Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży – na czym polega i czy warto je wykupić?

ANG MAJ 2023

Wymarzony urlop to przeważnie czas odpoczynku, zwiedzania i radości związanej z degustacją lokalnej kuchni. Zdarzają się jednak sytuacje losowe, które sprawiają, że musisz zrezygnować ze swoich planów. Zwykle wiąże się to z kosztami finansowymi, co dodatkowo pogłębia frustrację. Nie musi tak być. W takich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie od rezygnacji z podróży.

Czym jest ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży to dobrowolne ubezpieczenie, które chroni Cię w sytuacji, gdy z różnych względów musisz odwołać wyjazd lub przerwać go w trakcie. Ochrona zapewnia zwrot poniesionych przez Ciebie kosztów. 

Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie od rezygnacji z podróży nie wchodzi w skład polisy turystycznej na wyjazd. Oznacza to, że należy wykupić ją oddzielnie i odpowiednio wcześniej. Pod tym względem Towarzystwa ubezpieczeń dają różne możliwości. Najlepiej jednak zadbać o polisę od rezygnacji z podróży minimum na 30 dni przed wyjazdem.

Przeczytaj także: Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Co obejmuje polisa od rezygnacji z wakacji?

Polisę można wykupić na praktycznie każdy rodzaj wyjazdu, np. organizowany przez biuro podróży, samodzielny lub służbowy. Ochrona dotycząca rezygnacji z podróży obejmuje rezygnację przed rozpoczęciem wyjazdu lub wycieczki oraz rezygnację w trakcie trwania wypoczynku.

W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych zdarzeń, ubezpieczyciel zwróci Ci wydatki poniesione na:

 • umowę zawartą z biurem podróży;
 • zakup biletów autobusowych/pociągowych/lotniczych;
 • wypożyczenia samochodu;
 • rejs statkiem;
 • wynajem lub czarter jachtu;
 • udział w szkoleniu lub konferencji;
 • rezerwację noclegu.

Towarzystwa ubezpieczeń umożliwiają ubezpieczenie także samych biletów na środki transportu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które rezerwują noclegi po dotarciu na miejsce docelowe swojej wyprawy.


Ważne!

Jeśli Twoja podróż będzie odbywać się różnymi środkami transportu i obejmuje przesiadki, możesz ubezpieczyć wszystkie bilety. Warunkiem jest, aby kupić je tego samego dnia. W innym wypadku potrzebne będą ubezpieczenia dla każdego biletu oddzielnie.

Porozmawiaj z ekspertkami lub ekspertami ANG i dowiedz się, jaki wariant ochrony będzie najlepiej dostosowany do Twojej sytuacji.


Dlaczego warto rozważyć zakup ubezpieczenia od rezygnacji z podróży?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży przyda Ci się, jeśli chcesz kupić wycieczkę tzw. first minute, czyli na długo przed planowanym wyjazdem. Atrakcyjna cena to z pewnością ważna zachęta do skorzystania z okazji, ale odległy termin wakacji niesie za sobą pewne ryzyko. Otóż trudno przewidzieć czy pojawią się sytuacje uniemożliwiające Tobie wzięcie udziału w wyprawie. 

W przypadku choroby dziecka, pogrzebu w najbliższej rodzinie, pobytu w szpitalu lub w momencie utraty pracy mogą pojawić się inne priorytety. Jeśli sytuacje życiowe uniemożliwią Ci wyjazd na wymarzone wakacje, to ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu zapewni Ci zwrot poniesionych kosztów.

Korzyści, jakie zapewnia ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży

Rezygnacja z planów wyjazdowych lub przerwanie wakacji wiążą się najczęściej negatywnymi emocjami, np. stratą, rozgoryczeniem i smutkiem. Zdarzenie jest jeszcze bardziej dotkliwe, jeśli pojawia się widmo utraty zainwestowanych pieniędzy. W przypadku pesymistycznego scenariusza nie skorzystasz z wypoczynku i stracisz pieniądze związane z zakupem wycieczki. Choćby dlatego warto przemyśleć korzyści wynikające z zakupu ubezpieczenia od rezygnacji z wakacji.

Korzyści, jakie zapewnia ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży:

 • bezpieczeństwo finansowe – to dobre decyzje, które dają poczucie spokoju;
 • wysokie sumy gwarantowane;
 • brak udziału własnego;
 • szeroki zakres ochrony;
 • długa lista powodów umożliwiających rezygnację z wakacji;
 • możliwość ubezpieczenia:
  • wycieczki z biura podróży;
  • noclegu w hotelu;
  • biletów lotniczych, kolejowych, autokarowych;
  • wydarzeń kulturalnych, sportowych i naukowych;
 • ubezpieczenie wyjazdów krajowych i zagranicznych.

Jeżeli zastanawiasz się, czy opłaca się wykupić polisę od kosztów rezygnacji z wyjazdu, warto bliżej przyjrzeć się potencjalnym kosztom finansowym.

Przeczytaj także: Co zawiera dobre ubezpieczenie na wakacje?

Koszty odwołania wycieczki

Każde biuro podróży ma własny regulamin i procedury związane z rezygnacją z wyjazdu przed i w trakcie jego trwania. Jeśli zamierzasz spokojnie spędzić wakacje, warto dopytać o kwestie finansowe nagłej zmiany planów. 

Powyższe parametry są zbliżone w większości najpopularniejszych biur podróży. Oznacza to, że nagły wypadek na kilka dni przed planowanym wyjazdem może być podwójnie dotkliwy. Jeżeli chcesz zabezpieczyć się przed skutkami takich zdarzeń, porozmawiaj z naszymi ekspertkami i ekspertami ANG o dostępnych dla Ciebie możliwościach.

Jakie są warunki ubezpieczenia od rezygnacji z podróży? Czy zawsze możesz liczyć na zwrot pieniędzy?

Najlepiej zacząć od zapoznania się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, ale łatwiej skonsultować sprawę z ekspertem ANG, który dobrze zna tego typu produkty. Dzięki temu poznasz wszystkie wyłączenia i okoliczności, w których ubezpieczyciel może nie wypłacić środków.

Główne zdarzenia, jakie obejmuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży to wspomniane wcześniej: rezygnacja przed wyjazdem i przerwanie wyjazdu. Jeśli przyczyna odwołania wakacji mieści się w OWU, to ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty związane z podróżą opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

W przypadku, gdy dojdzie do przerwania wyjazdu w trakcie jego trwania, ubezpieczyciel pokryje koszty związane z niewykorzystaną częścią wyjazdu i opłaci transport powrotny do domu. 

Zdarzają się jednak tzw. wyłączenia ochrony i zalicza się do nich m.in.:

 • klęski żywiołowe;
 • ataki terrorystyczne;
 • zachorowanie na COVID-19 lub objęcie kwarantanną ubezpieczonego, jeśli nie zostało wykupione rozszerzenie ochrony.

Przed wyborem polisy zapytaj o zakres wyłączeń. Należy jednak zaznaczyć, że są one często podobne w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Przeczytaj także: Uzyskaj dostęp do prywatnej opieki medycznej.

Udane wakacje z ubezpieczeniem od rezygnacji z podróży

Wyprawa marzeń z różnych względów może nie dojść do skutku lub może zostać przerwana w dowolnym momencie. Poza nerwami możesz także stracić pieniądze, co potęguje negatywne doznania. Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży pomoże zminimalizować koszty finansowe związane z nieprzewidzianymi zdarzeniami. Dzięki temu możesz odzyskać pieniądze i odkuć się planując kolejny wyjazd.

Chcesz przestać się martwić sytuacjami, które przekreślą Twoje wakacje? Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.