Pożyczka na 500 plus? Jak 500 plus wpływa na zdolność kredytową?

GRUPA ANG PAŹDZIERNIK 2022

Najnowsze dane wskazują, że z rządowego programu „Rodzina 500+” korzysta prawie 6 mln dzieci. Oznacza to, że wiele polskich rodzin wzbogaciło swój domowy budżet o dodatkowe, względnie stałe źródło dochodu. Co dzieje się w przypadku, gdy beneficjenci tego popularnego świadczenia chcą skorzystać z kredytu gotówkowego lub hipotecznego? Jak się okazuje, niektóre instytucje finansowe biorą pod uwagę 500 plus przy obliczaniu zdolności kredytowej swoich klientów. Wyjaśniamy, w jakim stopniu świadczenia rodzinne mogą zwiększyć Twoje szanse na wyższą kwotę kredytu.

Pożyczka na 500 plus – co to takiego?

Jeśli kiedykolwiek szukałeś oferty kredytu lub pożyczki, prawdopodobnie rzuciło Ci się w oczy hasło „pożyczka na 500 plus”. Co to takiego? Wbrew pozorom nie jest to odrębny produkt finansowy, lecz dość niebezpieczny slogan reklamowy rozpowszechniany przez firmy pożyczkowe. Sugeruje on, że na podstawie świadczeń wychowawczych można liczyć na dodatkową gotówkę. Niektóre parabanki składają tego typu oferty, jednak są one bardzo niekorzystne z punktu widzenia klienta.

W istocie żaden bank nie udzieli kredytu wyłącznie na podstawie 500 plus. Niektóre instytucje finansowe uwzględniają jednak to popularne świadczenie przy wyliczaniu zdolności kredytowej. W takich przypadkach jest ono brane pod uwagę jako dodatkowe – ale nie jedyne – źródło dochodu i może zwiększyć szansę na otrzymanie wyższej kwoty np. kredytu gotówkowego.

Pożyczka na 500 plus – dla kogo?

Od lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie zaczęło przysługiwać na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. W praktyce oznacza to, że wiele rodzin zyskało względnie stałe – względnie, bo rządowy program może kiedyś zostać zlikwidowany – źródło dochodu. Z tego powodu liczne instytucje finansowe uznały, że warto uwzględniać 500 plus przy udzielaniu kredytu, szczególnie tych z krótszym terminem spłaty. Beneficjenci rządowego programu mają więc – po spełnieniu określonych warunków – realne szanse na większą kwotę kredytu. dodatkową gotówkę.

Każdy rodzic, który pobiera 500 plus, może liczyć na wyższą kwotę kredytu pod warunkiem, że:

  • wykazuje stałe źródło dochodu;
  • jego miesięczne zarobki – niezależnie od przyznanych świadczeń rodzinnych – pozwalają na spłatę zaciągniętego zobowiązania;
  • ma dobrą historię w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej

Świadczenie 500 plus – jak wpływa na zdolność kredytową?

Zastanawiasz się, jak świadczenie 500 plus wpływa na Twoją zdolność kredytową? Wyjaśnijmy tę kwestię na przykładzie konkretnej rodziny:
Pan Roman ma dwójkę dzieci i planuje wziąć kredyt gotówkowy w banku, aby kupić większy samochód. Podstawową informacją dla analityków są zarobki pana Romana. Zarabia on 6000 zł netto miesięcznie na umowę o pracę i to właśnie na podstawie regularnych wpływów oraz stabilnego zatrudnienia wyliczana jest jego zdolność kredytowa. Bank może też uwzględnić fakt, że do domowego budżetu pana Romana wpływa co miesiąc dodatkowe 1000 zł z tytułu świadczeń wychowawczych. 500 plus może więc zwiększyć szansę na wyższą kwotę pożyczki.
Warto także pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  1. Nie każdy bank bierze pod uwagę 500 plus przy wyliczaniu zdolności kredytowej – pan Roman może przeglądać oferty różnych banków na własną rękę lub poprosić o fachową poradę eksperta kredytowego Grupy ANG, który pomoże wybrać ofertę kredytu gotówkowego w pełni dopasowaną do potrzeb i możliwości budżetowych rodziny. Trzeba pamiętać, że biorąc kredyt zobowiązujemy się do comiesięcznej jego spłaty;
  2. Żaden bank nie udzieli kredytu osobie utrzymującej się wyłącznie ze świadczeń socjalnych – pan Roman nie mógłby liczyć na dodatkową gotówkę – szczególnie w kwocie, która pozwala na zakup nowego auta – gdyby jego głównym źródłem dochodów były świadczenia rodzinne;
  3. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej najważniejsze są regularne dochody – pan Roman ma szansę na interesującą go kwotę, dzięki swoim regularnym zarobkom. Wpływy z tytułu 500 plus stanowią tylko dodatek.

Jakie możliwości otwiera przed Tobą świadczenie 500 plus?

Świadczenie 500 plus sprawiło, że rodziny z dziećmi dysponują większą kwotą w ramach budżetu domowego. Czy wobec tego zwiększyły się ich szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego lub gotówkowego? Sprawdźmy.

500 plus a kredyt hipoteczny

Zastanawiasz się, czy świadczenie 500 plus zwiększy Twoje szanse na kredyt hipoteczny? To oczywiste, że banki nie udzielają kredytów na zakup mieszkania lub budowę domu wyłącznie na podstawie świadczeń socjalnych. Zdecydowana większość instytucji nie bierze pod uwagę tego rodzaju dodatków finansowych przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Dlaczego tak się dzieje? 500 plus to świadczenie, które w dowolnej chwili może zostać zlikwidowane przez rząd, natomiast kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na około 30 lat. Co więcej, dodatkowa kwota będzie wpływać do budżetu domowego maksymalnie przez 18 lat, a okres kredytowania jest zazwyczaj znacznie dłuższy. Bank może uwzględnić jedynie fakt, że świadczenie rodzinne zmniejsza koszty prowadzenia gospodarstwa domowego.
Widać to na przykładzie rodziny państwa Malinowskich, którzy mają troje dzieci i chcą kupić większe mieszkanie. W tym celu złożyli wniosek do banku o kredyt hipoteczny. Bank nie uwzględnił kwoty 1500 zł miesięcznie, którą rodzina otrzymuje na dzieci, jednak ich zdolność kredytowa okazała się wystarczająca dzięki regularnym, miesięcznym dochodom.

500 plus a kredyt gotówkowy

Niektóre banki uwzględniają świadczenie 500 plus przy udzielaniu pożyczek i kredytów gotówkowych. Dodatek finansowy na dzieci często może zwiększyć szansę na uzyskanie dodatkowej gotówki.
Zobaczmy to na prostym przykładzie. Państwo Słowińscy chcieliby sfinansować swoim dzieciom kurs językowy za granicą i chcą wziąć na ten cel kredyt gotówkowy. Bank może uwzględnić fakt, że dostają 2000 zł miesięcznie na dzieci i zaproponować im wyższą kwotę kredytu. W tym przypadku również należy pamiętać, że podstawowym argumentem dla analityków są zarobki państwa Słowińskich, a nie fakt, że otrzymują wysoką kwotę w ramach świadczeń wychowawczych.
Nie wiesz, gdzie szukać najlepszych ofert kredytu gotówkowego, które uwzględniałyby świadczenie 500 plus? Skorzystaj z pomocy eksperta Grupy ANG, który podczas jednego spotkania przedstawi Ci najkorzystniejsze opcje na miarę Twoich możliwości oraz pomoże przebrnąć przez bankowe formalności.

SŁOWNICZEK

Program „Rodzina 500+” – program rządowy, który został wprowadzony w 2016 r. Początkowo świadczenie wychowawcze przysługiwało na drugie dziecko, a po zmianach wprowadzonych w 2019 r. otrzymuje je każde dziecko w rodzinie, natomiast sytuacja finansowa rodziny nie jest brana pod uwagę.
Kredyt gotówkowy – to środki pieniężne udzielane przez banki na rzecz klienta indywidualnego na określony procent. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, a zobowiązanie należy spłacać w systemie ratalnym, zgodnie z ustalonym w umowie harmonogramem.
Kredyt hipoteczny – środki pieniężne, których bank udziela na sfinansowanie zakupu nieruchomości (np. mieszkania lub domu) lub też jej remontu. Jego zabezpieczeniem jest np. Ta nieruchomość, która została zakupiona za pożyczone pieniądze. W przypadku braku spłaty zobowiązania staje się ona własnością banku.
Zdolność kredytowa – zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminie określonym w umowie kredytowej.
BIK – Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo, którego zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie informacji dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych.
KRD – Krajowy Rejestr Długów lub Krajowy Rejestr Dłużników to biuro informacji gospodarczej, w którym znajdują się dane na temat długów osób prywatnych, fizycznych i przedsiębiorstw. Rejestry KRD gromadzą, przetwarzają, archiwizują i udostępniają informacje o zaleganiu z płatnościami rat kredytów i pożyczek, opłat administracyjnych, a także rachunków za prąd, gaz czy wodę.