Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

ANG CZERWIEC 2023

Wszyscy kierowcy przynajmniej raz w roku zastanawiają się nad tym, jakie ubezpieczenie samochodu wybrać. Ważny jest zakres ochrony, ale także cena ubezpieczenia. Średnia składka OC w pierwszym kwartale 2023 r. wynosiła ok. 530 zł *. Przeczytaj więcej i dowiedz się na co składa się ten koszt.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu ? 

Każda osoba, która ma zarejestrowany pojazd, musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Zakres jego ochrony określają przepisy prawa i jest on jednakowy u wszystkich ubezpieczycieli. Natomiast czynnikiem, który odróżnia polisy OC od siebie, jest wysokość składki do opłacenia. Zastanawiasz się ile kosztuje ubezpieczenie OC? Przeczytaj, co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC.

Od czego zależy wysokość składki OC samochodu?

Choć odpowiedzialność cywilna ma taki sam zakres u wszystkich ubezpieczycieli, to ich cena może się różnić u każdego z nich. Wynika to z parametrów, które analizują towarzystwa ubezpieczeniowe w momencie oceny ryzyka. Na jakie parametry najczęściej zwracają one uwagę?

Czynniki mające wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej samochodu to m.in:

 • Wiek – bardziej doświadczeni kierowcy mogą liczyć na niższe składki OC. W 2022 r. ubezpieczenie auta dla osoby w wieku 28 lat wyniosło średnio 1954 zł. Dla porównania 47-letni kierowca miał do zapłaty tylko 475 zł;

 • Historia szkodowości – informacja, czy ostatnie lata jazdy ubezpieczonym pojazdem wiązały się z wypłaceniem odszkodowania z polisy;

 • Miejsce zamieszkania – dla przykładu w 2022 r. mieszkańcy woj. małopolskiego płacili średnio o 7% mniej za OC samochodu w porównaniu do mieszkańców pozostałych województw, co wynika z oceny poziomu ryzyka przez TU;

 • Pojemność silnika – właściciele pojazdów z silnikami o pojemności 1,1 litra do 2,0 litra płacili w 2022 r. mniej w porównaniu do aut o większej pojemności. 

Warto zaznaczyć, że koszt OC samochodu zależy także od roku produkcji auta i stanu technicznego. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę także na modele i marki poszczególnych aut, ze względu na fakt, że niektóre statystycznie częściej biorą udział w wypadkach i stłuczkach.Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu dla młodego kierowcy?

Za młodego kierowcę może być uznana osoba nawet do 26 roku życia. Z analiz towarzystw ubezpieczeniowych wynika, że mniej doświadczone osoby powodują najwięcej kolizji na drodze. Dlatego świeżo upieczeni absolwenci kursu na prawo jazdy i właściciele pierwszego auta płacą za OC więcej niż osoby z dłuższym stażem za kółkiem. 

Istnieje sposób, aby obniżyć cenę ubezpieczenia OC młodej osoby, która nie ma zniżek i doświadczenia. Jest to możliwe w sytuacji, gdy współwłaścicielem samochodu jest osoba, która od lat jeździ bezszkodowo.

Warto pamiętać, że ewentualna szkoda spowodowana przez któregoś ze współwłaścicieli samochodu spowoduje utratę części zniżek każdego z nich. Dlatego też bezpieczna jazda jest zawsze w cenie.

Jak zyskać maksymalne zniżki OC?

Ubiegając się o kredyt hipoteczny, bank prześwietli Twoją historię spłat dotychczasowych zobowiązań. Z kolei dla towarzystw ubezpieczeniowych najważniejsza jest historia polisowa. Oznacza to, że jednym z elementów, który wpływa na wysokość składki, jest tzw. szkodowość. W ujęciu praktycznym to wszystkie zdarzenia, tj. wypadki i kolizje, w których brałeś/aś udział. Dlatego Twoja uważność, zachowanie bezpieczeństwa na drodze i jazda zgodnie z przepisami to zalety, które warto pielęgnować.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodowe AC?

O ile w przypadku wyboru OC głównym czynnikiem będzie cena, o tyle w przypadku ubezpieczenia AC dobrze skupić się na zakresie ochrony oferowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Ceny autocasco wahają się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Istnieje jednak możliwość, aby zmniejszyć koszt polisy. Pomogą w tym zakupy w pakiecie, np. OC i AC, które są tańszym rozwiązaniem niż kupno dwóch oddzielnych ubezpieczeń komunikacyjnych.

