Grupa ANG Parterem wystawy „I w puszczy”.

JOLANTA GRABOWSKA GRUDZIEŃ 2023

Do 10 lutego 2024 r. w galerii BWA Warszawa można oglądać wystawę „I w puszczy” tematycznie nawiązującą do kwestii kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Jej współorganizatorem jest Fundacja Nienieodpowiedzialni, która od ponad pół roku wspiera wolontariuszy z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego – część przychodu ze sprzedaży prac wesprze ich działania.

Co łączy powieść przygodową „W pustyni i w puszczy” z 1910 roku z puszczą na granicy z Białorusią w 2023 roku? Nasza młodzieńcza lektura szkolna straciła po latach niewinność tak, jak idee humanizmu okazały się iluzją. Maciej Gdula pisał, że „W pustyni i w puszczy” to powieść, która „uczy poczucia wyższości wobec ludzi innych ras, pokazuje, jak celebrować własną kulturę i pogardzać kulturą obcą, oraz uzasadnia dominację silnych nad słabymi.

(…) Uczenie pogardy dla zdominowanych innych, znajdujących się niżej w hierarchii, jest najgorszą z możliwych trucizn kulturowych. Po jej zażyciu wyzwolenie, względnie wolność rozumie się jako swobodę panowania nad innymi. Mamy tego w Polsce aż nadto.” A Sienkiewiczowski kanon wciąż kształtuje kolejne pokolenia.

Na wystawie zobaczymy prace: Rafała Bujnowskiego, Moniki Chlebek, Bartłomieja Flisa, Karoliny Freino, Karoliny Jabłońskiej, Agnieszki Kalinowskiej, Adama Kozickiego, Kateriny Lisovenko, Róży Litwy, Krzysztofa Maniaka, Gizeli Mickiewicz, Witka Orskiego, Aleki Polis, Katarzyny Przezwańskiej, Joanny Rajkowskiej, Filipa Rybkowskiego, Szymona Ruczyńskiego, Jadwigi Sawickej, Wilhelma Sasnala, Alex Urban. Piotra Czabana. Część przychodu ze sprzedaży prac wesprze działania Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego. Więcej informacji o artystkach i artystach można poczytać na stronie BWA Warszawa.

Wsparcie dla POPH

Od kilku miesięcy Grupa ANG wraz z innymi Partnerami tj. Ikano Bank Polska, Fundacji BNP Paribas Bank Polska, Ultimo, oraz firmami ze społeczności B Corp – Netguru, TerGo wspiera w ramach Fundacji Nienieodpowiedzialni wolontariuszy z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego. Fundacja przekazała wolontariuszom z POPH pomoc humanitarną w postaci pojazdów terenowych, sprzętu do nawigacji, żywności, leków, ubrań, obuwia zimowego, kocy termicznych, aby wolontariusze POPH mogli udzielić pomocy ludziom w drodze.

Chcemy by ta wystawa i rozmowy otworzyły nasze głowy i serca na uchodźczy, migracyjny los. Będziemy pytać, dyskutować o kwestii wolności, potrzebie sprawczości, odpowiedzialności i obojętności. Wystawa potrwa do 10 lutego. Wstęp bezpłatny.

Kuratorzy: Justyna Kowalska i Artur Nowak-Gocławski

Orgnizatorzy: BWA Warszawa & Fundacja Nienieodpowiedzialni

Współorganizator: Krupa Art Foundation

Wystawa w Krupa Art Foundation Wrocław: 15.02.2024 – 17.03.2024

Podziękowania dla osób artystycznych i galerii Fundacji Galerii Foksal, Krupa Art Fundation, Leto, Lokal_30, Monopol, Polana Insitute, Raster, Stereo, Wanda. 

Fundacja Nienieodpowiedzialni, współorganizator wystawy, utworzyła oddzielne konto na potrzeby POPH. Po zakończeniu wystawy opublikujemy raport z dokonanych datków.


Dane konta: 76 1050 1012 1000 0090 8156 1574 z tytułem “wsparcie POPH”
lub: https://nno.pl/potrzebna-pomoc-humanitarna-na-granicy-polsko-bialoruskiej-wesprzyj-nasze-dzialania/