> Baza wiedzy > Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – czym się różnią?

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – czym się różnią?

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – czym się różnią?

Pomimo tego, że określenia pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny bywają w potocznym języku używane zamiennie, są to w rzeczywistości odmienne produkty finansowe. Czym zatem różnią się oba instrumenty finansowe, a jakie mają cechy wspólne?

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – porównanie

Tym, co łączy pożyczki i kredyty hipoteczne, jest zabezpieczenie wierzytelności w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości. Drugą wspólną cechą jest to, że są to produkty finansowe długoterminowe. Czym różni się kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej?

Najważniejszą różnicą jest cel, na który mogą być przeznaczone pożyczone pieniądze. Jeśli bierzemy kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, może być on wykorzystany tylko na zakup mieszkania. A w przypadku kredytu hipotecznego budowlanego, wszystkie środki uzyskane od banku muszą być przeznaczone na budowę nieruchomości.

Natomiast pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel. 

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – porównanie

Pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny – wady i zalety

Trudno mówić o wadach lub zaletach konkretnego rozwiązania, ponieważ pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to tak naprawdę produkty zaspokajające różne potrzeby. Raczej nie zachodzi sytuacja, kiedy klient zastanawia się, co będzie dla niego korzystniejsze, pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny.

Pożyczka hipoteczna będzie świetnym sposobem na uzyskanie dodatkowych środków finansowych na różnego rodzaju cele przez osoby, które potrzebują gotówki na coś innego niż zakup mieszkania czy budowę domu. Zazwyczaj wysokość takiej pożyczki wynosi nie więcej niż 60-70 procent wartości nieruchomości. 

Z drugiej strony pożyczki hipoteczne mają zazwyczaj niższe oprocentowanie niż kredyty gotówkowe. Dlatego mogą okazać się dla pożyczkobiorcy korzystniejsze niż produkty gotówkowe. Zawsze jednak należy dokładnie przeanalizować warunki pożyczki hipotecznej oraz wyliczyć, czy niższe oprocentowanie zrekompensuje koszty związane z jej uzyskaniem.

Kredyty hipoteczne są produktami umożliwiającymi osobom, które nie dysponują wystarczającymi funduszami, zaspokojenie potrzeby mieszkaniowej. W praktyce pozwalają zrealizować cel, jakim jest zakup mieszkania czy domu lub jego budowa. Kredytem hipotecznym możemy sfinansować również remont nieruchomości. Jego zaletą jest atrakcyjne oprocentowanie. Wyzwaniem może być to, że z reguły banki żądają od kredytobiorców wkładu własnego w wysokości około 10-20 procent wartości nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny – wady i zalety

Prasa donosi

Spółdzielcy dołączają do czołówki ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych uruchomiła w IV kwartale 2013 r. kredyty hipoteczne na łączną kwotę przekraczającą Czytaj więcej

Wystartował Spółdzielniany Konkurs Wiedzowy! 🙂

Zapraszamy do udziału w konkursie, który właśnie wystartował na naszym Fan Page na Facebooku. Uczestnicy konkursu mają za zadanie poprawnie Czytaj więcej

Grupa ANG z porównywarką dla deweloperów
Grupa ANG z porównywarką hipoteczną dla deweloperów

Deweloperzy oraz pośrednicy nieruchomości współpracujący z Grupą ANG zyskują dla swoich klientów dynamiczne narzędzie porównujące oferty kredytów hipotecznych w 12 Czytaj więcej

Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego