> Aktualności > Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

27 maja br. rusza rządowy program, dzięki któremu osoby posiadające zdolność kredytową, bez wnoszenia wkładu własnego, będą mogły uzyskać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu. By mogły skorzystać z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” powinny spełnić konkretne kryteria.

Osoby wnioskujące kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego powinny mieć zarobki, których wysokość umożliwia im spłatę kredytu.  Co w praktyce oznacza, że w ramach domowego budżetu będą w stanie spłacać miesięczną ratę. Powinny też posiadać środki, którymi sfinansują koszty związane z udzieleniem kredytu hipotecznego. Chodzi np. o opłaty dodatkowe, taksę notarialną itp. Ważne jest także to, by posiadały wiarygodność finansową. Powinny dotychczas regularnie spłacać swoje zobowiązania kredytowe. Nie mogą więc widnieć w BIK (Biura Informacji Kredytowej).

Jakie warunki należy spełnić, żeby dostać kredyt bez wkładu własnego?

 • Osoba wnioskująca o kredyt gwarantowany nie może być właścicielem innego mieszkania. Dotyczy to także innych członków jej gospodarstwa domowego. Nie dotyczy to sytuacji, gdy w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje lub więcej dzieci.
 • Przy założeniu, że członkowie gospodarstwa posiadają już jedno mieszkanie, ale mają minimum 2 dzieci, należy spełniać poniższe kryteria.
  – W przypadku posiadania 2 dzieci mieszkanie wynosi nie więcej niż 50m2.
  – Gdy dzieci jest 3 metraż przy kredycie bez wkładu własnego wynosi maksymalnie 75m2.
  – Przy 4 dzieci mieszkanie powinno być nie większe niż 90m2.
  – W przypadku posiadania 5 i więcej dzieci brak limitu metrażowego.
 • W dniu spłaty osoby korzystające z programu nie mogą być właścicielami innego mieszkania, poza tym, które zakupiły z wykorzystaniem gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

Na czym polegają założenia programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

„Część kredytu będzie objęta gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Chodzi o przynajmniej 10% wartości nieruchomości, ale nie więcej niż 20%. Maksymalnie gwarancją może zostać objęta kwota w wysokości 100 tys. złotych.” – wyjaśnia Agnieszka Rapcewicz, Compliance Officerka w Grupie ANG. „Jeśli w czasie spłaty kredytu rodzina kredytobiorcy powiększy się o drugie albo kolejne dziecko, będzie mógł on skorzystać z instytucji spłaty rodzinnej. W praktyce polega to na spłacie części kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego. I tak w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego kredytobiorcy o drugie dziecko wpłata dokonana przez BGK wyniesie 20 tys. zł. W przypadku powiększenia gospodarstwa domowego kredytobiorcy o trzecie albo kolejne dziecko mowa o kwocie 60 tys. zł.” – wylicza ekspertka Grupy ANG.

Mieszkanie bez wkładu własnego

Kiedy nie będzie można skorzystać z gwarantowanego kredytu?

Ustawa definiuje również sytuacje, w których potencjalny kredytobiorca nie będzie mógł skorzystać z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. O jakich sytuacjach mowa?

„Z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego nie będzie można skorzystać przede wszystkim w dwóch okolicznościach. W pierwszym przypadku mowa o sytuacji, kiedy cena nieruchomości, której zakup ma być sfinansowany kredytem, przekracza limity ustawowe. Z gwarantowanego kredytu nie będą mogli skorzystać ci, którzy posiadają już prawo do innej nieruchomości. Tu jednak mamy odstępstwo od wskazanego ograniczenia – gdy w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy wchodzi przynajmniej dwoje dzieci, a powierzchnia użytkowa nieruchomości nie przekracza limitów wskazanych w ustawie.” – wyjaśnia Agnieszka Rapcewicz z Grupy ANG.

Masz pytania o kredyt bez wkładu własnego? Umów spotkanie z ekspertem

Kredyty hipoteczne z 10% wkładem własnym
Nowa ustawa deweloperska – co powinieneś wiedzieć jeśli planujesz zakup mieszkania lub domu?

Nie każdy wie, że 1 lipca 2022 roku weszła w życie nowa ustawa deweloperska. Tym samym obecnie obowiązują nowe przepisy Czytaj więcej

Mieszkanie bez wkładu własnego – co powinieneś wiedzieć?

Na liście marzeń niejednej pełnoletniej osoby jest posiadanie własnego mieszkania. Przestrzeni, którą może urządzić po swojemu. Nie każdy jednak dysponuje Czytaj więcej

kredyt na samochód
Kredyt na samochód – jak go wybrać?

Uznałeś, że przyszedł czas na zakup nowego auta, ale Twoje oszczędności nie wystarczą na wymarzony model? W takiej sytuacji wcale Czytaj więcej

kredyt gotówkowy a pożyczka
Kredyt gotówkowy a pożyczka – czym się od siebie różnią?

Kredyt i pożyczka to z pewnością dobrze znane Ci określenia. Być może często zdarza się, że używasz tych terminów zamiennie, Czytaj więcej