Odszkodowanie za pobyt w szpitalu – na co zwrócić uwagę w polisie ubezpieczeniowej?

ANG CZERWIEC 2023

Pobyt w szpitalu zazwyczaj wiąże się z przykrymi doświadczeniami, które mogą mieć wpływ na Twoje codzienne życie. Dotyczy to organizacji życia domowego, dodatkowych środków na leczenie czy zakup lekarstw. Jak wrócić do zdrowia, gdy nie ma się oszczędności lub są one niewielkie? Pomóc może polisa, która zapewni wsparcie finansowe.

Czym jest odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

Zdarzają się sytuacje, które wymagają hospitalizacji, czyli pobytu pacjenta w szpitalu. Jeżeli masz odpowiednie ubezpieczenie, to za czas spędzony w placówce medycznej możesz otrzymać odszkodowanie. Świadczenie wypłacane jest za każdy dzień, jaki spędzisz w szpitalu zarówno z powodu choroby, jak i wskutek nieszczęśliwego wypadku. Co więcej, jeśli masz inne świadczenia w swojej polisie jak np. uszczerbek na zdrowiu – możesz otrzymać dodatkową wypłatę w zależności od powodu, z jakiego znajdujesz się w szpitalu.

Odszkodowanie możesz pobierać równolegle z zasiłkiem chorobowym, który za pobyt w szpitalu wynosi obecnie 80% podstawowego uposażenia. Ubezpieczenie pobytu w placówce medycznej to rozszerzony wariant polisy na życie, który zyskuje na popularności. Innym możliwym wariantem jest ubezpieczenie posagowe, zabezpieczające finansowo dziecko na wypadek śmierci rodzica. Polisa na życie to zawsze dobre zabezpieczenie na przyszłość Twoją i Twoich bliskich.

Pobyt w szpitalu sprawił, że Twój wymarzony wyjazd wakacyjny przepadł? Przeczytaj, na czym polega ubezpieczenie od rezygnacji z podróży.

Ubezpieczenie pobytu w szpitalu – przykład

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne warunki dotyczące działania rozszerzonego pakietu o pobyt w szpitalu. Warto więc porównać oferty o tzw. zakres ubezpieczenia i wysokość miesięcznej składki. Dzięki temu poznasz wszystkie zdarzenia, które obejmuje polisa wraz z maksymalnymi kwotami. Porównanie ofert z pomocą ekspertki lub eksperta ANG ułatwi Ci znalezienie ubezpieczenia spełniającego Twoje oczekiwania. 

Warto pamiętać, że polisa ubezpieczenia na pobyt w szpitalu ma także wyłączenia odpowiedzialności. Innymi słowy, to sytuacje wyłączenia odpowiedzialności, w których ochrona nie zadziała i ubezpieczyciel nie wypłaci nam świadczenia. Przykładowo wyłączenia mogą dotyczyć sytuacji, gdy ubezpieczony przebywa w:

  • szpitalu w wyniku diagnozy, którą otrzymał w przeciągu ostatnich 5 lat;
  • hospicjum;
  • ośrodku rehabilitacyjnym;
  • placówce leczenia odwykowego;
  • placówkach lecznictwa uzdrowiskowego;
  • sanatorium.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu?

Wysokość składki uzależniona jest od ubezpieczyciela i wariantu, na który się zdecydujesz. Dzięki temu możesz swobodnie dostosować pakiet do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Warto porozmawiać z ekspertami ANG i na bazie rozmowy sprawdzić jakie istnieją możliwości, jakie polisy i na jakie wsparcie możemy liczyć jeśli przydarzy nam się taki pobyt i co ważne, czy wiąże się to z tzw. karencją (patrz słowniczek).

W zależności od produktu i TU na cenę mają też mogą mieć także inne czynniki takie jak m.in.:

  • wiek ubezpieczonego;
  • wysokość sumy ubezpieczenia;
  • stan zdrowia ubezpieczonego;
  • inne dodatkowe umowy.

Jeżeli masz już polisę na życie, to warto zapytać ubezpieczyciela o możliwości jej rozszerzenia. Jeśli ochrona nie spełni Twoich oczekiwań, wówczas warto poszukać pakietu w innych towarzystwach.

Ważnym elementem w momencie zawierania umowy jest Twój stan zdrowia. Ubezpieczyciele czasami wymagają wypełnienia ankiety medycznej lub wykonania badań lekarskich. Informacje pozwalają na ustalenie, czy w momencie zawierania polisy masz problemy ze zdrowiem, czy raczej w najbliższym czasie nie zagraża Ci poważne zachorowanie.

Polisa i opłaty z nią związane zależą od takich czynników jak Twój wiek, stan zdrowia czy wysokość sumy ubezpieczenia. Warto porównać różne warianty, aby znaleźć takie, które będzie odpowiadało zakresem ochrony i ceną.

Ile dostaniesz odszkodowania za pobyt w szpitalu?

Ubezpieczenie ma zapewnić pomoc finansową, gdy trafisz do szpitala. Za każdy dzień spędzony w szpitalu powyżej 2, 3 lub 4 dni naliczane jest świadczenie, które otrzymasz po zakończeniu hospitalizacji. Jego wysokość uzależniona jest od wybranego wariantu ochrony.

W związku z powyższym wypłata świadczenia może wynieść np. 100 lub 200 zł za dzień hospitalizacji. Ubezpieczyciele przewidują także dodatkowe wypłaty, gdy np. spędzisz w szpitalu więcej niż 14 dni. W jednym z wariantów ochrony Nationale-Nederlanden taka sytuacja wiąże się z wypłatą dodatkowych 2.000 zł. Z kolei Allianz wypłaca dodatkowo do 4.000 zł na pobyt w sanatorium. Pokazuje to, że wybór odpowiedniego pakietu ma znaczenie w kontekście późniejszych świadczeń.

Odszkodowanie za pobyt w szpitalu – na co zwrócić uwagę w polisie ubezpieczeniowej?

Kluczem do znalezienia odpowiedniej polisy jest określenie Twoich potrzeb. Na rynku jest bardzo dużo produktów i poznanie wszystkich szczegółów bywa trudne w wyborze optymalnego dla siebie rozwiązania. Warto skorzystać z konsultacji i wsparcia doświadczonego eksperta Grupy ANG, który pomoże znaleźć rozwiązanie dopasowane do Twojej indywidualnej sytuacji.

Słowniczek:

Karencja – jest to okres bezpośrednio po zawarciu ubezpieczenia, w trakcie którego  towarzystwo nie udziela ochrony, chyba, że do zdarzenia dojdzie w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Zazwyczaj trwa on 3-6 miesięcy. Oznacza to w praktyce, że od momentu zawarcia umowy przez okres karencji nie przysługują Ci świadczenia, za które już płacisz składkę. Okresy karencji są podawane w tzw. Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i różnią się w zależności od rodzaju ubezpieczenia i TU.