Leasing operacyjny a finansowy – podobieństwa i różnice

PIOTR OCHNIO LISTOPAD 2022

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a to czas gdy przedsiębiorcy oprócz szukania świątecznych prezentów, z równie wielkim zapałem poszukują… kosztów. To okres gdzie kupuje się najwięcej aut, sprzętów, a więc udziela się też najwięcej leasingów. Jedno z podstawowych pytań, które pada przy wyborze leasingu to czy ma to być leasing finansowy czy operacyjny. Aby móc bez wahania odpowiedzieć na tak postawione pytanie, kluczem jest, aby poznać różnice tych dwóch form finansowania.

Wiedza ta przyda się nie tylko w okresie przedświątecznego poszukiwania kosztów, ale pozwoli mądrze i świadomie podjąć decyzję, która będzie miała wpływ na koszty i rozwój Twojej firmy. W poniższym tekście skupimy się właśnie na tym, aby wyjaśnić różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami finansowania biznesu, oraz na określeniu, w jakich sytuacjach użyć leasingu finansowego, a w jakich operacyjnego. 

Najpierw w skrócie przedstawiamy różnice pomiędzy obiema formami finansowania, a następnie bliżej przyjrzymy się każdemu z nich, by na koniec spróbować ocenić dla kogo lepszy będzie leasing operacyjny, a dla kogo finansowy.

Leasing operacyjny vs. leasing finansowy

Leasing operacyjnyLeasing finansowy
Właściciel pojazdu/przedmiotuFirma Leasingowa – do czasu wykupuKupujący/Korzystający
AmortyzacjaPo stronie firmy leasingowej – leasingodawcyPo stronie kupującego – leasingobiorcy
Koszt uzyskania przychoduopłata wstępna rata leasingowaodpisy amortyzacyjne część odsetkowa rat
Czas trwania umowy– minimum 40% czasu amortyzacji przedmiotu
– zazwyczaj 24-60 miesięcy
– maksymalnie 7 lat, ale wiek pojazdu
+ okres leasingu nie może przekroczyć 10 lat. 
– bez ograniczeń prawnych, zazwyczaj minimum 6 miesięcy, 
– zazwyczaj na 24-60 miesięcy
– maksymalnie 7 lat 
Podatek VATdoliczany do każdej raty– konieczność opłacenia w całości przy zakupie
Możliwość wykupu– wykup jest opcjonalny
– uzależniony od okresu leasingu, stawki amortyzacji, 
– po spłaceniu ostatniej raty, przedmiot staje się własnością leasingobiorcy. 
Zamknięcie/wcześniejsza spłata leasingupo okresie 40% amortyzacji przedmiotu ( dla samochodów osobowych – 2 lata) wymaga zgody firmy leasingowej i szeregu formalnościnie stanowi większego problemu, większość firm leasingowych wyraża na to zgodę w dowolnym momencie trwania umowy
DecyzyjnośćPonieważ właścicielem jest firma leasingowa,musisz ustalać z nią wszelkie kwestie związane z przedmiotem (ubezpieczenia, sprzedaż itp.) Duża dowolność w dysponowaniu przedmiotem, np w kwestii zawarcia i wypłaty ubezpieczenia, sprzedaży itp. 

Wiesz już jakie są główne różnice pomiędzy leasingiem finansowym a leasingiem operacyjnym. Przyjrzyjmy się zatem bliżej obu typom finansowania i poznajmy znaczenie użytych pojęć. 

Aby dobrze zrozumieć zasady leasingu musimy posiadać odrobinę wiedzy z zakresu finansów, księgowości i podatków. Zacznijmy od tego, kto zalicza przedmiot do składników majątku, ponieważ od tego będzie zależało, kto dokonuje odpisów amortyzacyjnych. To druga kwestia, którą wyjaśnimy. 

W leasingu operacyjnym właścicielem przedmiotu będzie leasingodawca czyli firma leasingowa. W leasingu finansowym właścicielem będzie leasingobiorca czyli Twoja firma. Wiąże się z tym szereg praw i obowiązków, a pierwszym z nich jest możliwość amortyzacji przedmiotu, a czym jest amortyzacja? 

Amortyzacja

Amortyzacja najprościej mówiąc jest to zużycie przedmiotu w czasie. Każdy przedmiot ( w księgowości – środek trwały ) ma swoją indywidualną stawkę amortyzacji, np. stawka amortyzacji samochodu osobowego wynosi 20 %. 

W praktyce auto amortyzuje się przez 5 lat, a to oznacza, że 20 % wartości przedmiotu będzie rocznie kosztem uzyskania przychodu. Kto zaliczy to w koszty prowadzenia działalności, będzie zależało od tego, kto jest właścicielem. I tak:

  • leasing operacyjny; tu właścicielem przedmiotu jest firma leasingowa i to ona zaliczy w koszty wartość wynikającą z amortyzacji,
  • leasing finansowy: Twoja firma jest właścicielem przedmiotu i to Twoja firma będzie odliczała wartość amortyzacji od dochodu. 

Amortyzacja jest pierwszą z różnic pomiędzy omawianymi formami finansowania i wiąże się mocno z kolejnymi, czyli kosztami uzyskania przychodu wynikającymi z poszczególnych umów. 

Koszty uzyskania przychodu 

W leasingu operacyjnym kosztem uzyskania przychodu jest rata leasingowa, którą w całości zaliczysz jako koszt prowadzenia działalności. Dodatkowo do kosztów prowadzenia działalności należą opłata wstępna i wykup. To sprawia w dużej mierze, że leasing operacyjny jest tak atrakcyjny dla wielu przedsiębiorców. Pierwsza wpłata w leasingu operacyjnym może wynosić nawet 45 % wartości przedmiotu. Stąd dla osób, które szukają w danym miesiącu kosztów, często jest to przeważający argumentem, aby wybrać leasing operacyjny. 

Leasing finansowy – koszty 

W leasingu finansowym odliczysz od podstawy opodatkowania część odsetkową raty. Wraz z umową otrzymasz harmonogram, który będzie dzielił Twoją opłatę miesięczną na spłacany kapitał i odsetki w danym miesiącu. Jedynie część odsetkowa z raty może zostać zaliczona w koszty prowadzenia działalności. Oprócz odsetek w koszty zaliczysz wcześniej wspomnianą amortyzację. 

Okres trwania umowy

W leasingu operacyjnym mamy konkretnie określony minimalny czas umowy i zależy on od amortyzacji. Musi on wynosić minimum 40% normalnego czasu amortyzacji przedmiotu. 

Posłużmy się przykładem samochodu osobowego ( 20 % rocznie ) gdzie minimalny okres leasingowania wynosi 2 lata, ale dla innych przedmiotów okres może być dłuższy.

Maksymalny okres finansowania to najczęściej 60 miesięcy.

Dla nowych aut i niektórych maszyn są dostępne dłuższe okresy finansowania, nawet 7 czy 8 lat. W skrajnych przypadkach może to być nawet 10 lat, ale dotyczy to już tylko specjalistycznych maszyn.

Regułą jest też, że auto nie może mieć więcej niż 10 lat po zakończeniu leasingu. Jeśli więc kupujemy np. 5-letnie auto, to maksymalny okres finansowania będzie wynosił 5 lat (tj. 5 lat wiek auta + 5 lat okres leasingu = 10 lat). 

W leasingu finansowym nie ma minimalnego okresu trwania umowy, w teorii może wynosić nawet 1 miesiąc. W praktyce jednak takie umowy zawierane są na minimum 12 miesięcy. 

Co do maksymalnego okresu to jest to zazwyczaj 5 lat. Możliwe są też umowy 7 letnie, a nawet dłuższe. Tu firma leasingowa również bywa elastyczna, natomiast rzadko ktoś decyduje się na dłuższy okres. 

Wykup 

Leasing operacyjny zakłada, że jest możliwość wykupu, ale nie ma takiej konieczności. Znaczy to tyle, że po zakończeniu okresu leasingowania możesz przedmiot wykupić za wcześniej ustaloną stawkę lub zwrócić leasingodawcy. W praktyce większość przedmiotów jest wykupywana, ponieważ wartość rynkowa przedmiotu jest o wiele większa niż wartość wykupu. 

