Kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej – jak go otrzymać?

GRUPA ANG CZERWIEC 2023

kredyt gotówkowy a pożyczka

Jeśli decydujesz się na założenie firmy, zaplanuj różne warianty działania. Przyjmij optymistyczne scenariusze, ale nie zapomnij o sytuacjach, które mogą negatywnie wpłynąć na Twój biznes. Dokapitalizowanie przedsiębiorstwa może pomóc mu rosnąć, ale istnieje także ryzyko, że coś może pójść nie po Twojej myśli. Niezależnie od sytuacji przydają się  pieniądze. Mogą pomóc w skalowaniu biznesu, ale również w opałach, gdy „plan A” zawiedzie. Przemyślenie tej kwestii może Ci pomóc wyjść z poślizgu.

Czym jest kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Kredyt bankowy dla nowopowstałych firm ma zapewnić im finansowanie od pierwszego dnia działalności. Przedsiębiorca zaciąga zobowiązania i staje się kredytobiorcą, który może korzystać z różnych produktów bankowych i rozwiązań dofinansowanych przez państwo.

Kredyt na otwarcie firmy zapewni Twojej działalności środki na:

 • wynajem lub zakup lokalu;
 • zakup niezbędnego wyposażenia np. maszyn lub oprogramowania;
 • sfinansowanie bieżącej działalności firmy;
 • niezbędne usług wspierające rozwój;
 • wynagrodzenia dla pracowników.

Warto zaplanować wcześniej wydatki, aby efektywnie korzystać z pozyskanego kapitału. Ważny jest obrót pieniędzmi, ale także to, w jaki sposób je wydajesz.

Jak otrzymać kredyt na rozpoczęcie działalności?

Zacznij od sprawdzenia oferty i możliwości w swoim banku. Odwiedź placówkę lub zadzwoń na infolinię i przekonaj się, jaki masz wybór. Najlepiej sprawdzić w ten sposób kilka innych instytucji finansowych, aby mieć szerszy pogląd na sytuację. 

Jeśli znajdziesz sprzyjające otoczenie, dopełnij formalności związanych z założeniem działalności. Czasami pomocne są usługi banku, który pomaga przejść przez tego rodzaju procedury, a przy tym wspiera w znalezieniu biura rachunkowego. Wszystko to wpływa na tempo otwarcia firmy, a co za tym idzie także na moment złożenia wniosku i otrzymania pieniędzy.

Możesz liczyć na pomoc banku lub bardziej doświadczonego przedsiębiorcy, który podpowie Ci jak przejść przez formalności? Skorzystaj z tej pomocy. Jeśli jednak nie masz nikogo w swoim otoczeniu, kto mógłby pomóc przebrnąć Twojej firmie przez dokumentacje, to zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertkami i ekspertami.

Na co zwrócić uwagę przy kredycie na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Bank decydując się na udzielenie finansowania Twojej firmie, zna ryzyko, co wpływa na warunki samego kredytu. Dlatego do kosztów założenia działalności gospodarczej należy doliczyć:

 • prowizję banku;
 • odsetki od kredytu;
 • ubezpieczenie kredytu;
 • dodatkowe produkty (np. konto firmowe, leasing);
 • inne ubezpieczenia (np. polisa na życie).

W skalkulowaniu kosztów pomogą Ci ekspertki i eksperci ANG. Pozwoli Ci to lepiej zaplanować potencjalne wydatki związane z danym produktem. Ewentualnie pomożemy Ci w znalezieniu alternatywy, która będzie dostosowana do potrzeb Twojej firmy.

Kredyt na rozpoczęcie działalności, ale tylko z nazwy?

Jeszcze kilka lat temu nowootwarta działalność mogła liczyć w najlepszych przypadku na leasing. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej, a świeżo powstałe przedsiębiorstwo może uzyskać faktoring, a nawet kredyt. Standardem rynkowym umożliwiającym ubieganie się o kredyt, jest warunek prowadzenia biznesu przez minimum 24 miesiące.

W ofercie banków trudno znaleźć kredyty na rozpoczęcie działalności. Instytucja finansowa nie może pozwolić sobie na zbytnie ryzyko, udzielając finansowania dla nowopowstałej firmy. Dlatego początkujące biznesy muszą szukać innych rozwiązań lub sięgnąć do kieszeni wspólników. Oznacza to, że kredyt na rozpoczęcie działalności to raczej rozwiązanie trudnodostępne.

Kto spłaca kredyt na rozpoczęcie działalności w razie jej bankructwa?

Niepowodzenie bywa dotkliwe nie tylko w aspekcie ambicji założyciela firmy, ale także w obszarze finansów. Za długi przedsiębiorstwa odpowiadają jej założyciele i zarządzający. Jednak od tego, kto ostatecznie zapłaci, często zależy wybrana forma prowadzenia działalności:

Kto spłaca długi?

 • W jednoosobowej działalności gospodarczej za wszystkie zobowiązania firmy odpowiada właściciel.
 • W spółkach cywilnej, partnerskiej i jawnej za zobowiązania odpowiadają wspólnicy, którzy są także właścicielami.
 • W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością za długi odpowiada zarząd.
 • W spółce komandytowej komandytariusz odpowiada tylko do kwoty komandytowej, a komplementariusz bez ograniczeń (całym swoim majątkiem).

Organy administracyjne na etapie postępowania dążą do zaspokojenia wierzycieli firmy, która zbankrutowała. Oznacza to najczęściej, że właściciel zostaje zobowiązany do spłaty długów.

Kredyt na rozpoczęcie działalności dla stałych klientów

W erze informacji eksperci finansowi mają znaczne możliwości oceny Twojej sytuacji finansowej. Jeśli jesteś klientem danej instytucji, otrzymujesz co miesiąc wynagrodzenie i terminowo spłacasz swoje dotychczasowe rozwiązania, to pożyczkodawca może zgodzić się na udzielenie kredytu. Pozyskasz środki na dowolny cel i sfinansujesz swoją działalność.


Pamiętaj, że najlepiej porozmawiać z ekspertem finansowym otwarcie. Powiedz o swoim pomyśle na biznes i spróbuj uzyskać kredyt na rozpoczęcie działalności. Jeśli istnieje taka możliwość, to zyskujesz możliwość porównania produktów pod kątem warunków ich uzyskania i kosztów. 

W takich sytuacjach przydaje się pomoc doświadczonego partnera. Porozmawiaj z naszymi ekspertami, którzy wyjaśnią wszystkie zawiłości i wesprą Cię w znalezieniu finansowania.

Alternatywne sposoby finansowania firmy

Współczesny rynek daje wiele możliwości pozyskania środków na rozwój działalności. Czasami to gotówka na inny cel, a innym razem to produkt pod konkretne zapotrzebowanie. W taki sposób działa leasing, który jest często jedną z pierwszych usług finansowych, z jakich korzysta przedsiębiorstwo. Potrzebujesz auta do przewożenia transportu lub maszyny produkcyjnej? Spróbuj wybrać leasing.

Jesteś nową firmą na rynku, a kontrahenci o silniejszej pozycji wymagają od Ciebie długich terminów płatności? Prowadzi to zwykle do zatorów płatniczych, bo zamrożony pieniądz w fakturach nie pracuje. Jeżeli chcesz uniknąć zatorów płatniczych, to w takiej sytuacji możesz posiłkować się faktoringiem.

Jeśli Twoja firma na starcie ma nieruchomość i nie jest ona obciążona hipoteką, to masz szansę na uzyskanie pożyczki hipotecznej. Do wydatków związanych z jej kosztem trzeba dodać wycenę działki lub budynku, które będą przedmiotem zabezpieczenia. Banki udzielają finansowania nawet do 70%-80% jej wartości. 

Inną formą finansowania, która zyskuje na popularności, jest crowdfunding nazywany także finansowaniem społecznościowym. Najpopularniejsze rodzaje tego narzędzia to crowdfunding udziałowy i pożyczkowy. W pierwszym wariancie to firma w zamian za kapitał sprzedaje swoje udziały. Z kolei w drugim firma pożycza pieniądze od społeczności, które następnie jej zwraca w umówionym czasie wraz z odsetkami.

Zastanawiasz się, jakie rozwiązania pomogą Twojej firmie zrealizować zamierzone cele? Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.