Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać i na co zwrócić uwagę?

GRUPA ANG STYCZEŃ 2023

Urlop to czas wypoczynku, relaksu i odkrywania nowych kultur.  Zdarza się, że ten wyczekiwany czas przerwie nagła i niespodziewana sytuacja. Często dopiero w drodze do lekarza lub szpitala, gdzieś w obcym państwie, zadajesz sobie pytanie, czy Twoje ubezpieczenie pokryje koszty leczenia. Jeśli nie chcesz przejmować się takimi sprawami, przeczytaj, jakie ubezpieczenie podróżne wybrać, aby było dla Ciebie odpowiednie.

Czym jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to polisa, która w zależności od miejsca urlopu wspiera nas w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. 

Jeśli nasz urlop spędzamy poza granicami Polski,  możemy liczyć m.in na pokrycie kosztów leczenia zarówno w przypadku wypadku jak i choroby. Tutaj również możemy liczyć na transport medyczny, związany np. z powrotem do kraju. Jeśli natomiast nasz wolny czas spędzamy w Polsce, wówczas nasze ubezpieczenie będzie dotyczyło wyłącznie nieszczęśliwych wypadków i pokrycia kosztów związanych z rehabilitacją, czy np. wypożyczeniem sprzętu medycznego. Ale to tylko część zakresu jaki możemy zaoferować naszym klientom.

– podkreśla Karolina Trzeciakiewicz, Grupa ANG

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego?

Jeśli planujesz urlop poza granicami i zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, podpowiadamy na jakie elementy szczególnie zwrócić uwagę. Po pierwsze  standardowa polisa powinna obejmować koszty leczenia. W Unii Europejskiej suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 30.000 euro. Poza UE zaleca się, aby wartość ta wyniosła przynajmniej 40.000-50.000 euro. Kolejnym elementem jest transport, dzięki któremu masz pewność, że w ramach polisy Twój ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty nie tylko ratownictwa, ale również powrotu do kraju. Bo to, jaką polisę powinniśmy wybrać dla siebie i swoich bliskich, zależy również od charakteru i miejsca naszego wyjazdu. Czy będzie to urlop aktywny, sportowy, czy też wypoczynkowy poza Unią Europejską.

Czy w takim razie warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Dla jednych to zbędny wydatek, a dla innych osób wakacyjne „must have”, czyli coś obowiązkowego, jak butelka wody i strój kąpielowy na plażę. Jeśli nie masz pewności czy warto wykupić polisę lub które ubezpieczenie turystyczne wybrać, poniżej znajdziesz pięć najważniejszych korzyści, jakie zapewnia to rozwiązanie.

Pomoc medyczna w razie wypadku lub choroby

Kiedy stres związany z codziennymi obowiązkami odchodzi w zapomnienie, zdarza się, że nawet w tropikach możesz nabawić się jakiejś choroby. Konieczność skorzystania z pomocy medycznej, opłata za wizytę lekarską lub pobyt w szpitalu mogą być kosztowne. Jeśli jednak masz polisę, nie musi to być czymś, co uprzykrzy Ci wyjazd. Ubezpieczyciel pokryje wydatki do sumy gwarantowanej.

Odszkodowanie za spowodowane szkody w czasie podróży (OC)

Przez przypadek zniszczyłeś ekwipunek innego narciarza albo Twoje dziecko niefortunnie kopnęło piłkę, która rozbiła lusterko czyjegoś auta. Tego rodzaju sytuacje także obejmie dobre ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o Odpowiedzialność w życiu prywatnym (OC), które pokryje tego rodzaju szkody.

Pomoc przy wypadku w czasie podróży

Spokojny wypoczynek to taki, kiedy nie musisz się niczym przejmować, np. bezpieczeństwem własnym oraz bliskich. Jeśli niefortunnie złamiesz nogę podczas urlopu, to potrzebna będzie pomoc medyczna oraz najpewniej specjalny transport do domu na dwóch miejscach w samolocie lub w pozycji leżącej. W następstwie kontuzji konieczna będzie rehabilitacja w Polsce, która potrafi trwać przez wiele miesięcy. 

Utrata bagażu

Nowe kosmetyki, strój kąpielowy czy ulubione ubrania mogą nie dotrzeć na miejsce razem z Tobą. W sytuacji, gdy do miejsca docelowego dotrzesz bez bagażu, pojawia się nie lada problem. Najczęściej wiąże się to z koniecznością kupienia niezbędnych rzeczy, ubrań, sprzętu czy środków czystości. Zwykle zadośćuczynienie od linii lotniczych jest trudne do wyegzekwowania, a swojego bagażu możesz już nigdy ponownie nie zobaczyć. Co zrobić?

W takiej sytuacji ubezpieczenie bagażu w polisie turystycznej rozwiąże Twoje problemy. Dzięki środkom, które wypłaci Ci ubezpieczyciel, będziesz mógł kupić najpotrzebniejsze rzeczy, a może i kilka dodatkowych pamiątek z wakacji.

No hablo español – czyli potrzebny tłumacz!

Nie każdy turysta zna język, którym posługują się mieszkańcy państwa, do którego wyjeżdża na wakacje. Czasami trudnością bywa również komunikacja w języku angielskim, w końcu tubylcy nie muszą go znać. Kontakt z policją w sytuacji kradzieży lub wypadek drogowy mogą wymagać specjalistycznego tłumaczenia. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach polisy mogą zapewnić poszkodowanemu pomoc tłumacza. Jeśli sprawa wydaje się poważniejsza, przydaje się także pomoc prawnika, który poradzi sobie z dokumentacją i innymi formalnościami.

Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

A co w takim przypadku posiadania Karty EKUZ? Czy taka ochrona nam wystarczy? 

Sama karta uprawnia nas do leczenia w krajach europejskich na takich samych zasadach jak mieszkańców danego Państwa, czyli do państwowej służby zdrowia. W niektórych krajach, taka opieka wiąże się z dopłatami za wizyty lekarskie lub wyłączeniami np. ratownictwa górskiego. Oznacza to, że koszty związane z takim transportem posiadając wyłącznie kartę EKUZ będziemy musieli pokryć sami.

– podkreśla Anna Wąsik Grupa ANG

Ubezpieczenie turystyczne online czy u Agenta?

Obecnie w ramach sprzedaży istnieje możliwość zakupienia polis turystycznych zarówno w internecie, jak i na lotnisku. To rozwiązanie jest dobre, jeśli faktycznie przypomnieliśmy sobie o ubezpieczeniu w ostatniej chwili. Jeśli natomiast zależy nam na dobrze dobranej ochronie, i chcemy mieć pewność, że polisa przy nieprzewidzianych sytuacjach na pewno zadziała, najlepiej porozmawiać o takim ubezpieczeniu z ekspertem, który dopyta nas o szczegóły wyjazdu, jego charakter jak również o nasz stan zdrowia. Takie elementy mają istotny wpływ na zakres ochrony i bezpieczeństwo osób podróżujących.