> Fotowoltaika

Fotowoltaika

Fotowoltaika - Odnawialne Źródła Energii

Chcesz się spotkać z naszym Ekspertem?

Zastanawiasz się jak obniżyć rachunki za prąd? Docelowo marzy Ci się, aby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej a do tego jeszcze myślisz o tym, co zrobić by Twój dom był ekologiczny? Optymalnym rozwiązaniem jest inwestycja w instalacje fotowoltaiczne. Czy zakup fotowoltaiki się opłaca? Na co zwrócić uwagę wybierając rodzaj instalacji?

Branża OZE (Odnawialne Źródła Energii) to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energetycznych na świecie. Jednym z jej elementów jest fotowoltaika, czyli wykorzystywanie promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej. Tego typu instalacje można dostosowywać do zapotrzebowania, dzięki czemu są świetnym źródłem energii w domu, bo poprzez ich zastosowanie można zyskać nie tylko tańszy (darmowy!) prąd, ale także mieć pewność, że pochodzi z odnawialnego źródła i jest przyjazny dla środowiska.

Możemy pomóc Ci uniezależnić się od rosnących cen energii i dbać o środowisko naturalne, realizując projekt instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu. Nasi eksperci doradzą w doborze optymalnego rozwiązania, dostosowując je do Twoich potrzeb i możliwości. Szczególnie że, jak wynika z danych rynkowych (raporty Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej) w ciągu 10 lat w Europie koszt modułów fotowoltaicznych zmniejszył się o ok. 90 procent. Jeśli do tego dodamy programy finansowania fotowoltaiki, które coraz częściej dostępne są w Polsce, bez wątpienia zasadnym jest rozważenia inwestycji w fotowoltaikę i zakup paneli fotowoltaicznych.

Współpracujemy z:

Czym są instalacje fotowoltaiczne?

Tematyka instalacji fotowoltaicznych budzi coraz większe zainteresowanie, bo zarówno właściciele domów, jak i firmy poszukują rozwiązań, które docelowo mają zmniejszyć rachunki za prąd. Myśląc o inwestycji w energię słoneczną warto dowiedzieć się czym są instalacje fotowoltaiczne i na czym polega ich działanie. Zacznijmy od tego, że instalacje fotowoltaiczne to zestaw urządzeń, których odpowiednie zestawienie i zastosowanie umożliwia przetworzenie energii słonecznej w prąd stały.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż w ogniwach fotowoltaicznych, które są elementami paneli fotowoltaicznych, powstaje siła elektromotoryczna. By móc korzystać z prądu, który uzyskany jest ze słońca, instalacja fotowoltaiczna musi być wyposażona w inwerter. To dzięki niemu, prąd stały, który uzyskany jest w wyniku efektu fotowoltaicznego, przekształcony jest w prąd zmienny, czyli taki, jaki mamy w gniazdkach elektrycznych. Oczywiście panele słoneczne, inwerter to nie jedyne składowe instalacji fotowoltaicznych. Instalacje PV składają się także z takich elementów jak: licznik dwukierunkowy, zabezpieczenia przeciwpożarowe, system montażowy itp.

Prawidłowy dobór mocy instalacji to podstawa

Mając na uwadze czym jest instalacja fotowoltaiczna i z czego się składa, naturalnym wydaje się spojrzenie na to, jakie są rodzaje instalacji PV. Jaka instalacja będzie najlepsza dla Ciebie? Wszystko zależy od tego, ile prądu zużywasz dziś, ale także jakie zużycie prądu prognozujesz. Może okazać się np. że będziesz pracować z domu, co oznacza, że zużycie prądu będzie większe niż dotychczas. Klasyfikacja instalacji przedstawia się następująco:

  • Mikroinstalacja – instalacje do 50 kW
  • Mała instalacja – instalacje o mocy pomiędzy 50 kW a 1 MW 
  • Farma – powyżej 1 MW.

Dlatego też warto umówić się z ekspertem, który nie tylko pomoże dobrać odpowiednie parametry instalacji i liczbę paneli, ale także przeprowadzi Cię przez cały proces.

Najczęściej zadawane pytania

Terminem fotowoltaika określamy proces w ramach, którego pozyskiwana jest energia ze słońca. By mógł on zaistnieć konieczne jest zastosowanie paneli fotowoltaicznych będących składową instalacji. Te ostatnie często określane są także terminem instalacji PV.

Nie jest tajemnicą, że ceny hurtowe prądu sukcesywnie rosną, rosną także koszty ponoszone przez firmy, które dostarczają nam prąd do domu czy firmy. To znajduje odzwierciedlenie w tym, że płacimy coraz wyższe rachunki za prąd, choć może nawet być tak, że zużywamy go mniej niż kiedyś. Dlatego też, jeśli chcesz uniezależnić się od rosnących cen prądu i spełniasz kryteria, by mieć własną instalację fotowoltaiczną, warto byś rozważył inwestycję we własne źródło energii, pozyskane ze słońca. By w pełni wykorzystać potencjał i korzyści płynące z zakupu paneli fotowoltaicznych możesz skorzystać ze wsparcia eksperta specjalizującego się w fotowoltaice.

Zakup instalacji fotowoltaicznych to inwestycja, która może zwrócić się już po 6 latach. By tak się stało, poza odpowiednim doborem mocy instalacji, istotne są także inne elementy. Jakie? Najlepiej, jeśli panele słoneczne zamontowane są na dachu o nachyleniu 35 stopni, skierowanym na południe. Takie ich umiejscowienie umożliwia odpowiednie nasłonecznienie. Jeśli nie ma możliwości zamontowania paneli na dachu, można je także zamontować na gruncie, jednym z kluczowych warunków jest to, by nie były one osłonięte budynkami czy obiektami.

Tak, pod warunkiem, że są one fachowo zamontowane. Instalacje fotowoltaiczne zbudowane są z elementów wykonanych z tworzyw, które są bezpieczne dla zdrowia. I tak na przykład panele fotowoltaiczne mogą być wykonane z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego.

By móc prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznych powinniśmy sprawdzić, jakie obecnie mamy zużycie prądu i zastanowić się czy w przyszłości będziemy zużywać go mniej czy więcej. Następnie należałoby określić, jaką powierzchnię możemy przeznaczyć pod montaż paneli fotowoltaicznych. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, czy mają być one zamontowane na dachu, o jakim nachyleniu czy na gruncie i w którą stronę świata skierowanym. Efektywnie jest, gdy panele montowane są w stronę południową. Dobierając moc instalacji fotowoltaicznych warto skorzystać z wiedzy eksperta, który zaproponuje rozwiązanie najlepsze dla nas, dokona kalkulacji i oszacuje, kiedy uzyskamy zwrot z inwestycji.

Instalacje fotowoltaiczne składają się z wielu elementów, w tym paneli fotowoltaicznych, kabli solarnych, inwertera sieciowego, zabezpieczeń przeciwpożarowych. Stąd koszt inwestycji w fotowoltaikę trudno jest rozpatrywać zerojedynkowo. W całym kosztorysie, poza ceną poszczególnych elementów, należy także uwzględnić koszt montażu. Czy wszystkie koszty są po naszej stronie? Nie, koszt licznika dwukierunkowego ponosi operator sieci, do której zostanie przyłączona nasza instalacja.