Gwarantowany kredyt mieszkaniowy – cena za metr

ANG PAŹDZIERNIK 2022

Rządowy program Mieszkanie bez wkładu własnego jest szansą na zakup nieruchomości przez tych, którzy nie mają funduszy na wkład własny, a spełniają kryteria banku w zakresie zdolności kredytowej. Oczywiście wytycznych, by uzyskać gwarantowany kredyt mieszkaniowy jest znacznie więcej. Mowa w nich np. o tym, ile maksymalnie może kosztować metr kwadratowy mieszkania, domu, którym za nim zapłacimy. Oto, jak to wygląda w praktyce.

Przypomnijmy czym jest gwarantowany kredyt mieszkaniowy. 26 maja 2022 roku wystartował program Mieszkanie bez wkładu własnego, którego podstawowym założeniem jest stworzenie szansy na własne „M” osobom, które stać na to, by spłacać kredyt, ale… nie mają oszczędności, żeby spełnić wymóg wniesienia 20 proc. wkładu własnego. Tu warto nadmienić, że czasem banki dopuszczają wkład własny w wysokości 10 proc. kupowanej nieruchomości, ale to wiąże się z dodatkowymi konsekwencjami.

Założenia dotyczące kredytu bez wkładu własnego. Co warto wiedzieć? 

Poniżej w punktach znajdziesz kluczowe informacje dotyczące kredytu bez wkładu własnego. Przy czym szczegóły na temat poszczególnych zagadnień znajdziesz w innych artykułach, które przygotowaliśmy z myślą o Tobie.

 • By wnioskować o gwarantowany kredyt mieszkaniowy nie trzeba mieć wkładu własnego, bo jego gwarantem jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
 • Należy jednak mieć dobrą zdolność kredytową, czyli nie możemy mieć złej opinii w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli mamy już inne kredyty czy pożyczki, powinniśmy spłacać je terminowo i powinniśmy zarabiać tyle, by było nas stać na spłatę kolejnej raty. 
 • BGK gwarancją obejmuje minimum 10 i maksymalnie 20 proc. wkładu własnego. Co może wynieść maksymalnie 100.000 zł.
 • Maksymalnie gwarancją objętych może być 100.000 zł.
 • Kredyt bez wkładu własnego udzielany jest na minimum 15 lat i jedynie w złotówkach. 
 • Gwarantowany kredyt mieszkaniowy udzielany jest zarówno z oprocentowaniem okresowo stałym, jak i zmiennym.
 • Jeśli chcesz o niego wnioskować, nie możesz być właścicielem innego mieszkania. Tu jednak jest odstępstwo. Inaczej jest, jeśli masz minimum 2 dzieci. Wówczas określone są konkretne limity, ale gdy masz dzieci 5 lub więcej, nie będą Cię dotyczyć.
 • Gdy w trakcie spłacania kredytu bez wkładu własnego Twoja rodzina powiększy się o kolejne dziecko/ dzieci otrzymasz wsparcie w postaci spłaty rodzinnej. Jej wysokość jest różna w zależności od tego czy będzie to drugie (20.000 zł) czy kolejne dziecko (60.000 zł).
 • Za kredyt bez wkładu własnego możesz zapłacić za mieszkanie, zarówno z rynku pierwotnego i wtórnego. Możesz nim sfinansować kupno domu lub jego budowę, zakup działki i budowę domu.
 • Gwarantowany kredyt mieszkaniowy znajdziesz jedynie w bankach, które mają stosowną umowę podpisaną z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i już systemowo są przygotowane do jego oferowania.
 • Aby móc kupić nieruchomość z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” i zapłacić za nie gwarantowanym kredytem mieszkaniowym należy spełnić kryteria cenowe. Tu mowa o dopuszczalnej kwocie za metr kwadratowy.

Masz pytania o kredyt bez wkładu własnego? Umów się z naszą ekspertką lub ekspertem kredytowo-ubezpieczeniowym. Wypełnij formularz.

Kryteria cenowe w kredycie bez wkładu własnego

Warto wiedzieć, że założenia dotyczące programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” określa ustawa o Gwarantowanym Kredycie Mieszkaniowym (Październik 2021). Zawarte są w niej informacje o tym, że cena mieszkań za 1 m2 kształtuje się w zależności od kosztu odtworzenia powierzchni użytkowej budynku (liczone w m2). Owe koszty ustalane są lokalnie przez wojewodów na postawie choćby danych z GUS. Dobrze jest wiedzieć, że w każdym województwie stosowany jest dodatkowy podział (miasto wojewódzkie, gminy sąsiadujące z nim, pozostałe gminy).

Poniżej znajdziesz przykładowe lokalizacje i ceny (tabela – źródło: mieszkaniebezwkladu.pl).

Praktycznie o cenach za metr w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”

Przy założeniu gwarancją BGK może być objęte maksymalnie 20 proc. wkładu własnego do kwoty 100.000 zł, to kupimy za niego nieruchomość wartą maksymalnie 500.000 zł. Patrząc na powyższe koszty nie jest zaskoczeniem, że w tej kwocie kupnymi większe mieszkanie w Szczecinie niż we Wrocławiu. I tak w Szczecinie, z rynku wtórnego kupilibyśmy mieszkanie ok.90 metrów kwadratowych. We Wrocławiu maksymalna powierzchnia, także z rynku wtórnego to ok. 62 m2. Jak to ma się do stolicy? Kredytem bez wkładu własnego w Warszawie zapłacimy za mieszkanie ok. 54 metrowe (rynek wtórny). Jeśli wnioskowalibyśmy o gwarantowany kredyt mieszkaniowy z rynku pierwotnego, mieszkanie będzie mniejsze o 5 metrów.

Chcesz sprawdzić, czy kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego to coś dla Ciebie? Umów spotkanie z ekspercką lub ekspertem kredytowym Grupy ANG.