Przy zawieraniu umowy można ustalić wartość końcowego wykupu od 1% do nawet 30-40 %. Opcja ta daje nam więc sporą elastyczność co do wysokości rat,  bo większy wykup równał się będzie niższym ratom. 

W leasingu finansowym z góry założone jest, że po zakończeniu leasingu, przedmiot staje się Twoją własnością. Pobierana jest opłata za przeniesienie prawa własności, która wynosi od 100 PLN do zazwyczaj 1% wartości przedmiotu. 

To najważniejsze różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym. Niuansów jest więcej, ale to też nie jest nasz ostatni wpis o leasingach więc czytaj nasz blog, a znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań. Zawsze też możesz skorzystać z pomocy naszego eksperta lub ekspertki ANG. 

W podsumowaniu przyjrzyjmy się najważniejszym zaletom obu rozwiązań i spróbujmy określić sobie dla kogo korzystniejszy będzie leasing operacyjny, a dla kogo finansowy. 

Dla kogo najlepszym rozwiązaniem będzie leasing operacyjny? 

  • Dla firm, które poszukują jednorazowych dużych kosztów. Pierwsza wpłata w leasingu to nawet 45 % wartości przedmiotu i całość zaliczymy do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. 
  • Dla osób, które nie chcą płacić VAT “z góry” – w leasingu operacyjnym jest on doliczany do każdej raty.
  • Dla firm, które chcą jak najszybciej zaliczyć przedmiot do kosztów prowadzenia działalności. Z wykorzystaniem leasingu operacyjnego zrobisz to szybciej niż kupując przedmiot za gotówkę. Np. dla auta: amortyzacja 5 lat vs. leasing 2 lata. 
  • Jeśli chcesz mieć jak najniższą ratę miesięczną, ponieważ możesz ustalić wysoką pierwszą wpłatę i wysoki wykup, więc Twoje zobowiązania miesięczne będą na minimalnym możliwym poziomie. 

W jakich sytuacjach lepszy okaże się leasing finansowy? 

  • Jeśli chcesz sfinansować przedmiot na okres krótszy niż minimalnie wymagany okres w leasingu operacyjnym. ( 40% czasu amortyzacji). W leasingu finansowym nie ma minimalnego okresu. 
  • Dla osób, które chcą jednorazowo rozliczyć VAT – może to być korzystne dla niektórych przedsiębiorców. Dodatkowo niektóre firmy leasingowe pozwalają nawet rozłożyć ten VAT na raty więc może wyniknąć z tego podwójna korzyść czyli VAT rozłożysz na raty, a z urzędem skarbowym rozliczysz go jednorazowo. 
  • Dla osób kupujących przedmioty na fakturę VAT – marża
  • Dodatkowo istnieje możliwość jednorazowej amortyzacji przedmiotu – do 50 000 euro dla małych podatników czyli firm, które nie przekraczają obrotu 2 mln euro. Nie dotyczy to samochodów osobowych, ale dla dużej grupy przedsiębiorców leasingujących maszyny może to być bardzo atrakcyjna opcja. 

Jak widzimy każde z rozwiązań ma swoje plusy oraz każde może być korzystne w określonej sytuacji. 

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci w odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Jeśli masz dodatkowe pytania lub chciałbyś skonsultować z nami swoje potrzeby to jesteśmy dla Ciebie!

Autor: Piotr Ochnio

Bio: Zdobywam wiedzę i doświadczenie, po to aby podzielić się nimi z innymi ludźmi. 

Ekspert Finansowy z 12 letnim doświadczeniem. Członek społeczności ANG. Założyciel firmy Profesjonalne Finanse, współautor bloga profesjonalnefinanse.pl, współtwórca kanału na YT “Kawa z Agentem”.

Moim obecnym celem jest dotarcie z wiedzą finansową do miliona Polaków, ponieważ wiem,  że źle zarządzane finanse mogą poważnie w życiu namieszać, ale dobrze wykorzystane mogą stać się trampoliną do wspaniałego życia.