> > Kredyt hipoteczny – mieszkaniowy

Kredyt hipoteczny – mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy (hipoteczny) krok po kroku

Chcesz się spotkać z naszym Ekspertem?

Kredyt mieszkaniowy to kredyt hipoteczny przeznaczony na określony cel:

 1. zakup gotowego mieszkania lub domu od osoby prywatnej, dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej,
 2. budowę domu lub mieszkania z deweloperem lub spółdzielnią mieszkaniową,
 3. budowę lub dokończenie budowy domu tzw. systemem gospodarczym,
 4. wykup mieszkania komunalnego lub zakładowego,
 5. przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własności,
 6. wykończenie, remont lub modernizację mieszkania lub domu,
 7. adaptację np. strychu na cele mieszkalne, 
 8. zakup siedliska,
 9. zakup działki budowlanej.

Możesz w jednym kredycie mieszkaniowym połączyć różne cele. Ekspert ANG pomoże Ci zarówno w tym jak i w doborze indywidualnie dopasowanej oferty ubezpieczeniowej. Rozwiązania przygotowane przez nas pozwalają na rzeczywistą ochronę nieruchomości i znajdującego się w lokalu majątku.

Marzysz o własnych 4 kątach? Nie możesz sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę? Brakuje Ci środków, by sfinansować budowę domu, remont mieszkania, adaptację strychu? A może planujesz zakup działki budowlanej i szukasz produktu finansowego, który będzie najlepszy dla Ciebie? Jeśli tak, sprawdź możliwości jakie daje kredyt mieszkaniowy. Dowiedz się czy kredyt mieszkaniowy to synonim kredytu hipotecznego czy też inny produkt finansowy.

Potocznie kredyt mieszkaniowy bywa rozumiany jako kredyt hipoteczny. Czy rzeczywiście to synonimy jednego produktu? Otóż nie możemy tego traktować zero jedynkowo. Dlaczego? Bo mamy więcej rodzajów kredytów hipotecznych niż tylko mieszkaniowych (np. kredyt hipoteczny konsolidacyjny). A to oznacza, że kredyt mieszkaniowy jest zawężony do konkretnego celu, zaś pod terminem kredyt hipoteczny kryje się więcej produktów finansowych. Niemniej zabezpieczeniem każdego z nich jest wpis hipoteki do księgi wieczystej. Czym zatem jest kredyt mieszkaniowy?

Na czym, poza wpisem do hipoteki, polegają podobieństwa pomiędzy kredytem mieszkaniowym a pozostałymi kredytami hipotecznym?

Zanim otrzymasz pozytywną decyzję i bank przyzna Ci środki, zbada Twoją zdolność kredytową. To oznacza, że analizie poddana będzie Twoja kondycja finansowa, w tym zweryfikowane zostaną bieżące zadłużenia i to czy były i są one spłacane terminowo. Zatem mechanizm wyliczania zdolności kredytowej w obu przypadkach jest taki sam. W przypadku kredytu na mieszkanie czy kredytu hipotecznego bank chce oszacować, czy będziesz w stanie regularnie spłacać comiesięczną ratę.

Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego a kredytu hipotecznego

Jeśli chodzi o oprocentowanie kredytu mieszkaniowego i kredytu hipotecznego to wszystko zależy od oferty banku. Może okazać się, że w jednym oprocentowania będą identyczne, w innym różne. Stąd w przypadku wyboru kredytu hipotecznego pod kątem sfinansowania zakupu mieszkania czy domu, skorzystaj w wiedzy eksperta finansowego ANG, byś sam nie musiał sprawdzać wielu ofert. Szczególnie że oprocentowanie kredytu to tylko jeden z istotnych parametrów, ale niejedyny, który trzeba wziąć pod uwagę, byś mógł wybrać produkt dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Stąd wiedza i doświadczenie naszego eksperta może być nieoceniona.

Co różni kredyt mieszkaniowy od kredytu hipotecznego?

Kredyt mieszkaniowy jako jeden z rodzajów kredytu hipotecznego, jest przeznaczony na konkretny cel, jak wskazane powyżej. Kredyt hipoteczny jest znacznie szerszym terminem. Otóż kredytem hipotecznym możemy sfinansować więcej celów niż w przypadku kredytu mieszkaniowego. Na przykład możesz nim sfinansować spłatę innego kredytu hipotecznego lub wielu zobowiązań (pożyczek i kredytów łącznie), zakup działki rolnej, ale także kupno budynku lub lokalu komercyjnego.

Kredyt hipoteczny mieszkaniowy krok po kroku

 

 1. Zdolność

Od czego zacząć staranie się o kredyt hipoteczny? Od wizyty u Eksperta ANG. Banki w różny sposób podchodzą do badania zdolności kredytowej. Mowa zarówno o okresie i źródłach uzyskiwania dochodu, jak również o sposobie wyznaczania jego wysokości. Może się okazać, że masz zdolność kredytową w jednym banku, a w innym już nie. Rola eksperta polega między innymi na wstępnej analizie Twojej sytuacji finansowej i określeniu na jaki kredyt Cię stać i w jakim banku warto się o niego starać.

