Ubezpieczenia posagowe

kredyt na budowę domu

Bycie rodzicem to jedna z najpiękniejszych, ale także najtrudniejszych podróży w życiu. Kiedy na świat przychodzi dziecko, przestajemy być odpowiedzialni tylko za siebie, stajemy się odpowiedzialni za drugiego człowieka, jego zdrowie i dobre życie, w tym bezpieczeństwo finansowe. Życie pisze jednak różne scenariusze i nie każdy z nich układa się po naszej myśli. Ubezpieczenie posagowe to inwestycja w bezpieczną finansowo przyszłość dziecka i bycie przygotowanym na czarny scenariusz.

Polisa posagowa – jak pośrednik finansowy pomoże Ci na każdym etapie

  1. Ubezpieczenie warto zawrzeć przez pośrednika finansowego. Dzięki współpracy z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi uzyskasz dostęp do różnorodnych ofert, różniących się zakresem ubezpieczenia i ceną.
  2. Przeprowadzimy szczegółową ocenę Twoich potrzeb w zakresie ubezpieczenia, aby skoncentrować się na tym, co należy ubezpieczyć, a jakie elementy ubezpieczenia są zbędne, by nie generować niepotrzebnych kosztów.
  3. W oparciu o naszą wiedzę i doświadczenie dobierzemy rozwiązanie ubezpieczeniowe obejmujące wszystkie potrzebne elementy. 

Czym jest ubezpieczenie posagowe? Komu warto wykupić polisę posagową? Dlaczego dobrze jest to zrobić? Kto może kupić ubezpieczenie posagowe dla dziecka? Na jakich zasadach działa ten rodzaj ubezpieczenia? Co zawiera polisa posagowa dla dziecka? To tylko przykładowe pytania, na które odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Ubezpieczenie nieruchomości: na co zwrócić uwagę

W przypadku kredytu hipotecznego polisa, jaką oferują banki zabezpiecza wyłącznie interes banku i nie daje faktycznej ochrony właścicielowi. Rozwiązania przygotowane przez nas pozwalają na rzeczywistą ochronę nieruchomości i znajdującego się w lokalu majątku.

Czym jest polisa posagowa?

Polisa posagowa jest produktem ubezpieczeniowym z grupy ubezpieczeń na życie. W tym przypadku funkcja ochronna może być rozszerzona o część inwestycyjną. Wynika to z faktu, że ma ona na celu zabezpieczyć finansowo dziecko na wypadek, kiedy zabraknie któregoś rodzica lub opiekuna.

„Polisa posagowa jest ubezpieczeniem dobrowolnym, nie mamy obowiązku prawnego, by ją posiadać. Niemniej jest wiele argumentów przemawiających za tym, by już dziś zabezpieczyć materialnie dziecko na przyszłość, bo niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o swoje życie i zdrowie, mogą nam się przytrafić różne zdarzenia losowe. Jakie? Może nas zabraknąć zanim dzieci staną się pełnoletnie.”

Anna Wąsik, Wsparcie Ekspertów – Ubezpieczenia w Grupie ANG

„Jeśli mamy wykupioną polisę posagową, gdy umrzemy, firma ubezpieczeniowa może przejąć nasze zobowiązanie. Wówczas to ona będzie opłacać składkę. Dzięki temu dziecko będzie miało wsparcie materialne, gdy nas zabraknie lub gdy np. w wyniku poważnej choroby nie będziemy zdolni do opłacania składki. W zależności od tego, jak szeroką ochronę wybierzemy, może ono zyskać środki na edukację, aby samodzielnie wejść w dorosłe życie” – dodaje Anna Wąsik.

Polisa posagowa zawierana jest na określony czas, wiąże się to z tym, że w konkretnym – wybranym przez nas cyklu (miesiąc, kwartał, pół roku, rok) wpłacamy składkę.

Wiedząc czym jest ubezpieczenie posagowe płynnie możemy przejść do kolejnego obszaru i podjąć temat: kto i komu może wykupić polisę posagową?

