> Baza wiedzy > Jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego wybrać?

Jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego wybrać?

Jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego wybrać?

Zakup wymarzonego mieszkania to z jednej strony radość z faktu, że w końcu będziemy u siebie. Z drugiej, jeśli planujemy finasowanie zakupu nieruchomość kredytem hipotecznym, rodzą się pytania. A wśród nich bez wątpienia: Jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego wybrać? Czy postawić na kredyt mieszkaniowy z oprocentowaniem stałym? A może kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym?

Jeśli nie dysponujemy odpowiednim budżetem i oszczędnościami zwykle podążamy jedną z dróg. Najpierw badamy swoją zdolność kredytową i gdy ją mamy, ruszamy w miasto w poszukiwaniu wymarzonego „M”. Podejście dwa – zaczynamy od rozeznania się w rynku mieszkaniowym, przeglądamy oferty i po znalezieniu tej, która spełnia oczekiwania, zaczynamy myśleć o kredycie hipotecznym. Niezależnie od obranej ścieżki dochodzimy do punktu – wyboru formy finansowania. Mając na uwadze fakt, że kredyt hipoteczny bierzemy nawet na 20-30 lat warto już dziś dowiedzieć się więcej na temat tego co zrobić, by wybór oferty, w tym rodzaju oprocentowania kredytu mieszkaniowego był trafiony. A to nie takie proste, bo nie tylko powinniśmy porównać oferty banków pod kątem wysokości oprocentowania, ale zdecydować się na rodzaj oprocentowania.

Jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego oferują banki?

W Polsce najbardziej popularne jest oprocentowanie zmienne, ale w ofertach banków coraz częściej pojawia się oprocentowanie stałe. Czym się różnią? Jak sama nazwa wskazuje oprocentowanie zmienne kredytu mieszkaniowego to takie, które ulega zmianie w trakcie okres kredytowania. W kredycie hipotecznym ze stałym oprocentowaniem jego wysokość jest co miesiąc taka sama. Czy na pewno jest tak przez cały okres kredytowania?

Co warto wiedzieć o oprocentowaniu stałym kredytu hipotecznego?

Mogłoby się wydawać, że jeśli zdecydujemy się na kredyt hipoteczny ze stały oprocentowaniem to od pierwszego do ostatniego miesiąca jego trwania będziemy płacić stałą miesięczną ratę. Otóż nie. Praktyka jest taka, że kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu zakłada, że stałe oprocentowanie jest najczęściej przez pierwszych 5 lat. Następnie po upływie tego czasu możliwe są dwie opcje. Pierwsza to dalsze korzystanie z oprocentowania stałego, które będzie ustalone na nowo. Druga, spłacanie kredytu hipotecznego już w opcji ze zmiennym oprocentowaniem.

Zmienne oprocentowanie kredytu hipotecznego

Zmienne oprocentowanie kredytu hipotecznego – co to znaczy w praktyce?

W Polsce najbardziej popularnym kredytem mieszkaniowym i tym samym najczęściej wybieranym jest kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, czyli według zmiennych stóp procentowych. W przypadku kredytu hipotecznego ze zmiennym oprocentowaniem mamy dwie składowe oprocentowania. Mowa o zmiennej stawce WIBOR oraz stałej marży banku. WIBOR to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają sobie wzajemnie pożyczek. Jest ona ustalana na każdy dzień roboczy. Jak zmienne oprocentowanie kredytu hipotecznego wygląda w praktyce? Jeśli przyjmiemy, że marża banku wyniesie 2,2 proc., a WIBOR 0,22 proc. to oprocentowanie kredytu wyniesie 2,42 proc. Oprocentowanie może wzrosnąć lub spaść w zależności od czynników ekonomicznych, w tym decyzji Rady Polityki Pieniężnej dotyczącej stóp procentowych NBP.

Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym czy zmiennym – co wybrać?

Osoby, które wybrały kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym jako argument podają, że wiedzą, ile będą miały zapłacić. Ci, którzy zdecydowali się na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym podają, że na dzień uzyskania kredytu mają niższe raty, ponieważ oprocentowanie zmienne jest nieco niższe niż stałe. Decydując się na wybór kredytu warto zatem skorzystać z wiedzy eksperckiej i po poznać konsekwencje każdej z opcji oprocentowania kredytu hipotecznego.

Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego

 

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?
Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?

Czy kiedykolwiek jadąc do pracy zastanawiałeś się nad tym, czy na pewno wyłączyłeś żelazko? Czy choć raz w twojej głowie Czytaj więcej

Kiedy opłaca się skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?
Kiedy opłaca się skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Masz wrażenie, że żyjesz z kalendarzem w ręku - jednego dnia spłacasz ratę kredytu hipotecznego, kolejnego pożyczki gotówkowej, zaciągniętej na Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny a rozwód – co z kredytem po rozwodzie?
Kredyt hipoteczny a rozwód – co z kredytem po rozwodzie?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2019 roku sądy orzekły 65341 rozwodów. Statystyki pokazują, że średnio związek małżeński Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – wady i zalety
Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – wady i zalety

Finansowanie nieruchomości kredytem hipotecznym to dla wielu osób duże wyzwanie. Dlaczego? Często wynika to z braku wiedzy i zrozumienia, czym Czytaj więcej