 

 1. Oferta

O atrakcyjności kredytu hipotecznego nie świadczy wyłącznie wysokość raty kredytowej. Składają się na nią także dodatkowe koszty związane z jego udzieleniem oraz produkty powiązane z kredytem (takie jak konto, ubezpieczenie, itp.), a także proces weryfikacji Twojego wniosku kredytowego. Ekspert ANG pomoże Ci wybrać taki kredyt, który rzeczywiście jest odpowiednio dopasowany do Twoich potrzeb.

 

 1. Wniosek kredytowy

Aby uzyskać kredyt hipoteczny konieczne jest złożenie dokumentów, które mogą okazać się dla Ciebie wyzwaniem. Jakie dokumenty powinieneś złożyć? Przede wszystkim bank oczekuje takich dokumentów, które będą potwierdzały Twoje dochody. W zależności od ich źródła uzyskania może to być zaświadczenie o dochodach, a jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą – powinieneś dostarczyć dokumenty księgowe, np. PIT, KPiR. Dodatkowo wymagane będą dokumenty dotyczące nieruchomości, którą chcesz sfinansować kredytem hipotecznym mieszkaniowym. W tym przypadku mowa o: umowie przedwstępnej, odpisie z księgi wieczystej czy wycenie nieruchomości, ewentualnie kosztorysie budowy bądź remontu.

Jeśli skontaktujesz się z naszym ekspertem finansowym przeprowadzi Cię on przez cały proces składania dokumentów wymaganych przez bank.

Ekspert ANG pomoże Ci w wypełnieniu i skompletowaniu pełnej dokumentacji do banku.

 

 1. Decyzja kredytowa

Decyzja banku mówi nie tylko o tym czy możesz otrzymać kredyt i na jakich warunkach, ale też co musisz spełnić przed podpisaniem umowy. Ekspert ANG wyjaśni Ci treść decyzji kredytowej oraz pomoże w spełnieniu ustalonych przez bank warunków.

 

 1. Umowa kredytowa

Umowa kredytu hipotecznego będzie wiązała Cię z bankiem na najbliższe kilkanaście/kilkadziesiąt lat, ważne jest, aby jej zapisy były dla Ciebie zrozumiałe, dlatego przed zawarciem umowy Ekspert ANG wyjaśni Ci wszystkie Twoje wątpliwości. Pomoże Ci także w zorganizowaniu spotkania, na którym podpiszesz umowę.

 

 1. Wypłata kredytu

Podpisałeś umowę kredytową – od wypłaty kredytu dzielą Cię już ostatnie, aczkolwiek istotne kroki, jak np. podpisanie Aktu Notarialnego, ubezpieczenie nieruchomości czy złożenie w sądzie wniosku o wpis hipoteki.
We wszystkim tym możesz oczywiście liczyć na pomoc Eksperta ANG.

Pytania i odpowiedzi

Kredytobiorca musi mieć ukończone 18 lat. Do kredytu muszą przystąpić solidarnie małżonkowie, jeżeli nie mają spisanej umowy rozdzielności majątkowej. Nie zawsze wszyscy właściciele kredytowanej nieruchomości muszą być kredytobiorcami, ale wszyscy muszą wyrazić zgodę na obciążenie jej hipoteką. Do kredytu mogą przystąpić zarówno osoby powiązane ze sobą rodzinnie, jak i osoby sobie obce, z punktu widzenia prawa.

Są to realne możliwości finansowe kredytobiorcy, co do spłacenia rat kredytu, które bank wnikliwie bada, zanim taki kredyt przyzna. Na zdolność kredytową mają wpływ udokumentowane dochody uzyskiwane przez kredytobiorców – ich wysokość i źródło pozyskiwania, obciążenia z tytułu zaciągniętych już kredytów, posiadane karty kredytowe, limity w rachunku bieżącym, liczba osób w rodzinie oraz koszty utrzymania nieruchomości, a także inne stałe obciążenia finansowe kredytobiorców, np. alimenty.

Oprocentowanie wyrażone jest w skali roku. Kredyt hipoteczny może być oprocentowany według zmiennej lub stałej stopy procentowej.

Zmienna stopa procentowa oznacza, że oprocentowanie kredytu zmienia się w czasie, w zależności od sytuacji i ceny pieniądza na rynku międzybankowym. W większości przypadków, oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się ze stałej marży banku oraz tzw. stawki referencyjnej (w przypadku kredytów gotówkowych jest to stawka WIBOR). Banki korzystają ze stawek referencyjnych 3- lub 6-miesięcznych, co oznacza, że bank w takich odstępach czasu będzie aktualizował Twoje oprocentowanie.

Oprocentowanie stałe pozwala na uniezależnienie wysokości rat naszego kredytu od bieżącej sytuacji rynkowej, ale działa to tylko na określony czas (najczęściej 5 lat). Po tym okresie albo przechodzimy na oprocentowanie zmienne albo ponownie ustalamy z bankiem oprocentowanie stałe na kolejny okres. Wysokość tego oprocentowania będzie zależna od sytuacji rynkowej w momencie jego ustalania.

Obecnie, aby móc uzyskać kredyt mieszkaniowy bank będzie wymagał od Ciebie wkładu własnego, czyli kapitału stanowiącego Twój udział w inwestycji. Kredytem hipotecznym można sfinansować maksymalnie 80 proc. wartości nieruchomości. Tego, jakiego wkładu własnego wymagają poszczególne banki, co może być wkładem własnym dowiesz się podczas spotkania z naszym ekspertem finansowym.

Umów spotkanie z nim już dziś.

Choć potocznie mogłoby wydawać się, że kredyt mieszkaniowy i kredyt hipoteczny to synonimy jednego produktu finansowego to w rzeczywistości nie do końca tak jest. I choć kredyt mieszkaniowy jest rodzajem kredytu hipotecznego to nie każdy kredyt hipoteczny jest kredytem mieszkaniowym. Jest tak dlatego, że w przypadku kredytu hipotecznego mowa o znacznie szerszym zakresie inwestycji, które możemy nim sfinansować.

O kredycie mieszkaniowym najczęściej myślimy, gdy nie dysponujemy środkami, aby sfinansować zakup wymarzonego mieszkania bądź domu lub jego budowę ze zgromadzonych oszczędności. Warto jednak przemyśleć w jakim momencie powinniśmy ubiegać się o jego przyznanie. Rozważyć powinniśmy zarówno naszą sytuację osobistą i zawodową, jak również sytuację panującą na rynku, gdy planujemy dokonać zakupu nieruchomości. W pierwszej kwestii musimy wziąć pod uwagę choćby wymagania banków dotyczące okresu uzyskiwania dochodów – o ile dochody w tytułu umowy o pracę mogą być zaakceptowane przez bank nawet już po 3 miesiącach od rozpoczęcia pracy, to dochód z prowadzonej działalności gospodarczej banki akceptują dopiero po 12 lub nawet 24 miesiącach.

Patrząc z perspektywy transakcji, wniosku o kredyt hipoteczny mieszkaniowy nie powinniśmy składać ani zbyt wcześnie (np. jeśli środki z kredytu na płatność transzy do dewelopera będziemy potrzebować dopiero za rok), ani zbyt późno. W pierwszym przypadku ryzykujemy tym, że nie zdążymy uruchomić kredytu w terminie dopuszczanym przez bank (ważności umowy kredytowej).  W drugim, że nie uzyskamy decyzji kredytowej. A co za tym idzie, nie będziemy mogli podpisać umowy kredytowej i wypłacić kredytu w terminie określonym np. w umowie przedwstępnej czy umowie deweloperskiej (a to rodzi ryzyko utraty wpłaconego zadatku).

Dlatego warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów ANG, którzy nie tylko bezpłatnie pomogą Ci w wyborze najlepszego dla Ciebie kredytu mieszkaniowego lub innego produktu hipotecznego, ale też podpowiedzą, kiedy najlepiej rozpocząć procedurę ubiegania się o taki kredyt.

Internet może być dobrym źródłem informacji na temat ofert kredytów mieszkaniowych. Niemniej podobnie jak każdy z nas jest inny, tak różne mamy potrzeby oraz zdolność kredytową. Dlatego też wybierając ofertę najlepszą dla siebie warto skorzystać z bezpłatnej pomocy eksperta finansowego ANG. Zna on bieżące oferty banków, pomaga wyliczyć zdolność kredytową i przygotować stosowne dokumenty. Dzięki temu sprawnie pomoże Ci przejść przez cały proces pozyskania kredytu mieszkaniowego lub kredytu hipotecznego.

Obecnie na rynku jest wiele różnych ofert kredytów mieszkaniowych. Nie każdy wie, że nie tylko kluczowym nie jest okres na jaki udzielany jest kredyt, ale także wiek potencjalnego kredytobiorcy. Bo choć można przyjąć, że kredyt mieszkaniowy może być udzielony na 30-35 lat, to nie każdemu będzie taki okres kredytowy przyznany. Dlatego też starając się o kredyt mieszkaniowy czy kredyt hipoteczny warto skorzystać ze wsparcia eksperta ANG. Nasz ekspert wyjaśni Ci wszelkie niuanse, ale także pomoże Ci wybrać najlepszy kredyt dla Ciebie.

W przypadku dochodów uzyskiwanych z tytułu umowy o pracę, banki najczęściej wymagają przedstawienia zaświadczenia o dochodach z okresu 3 lub 6 miesięcy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy potrzebujemy udokumentować jakie dochody uzyskaliśmy w ciągu ostatniego roku. Co do zasady zaświadczenie o dochodach powinno przedstawiać wysokość dochodu netto, ale jeśli z jakiś powodów pracodawca wystawia zaświadczenia przedstawiające tylko kwotę dochodu brutto, banki mogą zaakceptować również taki dokument. Wymaga to jednak uzyskania zgody na odstępstwo od ogólnych procedur.

Szukasz kredytu mieszkaniowego dla siebie? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy eksperta finansowego ANG.