Zakup pierwszego mieszkania – odkryj kluczowe kroki

KORNELIA SZMIT SIERPIEŃ 2023

Planujesz zakup swojego pierwszego mieszkania i odczuwasz mieszankę ekscytacji i lekkiego niepokoju? Nic dziwnego! Zakup nieruchomości to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, ale również duża odpowiedzialność. Nie martw się – pomożemy Ci! Przygotowaliśmy praktyczne porady i kluczowe informacje, które warto wiedzieć, aby czuć się pewnie i podjąć najlepsze decyzje na drodze do tego, aby zostać właścicielką / właścicielem swojego wymarzonego mieszkania.

Krok 1. Wypracuj swój budżet

Pierwszym krokiem jest ustalenie swojego budżetu. Analizuj swoje finanse, określ maksymalną kwotę, którą możesz przeznaczyć na zakup, i pamiętaj, że niezbędne będą również dodatkowe środki na opłaty notarialne, prowizję agencji nieruchomości itp.

Krok 2. Określ preferowaną lokalizację:

Wybór lokalizacji to kluczowa kwestia. Zastanów się, czy wolisz mieszkać w centrum miasta, spokojnej dzielnicy z dobrą komunikacją, czy może na przedmieściach, gdzie ceny mogą być bardziej przystępne.

Krok 3. Dofinansowanie i programy wsparcia

Przeprowadź badanie rynku, aby dowiedzieć się o dostępnych dofinansowaniach i programach wsparcia dla pierwszych nabywców mieszkań. Często państwo lub lokalne samorządy oferują pomoc finansową lub preferencyjne kredyty dla nowych nabywców.

Krok 4. Skonsultuj się z ekspertem finansowym

Zadanie towarzyszące zakupowi mieszkania może być skomplikowane, dlatego warto skonsultować się z ekspertem finansowym, który pomoże Ci ocenić Twoją zdolność kredytową i wybrać najlepszy kredyt hipoteczny.

Krok 5. Kryteria wyboru mieszkania

Określ kluczowe kryteria wyboru mieszkania, takie jak liczba pokoi, powierzchnia, układ pomieszczeń, czy balkon. To pomoże skoncentrować się na ofertach, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Krok 6. Zwróć uwagę na stan nieruchomości

Podczas oglądania mieszkań zwróć uwagę na stan techniczny i wykończenie. Jeśli nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie, weź ze sobą kogoś bardziej doświadczonego, kto pomoże ocenić ewentualne koszty remontów.

Krok 7. Sprawdź dokumentację nieruchomości

Upewnij się, że nieruchomość ma kompletną i prawidłową dokumentację, w tym akt notarialny, zaświadczenia o prawie własności, aktualne opłaty za nieruchomość itp.

Krok 8. Negocjuj cenę

Nie bój się negocjować ceny z właścicielem nieruchomości, zwłaszcza jeśli masz solidne argumenty, które uzasadniają niższą wartość mieszkania.

Krok 9. Dobra rada: Patrz w przyszłość!

Wybierając mieszkanie, zastanów się, czy będzie ono spełniać Twoje potrzeby za kilka lat, uwzględniając zmieniające się okoliczności życiowe.

Krok 10. Pamiętaj o bezpieczeństwie

Weryfikuj informacje o sprzedającym, unikaj wpłacania gotówki bezpośrednio na ręce, a transakcje przeprowadzaj za pośrednictwem notariusza.

Zakup pierwszego mieszkania to przeżycie, które pozostaje w pamięci na zawsze. Pamiętaj jednak, że dobrze pomyślana i przemyślana decyzja przyniesie Ci długotrwałą radość i spełnienie marzeń o własnym gniazdku. Postępuj zgodnie z moimi poradami, rozejrzyj się po rynku i ciesz się poczuciem, że stajesz się właścicielem swojego wymarzonego mieszkania! Powodzenia w poszukiwaniach! A jeśli potrzebujesz wsparcia na jakimkolwiek z etapów zapraszam do kontaktu – służę swoją wiedzą i doświadczeniem. I pamiętaj, konsultacje finansowe są na każdym etapie darmowe. 

Kornelia Szmit

specjalista ds. finansów  

telefon: 723-020-310 

e-mail: kornelia.szmit@grupaang.pl SM: IG @praktycznieofinansach