Polisę posagową możemy wykupić już w pierwszych dniach życia dziecka. Oczywiście możemy także zdecydować się na nią na późniejszym etapie jego życia. Co ciekawe po ten produkt ubezpieczeniowy mogą sięgnąć nie tylko rodzice, ale także opiekunowie prawni. Ubezpieczenie posagowe mogą również wykupić dziadkowie.

„W ofertach ubezpieczycieli mamy różne warianty ubezpieczeń posagowych. Różnią się one nie tylko zakresem ochrony, ale także funkcjami. To zależy, czy w ramach polisy posagowej chcemy skupić się na gromadzeniu kapitału czy inwestowaniu go – lub jego części – w fundusze inwestycyjne. Patrząc na to, jak różnorodne są oferty rynkowe, które mogą być odmienne pod kątem zakresu ochrony, wysokości składki, ale także umów dodatkowych, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia eksperta ubezpieczeniowego. Dzięki temu nie tylko zyskamy profil dostępnych ofert, ale także wskazówki na temat tego, na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie posagowe dla dziecka” – podpowiada Anna Wąsik, Wsparcie Ekspertów – Ubezpieczenia.

W przypadku kredytu hipotecznego polisa, jaką oferują banki zabezpiecza wyłącznie interes banku i nie daje faktycznej ochrony właścicielowi. Rozwiązania przygotowane przez nas pozwalają na rzeczywistą ochronę nieruchomości i znajdującego się w lokalu majątku.

Pytania i odpowiedzi

Tak! Nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdej sytuacji losowej, która może stać się naszym udziałem. Już dziś możemy zadbać o bezpieczną przyszłość naszego dziecka, by miało środki na naukę i dobry start w dorosłe życie. To ochrona finansowa, bo mamy gwarancję, że jeśli w czasie trwania umowy osoba ubezpieczająca umrze, wówczas dziecko otrzyma kwotę określoną w polisie. W umowie ubezpieczenia posagowego wskazany jest także termin obowiązywania umowy, czyli kiedy wypłata środków ma nastąpić.

Wszelkie informacje dotyczące ograniczeń bądź tak zwanych wyłączeń zawarte są w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy). Kluczowym ograniczeniem w ubezpieczeniu posagowym jest wiek dziecka, bo tym rodzajem ubezpieczenia można objąć osoby do 18 roku życia. Istotnym ograniczeniem jest także zatajenie informacji na temat stanu zdrowia osoby i przez osobę wykupującą ubezpieczenie. Wśród powszechnych wyłączeń jest próba samobójcza lub samobójstwo ubezpieczającego. Stąd też, by mieć pewność, że dobrze rozumiemy zapisy umowy i mamy jasność co do ograniczeń czy wyłączeń, dobrze jest skorzystać z wiedzy i doświadczenia eksperta ubezpieczeniowego.

Wybierając ubezpieczenie posagowe powinniśmy spojrzeć na różne elementy. Jednym z nich jest suma ubezpieczenia, czyli kwota, którą nasze dziecko otrzyma w sytuacji śmierci ubezpieczającej go osoby. Równie ważne jest określenie wielkości środków finansowych, które otrzyma na koniec polisy, aby wejść w dorosłe życie. Pamiętajmy również o tym, by wybierając polisę przeanalizować tabelę opłat, określającą kwoty, które zostaną pobrane choćby w przypadku zerwania umowy przed czasem.

Polisę posagową może zawrzeć osoba pełnoletnia.

To my decydujemy o tym, jaką na jaką kwotę chcemy ubezpieczyć przyszłość naszego dziecka. Składka może zaczynać się już od 100 zł miesięcznie. Składki można opłacać miesięcznie, kwartalnie, raz na pół roku i także rocznie. Na rynku jest wiele różnych ofert, stąd wybierając polisę posagową, warto skorzystać ze wsparcia eksperta ubezpieczeniowego.