredytową. Zdarza się, że bank może zaproponować mniejszą kwotę kredytu, niż potrzebujesz. Taka sytuacja jest związana z Twoją zdolnością, ale także historią kredytową. Wszelkie opóźnienia zaległości w spłacie zobowiązań, które są widoczne w BIK, najczęściej przekreślają szansę na uzyskanie kredytu.

Na jak długo chcesz pożyczyć pieniądze? Okres kredytowania

Każda umowa kredytu gotówkowego zawierana jest na z góry określony czas. Zazwyczaj jest to od kilku miesięcy do kilku lat. Przez ten okres każdego miesiąca spłacasz zobowiązanie w cyklach miesięcznych i w równych lub zmiennych ratach (w zależności czy kredyt jest udzielony ze stałą czy zmienną stopą procentową).

Długość trwania kredytu powinna być dostosowany do Twoich możliwości finansowych. Jeśli pożyczysz 50 tys. zł i chcesz je zwrócić w 24 miesiące, to w każdym miesiącu musisz przygotować się na wydatek 2083 zł plus koszt odsetek, który może być różny w zależności od banku oraz parametrów oferowanego kredytu. Jeśli obciążenie jest zbyt duże, a jednocześnie Twoja sytuacja pozwala na dłuższy okres kredytowania, to możesz z niego skorzystać. Pamiętaj, że im dłuższy czas spłaty, tym niższe miesięczne raty, ale suma odsetek będzie wyższa.

Zabezpieczenie kredytu gotówkowego

W większości przypadków banki nie wymagają zabezpieczenia kredytu gotówkowego, zwłaszcza przy niskich kwotach. W przypadku wniosku o wyższy wolumen, koniecznie może być wykupienie ubezpieczenia lub inna forma gwarancji spłaty.

Obecnie rzadko zdarzają się sytuacje, w których bank wymaga poręczenia przez dodatkową osobę – tzw. żyranta, blokady środków na rachunku czy zabezpieczenia w formie weksla in blanco. Zdarzają się pojedyncze transakcje, w których zabezpieczeniem jest np. pojazd. W takiej sytuacji trzeba złożyć wniosek o wpis do rejestru zastawów. Przez to procedura staje się dłuższa, bardziej uciążliwa, ale taki kredyt może być dzięki temu tańszy.

Przykład: Chcesz kupić samochód i na ten konkretny cel pożyczasz pieniądze. Bank wiedząc, na co zostaną przeznaczone środki, udzieli Ci finansowania, ale do czasu spłaty kredytu, to pożyczkodawca będzie właścicielem pojazdu. Potwierdzi to stosowny wpis w Rejestrze Zastawów i dokumentach rejestracyjnych auta.

Koszty kredytu gotówkowego

Całkowity koszt kredytu najlepiej odzwierciedla roczna rzeczywista stopa oprocentowania, czyli RRSO. W ustawie o kredycie konsumenckim wskazano sposób jego liczenia i co ważne, jest on identyczny dla wszystkich instytucji finansowych. 

Co to jest RRSO?

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim określa, że Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania to „całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym”.

RRSO to wskaźnik, który ułatwi Ci porównanie ofert z różnych banków, ponieważ uwzględnia on wszystkie koszty kredytu. Dzięki temu dużo łatwiej znaleźć najatrakcyjniejszą dla siebie ofertę.

Części składowe RRSO:

 • oprocentowanie kredytu;
 • prowizje;
 • ubezpieczenie kredytu;
 • pozostałe koszty np. koszty usług dodatkowych niezbędnych do uzyskania kredytu.

Wysokość powyższych parametrów zależy przede wszystkim od banku, ale także Twojej zdolności i ogólnej sytuacji finansowej. Daje to pole do negocjacji stawek, choć każdy bank podchodzi do tej kwestii indywidualnie.

Gdzie znaleźć dobrą ofertę kredytu gotówkowego? Pomożemy Ci!

Banków i instytucji finansowych jest na tyle dużo, że odwiedzenie każdej z nich i porównanie setek ofert zajęłoby Ci wiele godzin. W międzyczasie część z nich zmieniłaby się, co wymagałoby powtórzenia „maratonu” po placówkach lub stronach internetowych. Istnieje jednak prostszy sposób, aby znaleźć dobrą ofertę kredytową.

Pomożemy Ci w znalezieniu kredytu gotówkowego dostosowanego do Twoich potrzeb. Określ jakiej kwoty potrzebujesz, a formalnościami zajmie się nasza ekspertka bądź ekspert finansowy, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces. Ważne – nic za to nie zapłacisz. Nasze wynagrodzenie opłaca instytucja, w której zdecydujesz się skorzystać z oferty i nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami po Twojej stronie.

Kredyt gotówkowy na Twoje potrzeby

Dodatkowe pieniądze przydadzą się w przypadku nagłych zdarzeń, przy okazji świąt, a także, gdy planujesz większe zakupy. Łatwy dostęp do kredytu gotówkowego i szybkość decyzji sprawiają, że to rozwiązanie sprawdza się w różnych okolicznościach. Jeśli jednak w niedalekiej przyszłości planujesz zakup mieszkania na kredyt, wiedz, że każde obciążenie wpłynie na Twoją zdolność kredytową. Jak zaplanować i ułożyć wszystkie wydatki? Pomożemy Ci w tym – skontaktuj się z nami!