Fotowoltaika

Fotowoltaika - Odnawialne Źródła Energii

Zastanawiasz się jak obniżyć rachunki za prąd? Docelowo marzy Ci się, aby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej a do tego jeszcze myślisz o tym, co zrobić by Twój dom był ekologiczny? Optymalnym rozwiązaniem jest inwestycja w instalacje fotowoltaiczne. Czy zakup fotowoltaiki się opłaca? Na co zwrócić uwagę wybierając rodzaj instalacji?

Branża OZE (Odnawialne Źródła Energii) to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energetycznych na świecie. Jednym z jej elementów jest fotowoltaika, czyli wykorzystywanie promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej. Tego typu instalacje można dostosowywać do zapotrzebowania, dzięki czemu są świetnym źródłem energii w domu, bo poprzez ich zastosowanie można zyskać nie tylko tańszy (darmowy!) prąd, ale także mieć pewność, że pochodzi z odnawialnego źródła i jest przyjazny dla środowiska.

Możemy pomóc Ci uniezależnić się od rosnących cen energii i dbać o środowisko naturalne, realizując projekt instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu. Nasi eksperci doradzą w doborze optymalnego rozwiązania, dostosowując je do Twoich potrzeb i możliwości. Szczególnie że, jak wynika z danych rynkowych (raporty Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej) w ciągu 10 lat w Europie koszt modułów fotowoltaicznych zmniejszył się o ok. 90 procent. Jeśli do tego dodamy programy finansowania fotowoltaiki, które coraz częściej dostępne są w Polsce, bez wątpienia zasadnym jest rozważenia inwestycji w fotowoltaikę i zakup paneli fotowoltaicznych.

Czym są instalacje fotowoltaiczne?

Tematyka instalacji fotowoltaicznych budzi coraz większe zainteresowanie, bo zarówno właściciele domów, jak i firmy poszukują rozwiązań, które docelowo mają zmniejszyć rachunki za prąd. Myśląc o inwestycji w energię słoneczną warto dowiedzieć się czym są instalacje fotowoltaiczne i na czym polega ich działanie. Zacznijmy od tego, że instalacje fotowoltaiczne to zestaw urządzeń, których odpowiednie zestawienie i zastosowanie umożliwia przetworzenie energii słonecznej w prąd stały.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż w ogniwach fotowoltaicznych, które są elementami paneli fotowoltaicznych, powstaje siła elektromotoryczna. By móc korzystać z prądu, który uzyskany jest ze słońca, instalacja fotowoltaiczna musi być wyposażona w inwerter. To dzięki niemu, prąd stały, który uzyskany jest w wyniku efektu fotowoltaicznego, przekształcony jest w prąd zmienny, czyli taki, jaki mamy w gniazdkach elektrycznych. Oczywiście panele słoneczne, inwerter to nie jedyne składowe instalacji fotowoltaicznych. Instalacje PV składają się także z takich elementów jak: licznik dwukierunkowy, zabezpieczenia przeciwpożarowe, system montażowy itp.

Prawidłowy dobór mocy instalacji to podstawa

Mając na uwadze czym jest instalacja fotowoltaiczna i z czego się składa, naturalnym wydaje się spojrzenie na to, jakie są rodzaje instalacji PV. Jaka instalacja będzie najlepsza dla Ciebie? Wszystko zależy od tego, ile prądu zużywasz dziś, ale także jakie zużycie prądu prognozujesz. Może okazać się np. że będziesz pracować z domu, co oznacza, że zużycie prądu będzie większe niż dotychczas. Klasyfikacja instalacji przedstawia się następująco:

  • Mikroinstalacja – instalacje do 50 kW
  • Mała instalacja – instalacje o mocy pomiędzy 50 kW a 1 MW 
  • Farma – powyżej 1 MW.