Jeżeli zależy Ci na znalezieniu pakietu, który będzie dopasowany pod względem ceny i zakresu ubezpieczenia komunikacyjnego, porozmawiaj z naszymi ekspertami. Pomogą Ci w dostosowaniu rozwiązania, które zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Ile kosztuje AC od jakich elementów zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

Firmy ubezpieczeniowe udostępniają różne warianty autocasco samochodowego. Zakres ochrony wpływa na cenę, ale to nie jedyny parametr, który towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę. Ponadto weryfikowane są także::

 • wiek pojazdu – najczęściej spotyka się trzy przedziały wiekowe tj. do 8 lat, 8-15 lat i powyżej 15 lat;

 • sposób likwidacji szkody;

 • szkodowość i historia ubezpieczeniowa;

 • amortyzacja części;

 • suma ubezpieczenia;

 • liczba ryzyk – jaki zakres ryzyk obejmie polisa (wszystkie czy nazwane);

 • udział własny w szkodzie;

 • miejsce zamieszkania kierowcy.

Umów się na bezpłatne konsultacje z ekspertami ANG, którzy znajdą optymalną ochronę ubezpieczeniową dla Twojego auta.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu NNW?

Ochrona od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) jest najczęściej wybieranym dobrowolnym ubezpieczeniem po AC do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Koszt polisy jest zwykle bardzo niski, a najtańsze NNW można kupić już za ok. 20 zł. Należy jednak pamiętać, że niska wartość składki może oznaczać małą sumę ubezpieczenia np. 5 000 zł.

Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie procentowo. Jego wysokość zależy od doznanego trwałego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku niewielkiej sumy ubezpieczenia może się zdarzyć, że wypłata środków nie wystarczy na leczenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie assistance?

Rozwiązanie kierowana jest głównie dla osób, które dużo podróżują samochodem. Assistance (ASS) zapewnia bezpłatną pomoc na trasie w momencie kolizji, wypadku, awarii i kradzieży. W ramach ochrony możesz liczyć na holowanie, auto zastępcze, pomoc medyczną oraz zakwaterowanie w hotelu. Koszt tego rodzaju polisy to zwykle wydatek kilkudziesięciu złotych. Jednak za najbardziej rozbudowane warianty ASS trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych.

Jak znaleźć ubezpieczenie samochodu dostosowane do Twoich potrzeb?

Dla jednych kierowców kluczowym argumentem jest cenna. Dla innych to zakres ubezpieczenia i wysokość ochrony są ważniejsze. Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływają także Twój wiek, pojemność auta i miejsce zamieszkania. Jeżeli chcesz mieć pewność, że ubezpieczenie auta spełnia Twoje oczekiwania, porozmawiaj z naszymi specjalistkami i specjalistami ANG. Pomogą Ci oni w znalezieniu polisy, która będzie dopasowana pod względem kosztów i zakresu ochrony. Skontaktuj się z nami i powiedz, czego potrzebujesz, a my zajmiemy się resztą.

*Dane ANG Odpowiedzialne Finanse I kwartał 2023 r.

Często zadawane pytania

Opłaty za ubezpieczenie OC (Odpowiedzialność Cywilna) samochodu są zazwyczaj dokonywane raz w roku. Termin płatności może różnić się w zależności od ubezpieczyciela i umowy. Wielu ubezpieczycieli oferuje opcję płatności jednorazowej, co oznacza, że pełna kwota składki jest płatna na początku okresu ubezpieczenia. Istnieje również możliwość podzielenia płatności na raty, gdzie składka jest rozłożona na równą liczbę miesięcznych rat przez cały okres ubezpieczenia.

Opłaty za ubezpieczenie OC samochodu zazwyczaj nie są dokonywane co miesiąc. Standardowo, płatności za OC są rozliczane raz w roku. Istnieje jednak możliwość podzielenia płatności na raty, gdzie składka jest rozłożona na równą liczbę miesięcznych rat przez cały okres ubezpieczenia.

Podział na raty może być dostępny w niektórych polisach ubezpieczeniowych, jednak wiąże się z dodatkowymi opłatami lub odsetkami. Warunki podziału płatności na raty różnią się w zależności od ubezpieczyciela i umowy.